Kiptaş, Emlak Konut ve TOKİ ucuz konut hamlesi

Kategori: - - 13:14

TOKİ, Emlak Konut ve Kiptaş bu yıl orta ve düşük gelir gruplarını ev sahibi yapmaya yönelik projelerini hayata geçirecekler. Düşük gelir gruplarının dikkatle beklediği bu projeler İstanbul’un farklı yerlerinde hayata geçecek. İşte 3 kurumun ayrı ayrı planları:

2023 YILINA KADAR 100 BİN KONUT

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kiptaş, kendisine gelen sosyal konut taleplerine tepkisiz kalmayacak. Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, metrekare fiyatı 2 bin TL civarındaki konutlara yüksek talep olduğunu belirterek, lüks konutlardan elde ettikleri gelirle memurlara ve diğer sosyal konut ihtiyacı olan vatandaşlara konut üreteceklerini agkladı. Bu çizgide 2023 yılına kadar İstanbul’un farklı semtlerinde 100 bine yakın sosyal konut üretecek. 2016 sonuna kadar toplam 75 bin konut ürettiklerini söyleyen Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldınm’ın verdiği bilgiye göre, 200 bin liranın altında satışa sunulacak konutların daha önceki satış modellerinde olduğu gibi belli oranlı peşinatlar ve 12, 24-36 ay gibi vade farksız ödeme seçeneği ile aha bulması bekleniyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlut Uysal ile birlikte agklanması planlanan proje çerçevesinde bu yıl 3 bin konut üretimi hedefleniyor. Bu kapsamda Esenler, Silivri, Pendik, Fikirtepe, Zeyinbumu, Küçükçekmece ve Sanyer ilçelerinin projeler için adı geçiyor.

GEBZE, KÖRFEZ VE BAŞAKŞEHİR‘DE PROJELER

Başbakanlık Toplu Konut iştiraklerinden Emlak Konut da bu yıl ki hedeflerine sosyal konutu aldı. En az iki bin ucuz konut olacak şekilde projeleri zaman zaman hayata geçiren Emlak ‘ Konut, bu yıl Gebze’de satışa çıktı. Aynca 2 bin 500 konutluk Körfez’de projesi bulunan şirket, Başakşehir’de konut üretimini sürdürüyor. Şirketin planlarını açıklayan Genel Müdür Murat Kurum “Her yıl böyle projelerle çıkmaya çalışıyoruz. Alt gelir grubuna da beklenti büyük. Aslında şu anda Türkiye’de problem olmayan iki şey var. Bunlardan birisi alt gelir, diğeri ise üst gelir. Orta gelir gurubunda biraz sıkıntı var. O da çok fazla proje olduğu için. Onunla ilgili finans yapısını bir çözmek lazım Bugün inşaatlarda, arsa maliyetini koymasanız, 2 bin 500 liradan aşağı bir rakam çıkmıyor. Bakın, 2 bin 500 lira sadece inşaattan geliyor. 2 bin 500 liraya en kötü yerde arsanızı koysanız 3 binden aşağıya satmıyorsunuz. 120 metre kare bir ev deseniz 500 bin liraya geliyor. Bizim bu manada finansla alakalı yeni bir model üretmemiz lazım” yorumunu yaptı.

GÜNEYDOĞU’YA 25 BİN KONUT

“Güneydoğu’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı için yaptığımız 25 bin konutun tamamını 2018’de teslim etmiş olacağız” diyen TOKİ Başkanı Turan; “Yine yapmış olduğumuz kamu binaları var, stratejik binalar var, inşallah onları teslim edeceğiz. 2016-2017 rakamsal olarak büyümemizi önemli oranda artırdık. 2016’da ödememiz 10,5 milyar iken 2017’de 15,5 milyar oldu. Yaklaşık yüzde 40 büyüdük. Bu yıl da yaklaşık 16-16,5 milyar bütçe oluşturup bunu kullanacağız” diye konuştu.

BU YILKI HEDEFİ 70 BİN KONUT

TOKİ Başkanı Ergün Turan, Sosyal konuta ihtiyaç duyulan ve arazi üretