Kiptaş’tan, dar gelirli aileye Konut Müjdesi

Kategori: - - 15:46

hadımköy

Bahçeşehir’deki 4 bin konutluk Vaditepe projesine bir ayda 2 bin başvuru alan Kiptaş, elde edeceği gelirle Esenyurt, Hadımköy bölgesinde dar gelirli için proje bakıyor. Firma, konutları yerel seçimlerden önce satışa çıkarmayı planlıyor
Yaklaşık bir ay önce satışa çıkardığı 4 bin konutluk Vaditepe projesinde büyük bir taleple karşılaşan Kiptaş, yeni etabı satışa çıkarmak için çalışmalara başladı. Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, projenin ilk etabında 2 bin 628 konutu satışa çıkardıklarını belirterek, 2 bin konut için müracaat aldıklarını açıkladı. Bu taleplerin de çok büyük oranda oturumculardan geldiğini dile getiren Yıldırım, projenin ikinci etabında ise 1300 konutu bir ay içinde satışa çıkarmayı planladıklarını söyledi.
Bu konutları memurların ihtiyacına göre tasarladıklarını ifade eden Yıldırım, “Çok fazla talep alıyoruz. SGK, kaymakamlık, emniyet ve hatta Ankara’dan Meclis çalışanlarından bile talep var. Eğer gelen talep konut satışlarından fazla olursa kura çekeceğiz” dedi. İsmet Yıldırım, Vaditepe’nin ilk etabında 120 metrekarelik 2+1 daireler yaptıklarını anlatarak, “Memurlar için planladığımız ikinci etapta ise 93 metrekarelik 2+1’ler var. Haliyle fiyatlar çok daha uygun olacak” dedi.

Arsayı TMSF’den aldı
İsmet Yıdırım, projenin yapıldığı projenin 285 dönümlük arsasını 7-8 yıl önce TMSF’den satın aldıklarını vurgulayarak, “Toplamda yaklaşık 4 bin konut planlıyoruz. 285 bin dönümde 4 bin konut oldukça az. Emsal yüksek değil, oldukça ferah bir proje oldu” diye konuştu.
Projenin arsa maliyetinin yüksek olması nedeniyle alt gelir grubuna hitap edemediklerini dile getiren Yıldırım, “Burada orta sınıfa hitap ettik. Projeden arsa payı hariç yüzde 15 kazanç beklentimiz var” dedi.

Yeni gelişme aksında
İsmet Yıldırım, projenin en önemli özelliklerinden birinin lokasyonu olduğunun altını çizerek, orta vadede bölgenin çok iyi bir ivme yakalayacağını söyledi. 3. Köprü bağlantı yolları, Kanal İstanbul ve Marmaray’ın projeye ve bölgeye büyük değer katacağını ifade eden Yıldırım, Başakşehir Metrosu’nun da 2019’dan sonra bölgeye gelmesinin planlandığını söyledi.
Bu yatırımlar ışığında Bahçeşehir’in hızla kabuk değiştireceğine işaret eden Yıldırım, “Yakın coğrafyadaki Başakşehir hızla gelişti. Altınşehir’de dönüşüm olacak. Bölgeyi içine alan Yenişehir projesiyle birlikte bölge hızla gelişecek. E-6’nın sağında kalan aks kentin yeni yüzü olacak. Bu alanlarda her türlü ihtiyaçların karşılanacağı alanlar ve altyapı hayata geçiriliyor” dedi.

Dönüşüme odaklandı

İsmet Yıldırım, kentsel dönüşüm projeleriyle de konut üretimi yaptıklarını açıklayarak, Beykoz’da belediyeyle işbirliği içinde örnek dönüşüm projesi gerçekleştirmek için çalıştıklarını söyledi. 2B ile ilgili sıkıntıların aşılmasıyla birlikte bölgenin dönüşümünün önünün açıldığını anlatan Yıldırım, “Orada özel imar çalışmaları yapıyoruz. Boğaziçi geri görünümde olduğu için az katlı binalar olacak. Proje Boğaz’ı görecek ve orada vatandaşları mağdur etmeden yerinde dönüşüm yapacağız” dedi.
İsmet Yıldırım, bir diğer dönüşüm projesinin ise Finanskent’in ayağındaki bölgede bulunduğunu dile getirerek, buradaki 4420 gecekondunun yerine modern binalar yapacaklarını açıkladı. Yıldırım, buradaki hak sahiplerine birer daire vereceklerini anlatarak, “Veliefendi’deki dönüşümde ise yıkımlar devam ediyor. Orada 100 metrekareye 75 metrekare verdik ama evlerin değerleri çok daha fazla arttı” açıklamasını yaptı.

2 BİN KONUTLUK PROJE YOLDA
İsmet Yıldırım, bu tür projelerden elde edilen gelirle dar gelirli vatandaşlar için konutlar ürettiklerinin de altını çizerek, bu kapsamda seçimden önce yeni projeleri hayata geçireceklerini açıkladı. Esenyurt, Hadımköy bölgelerinde çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Yıldırım, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş’ın talimatı üzerine ucuz konutlar için arsa araştırmalarımız sürüyor. 1000-2000 konutluk projelere bakıyoruz. Bunları dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik yapacağız ve seçimlerden önce satışa çıkaracağız” dedi.

‘Aidatlarımız çok düşük’
İsmet Yıldırım, Kiptaş’ın düşük bir aidat politikası izlediğini söyledi. Yıldırım, “Türkiye çapında 130 bin konutun yönetimini yapıyoruz. Dünyada bile bu kadar büyük bir ölçekli şirket olduğunu sanmıyorum. Yılların verdiği deneyimle siteleri çok uygun fiyatlara yönetiyoruz. Mesela Başakşehir’de diğer projelere göre Kiptaş’ın sitelerinde aidatlar yüzde 30-40 daha ucuz” dedi.

‘Bizden alan kazanıyor’

Projelerle ilgili açıklama yapan İsmet Yıldırım, Kiptaş’tan konut alanların çok iyi prim elde ettiğini belirterek, “Bizim projelerimiz en az yüzde 100 kazandırıyor” dedi. Birçok projede yüksek prim yakaladıklarını anlatan Yıldırım, şu örnekleri verdi:
“Zeytinburnu’ndaki The İstanbul Veliefendi projemiz 1’e 1.5 kazandırdı. Yeni şehir parkıyla orada fiyatlar yüzde 30 arttı. Başakşehir’deki Metrokent’te 2 kat artış yaşanırken, Ümraniye Tepeüstü’ndeki Yeşilvadi’de 3 kat artış yaşandı. TEM’in kenarındaki Finanskent’te ise 1 kat artış yaşandı. Son projemiz Bahçeşehir’deki Vaditepe’de ise yüzde 100 prim bekliyoruz.”

‘Konutta 100 mİlyar $’lık potansİyel saklı duruyor’

2013 yılının sonu yaklaşırken gayrimenkul sektörüyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, Türkiye gayrimenkul piyasasının yıllık işlem hacminin kentsel dönüşüm, 2B ve bireysel-kurumsal yabancı yatırımların artmasıyla 50 milyar dolardan 100 milyar dolara yükselebileceğini kaydetti.
Türkiye ekonomisinde büyümeye paralel olarak inşaat sektörünün ilk çeyrekte 5.9, ikinci çeyrekte 7.6 büyüme kaydettiğini hatırlatan Özen Kuzu, büyümenin devam edeceğine inandığını, gelecek yıllarda kentsel dönüşümün itici gücünün gayrimenkul ve inşaat sektöründeki pozitif etkisinin artarak süreceğini vurguladı.
Kentsel dönüşümün piyasalara ve gayrimenkul sektörüne olumlu etkisinin yadsınamayacağına değinen Özen Kuzu, dönüşüm sonrası tüm gelir gruplarının bir arada yaşayabileceği kentlerin oluşturulması gerektiğinin altını çizdi.
‘İhtiyaç artıyor’
2015’te kentleşme oranının yüzde 79’a, kentli nüfusunun da 55.7 milyondan 61 milyona ulaşmasının öngörüldüğüne değinen Özen Kuzu, bu veriler ışığında önümüzdeki 10 yıllık süreçte Türkiye’nin konut ihtiyacının 550-600 bin civarında olduğunu, buna yıkılıp yenilenecek 300-400 bin konut eklendiğinde bu sayının 850 bin ila 1 milyon arasında olacağını söyledi.

Her villaya özel 125 m2’lİk bahçe

Sarıyer, Zekeriyaköy’de hayata geçirilen Gravür Zekeriyaköy Villaları, Gravür İnşaat tarafından hayata geçiriliyor. 2 blokta toplam 4 villadan meydana gelen Gravür Zekeriyaköy’de teslimler Eylül 2014’te başlayacak. 225 metrekare konut alanı ve 125 metrekare bahçesi bulunan villalar, Maslak’a 15 dakika mesafede konumlanıyor. Projede her villanın kendine ait geniş bahçeleri yer alıyor. Bahçe büyüklükleri 120 metrekare olan villaların açık otoparkları bulunuyor.
Akıllı ev teknolojisi ile donatılan projede dairelerin kontrolü uzaktan sağlanabiliyor.

ATAKENT’TE DAİRELERİN yarısı SAHİPLERİNİ BULDU

MNG Holding’in Atakent’te konumlandırdığı MNG Blue Boutique projesinde daireler hızla sahiplerini buluyor. Projenin yüzde 50’sinin satışları tamamlanırken, son dairelerin satışı devam ediyor.
Proje, Küçükçekmece Gölü’nden, Marmara Denizi, Prenses Adaları ve Çamlıca’ya kadar uzanan panoramik manzaraya hakim bir noktada yer alıyor.
Projede, 266 konut ve 6 adet ticari ünite bulunuyor. MNG Blue Boutique’te 1+0’dan 4+1’e kadar çeşitli daire seçenekleri sunuluyor. Teraslı ve dubleks dairelerin de yer aldığı projenin her katında kat bahçelerine yer veriliyor.
56 bin metrekarelik inşaat alanına sahip proje 14 bin 300 metrekarelik arsa alanına oturuyor. Bu alanın 8.500 metrekaresi peyzaj ve sosyal yaşam alanlarına ayrılıyor. Bu alanlarda yüzme havuzu, fitness merkezi, sauna ile buhar odası, aerobik salonunu, basketbol, voleybol, mini futbol gibi spor alanları ve tartan zemin yürüyüş yolları yer alıyor.
Yüzde 0.88 faiz oranı
Dairelerin 51.75 ile 155.92 metrekare arasında değiştiği MNG Blue Boutique’te 120 aya kadar yüzde 0.88 faiz oranıyla kredi kullanılan projede alternatif ödeme planları da sunuluyor.

Seyrantepe’de 10 ayda yüzde 30 prim yaptı

Eroğlu Gayrimenkul’ün Skyland İstanbul projesi büyük ilgi görüyor. Rezidans, ofis, AVM ve otelin yer aldığı projede konut bloğunun 10 ayda yüzde 40’ı satılırken, yatırımcısına da yüzde 30 prim kazandırdı.
Seyrantepe’de inşa edilen Skyland İstanbul, yakınında yer alan Türk Telekom Arena’nın ardından Şişli Etfal’in ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yeni binalarının bu bölgede inşa edilecek olmasıyla dikkatleri üzerinde topluyor. Birbirine bağlı 3 kuleden oluşan ve 2016 yılında tamamlanması hedeflenen projede, stüdyo, 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daire bulunuyor.

Son 155 konuta özel yüzde 5 peşinat alıyor

Bahçeşehir’de konumlanan Maximoon’da inşaat hızla ilerlerken yeni bir kampanya başladı. Buna göre, projede peşin alımlarda yüzde 5 indirim ve 12 ay sıfır faiz fırsatı sunuluyor.
Maximoon’da dosya masrafı olmadan, 24 aya 0.24, 36 aya 0.36, 48 aya 0.48 ve 60 aya 0.60 faiz oranları uygulanıyor. Yüzde 1 KDV diliminde yer alan Maximoon’da kişiye özel ödeme planı da uygulanıyor. Projede son 155 konut kaldı.
Biri rezidans toplam 8 blokta 1.332 konuttan oluşan projede, biri hipermarket olmak üzere 93 mağazası bulunan arasta tarzı Maximoon Çarşı ve bir kreş bulunuyor. Proje, Atatürk Havalimanı’na 15 dakikalık mesafede konumlanıyor.

Dairelerin metrekare fiyatında indirime gitti

Kuran İnşaat tarafından hayata geçirilen Asrın Konutları’nda farklı bir kampanyaya imza atılıyor. Sadece 16 daire için düzenlenen kampanya kapsamında, satın alınan daire Asrın Konutları tarafından kiraya verilebiliyor.
Ayrıca şu anda metrekare fiyatı 2 bin liradan satışa sunulan daireler bu kampanya çerçevesinde yatırımcılara özel metrekare fiyatı 1750 lira olarak sunuluyor. 75, 95, 134, 166, 175 ve 215 metrekare büyüklüklerinde farklı daire seçenekleri sunulan proje, toplamda 258 daire ve 3 dükkândan oluşuyor.
Projenin sosyal donatıları arasında yürüyüş ve koşu parkuru, açık hava fitness – basket ve voleybol sahaları yer alıyor.

45 villanın tamamını 2014’te teslim edecek

ALM İnşaat’ın Kocaeli Karamürsel’de inşa ettiği Naturalm Çiftlik Evleri’nde satışlar devam ediyor. 45 bin metrekarelik arsa üzerinde 45 villadan meydana gelen Naturalm Çiftlik Evleri projesinde 3 farklı villa tipine yer veriliyor.
Projede ilk etapta teslimler devam ederken projenin tamamı 2014’te tamamlanacak. Naturalm Çiftlik Evleri’nde A tipi villalar 800 metrekare alan üzerine kuruluyor. Bu konutlar 240 metrekare alana sahip ve 5+1 şeklinde inşa ediliyor. B tipi konutlar ise 600 alan üzerine 154 metrekare 4+1 ve C tipi konutlar 400 metrekare alan üzerine 104 metrekare 3+1 şeklinde tasarlandı.

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın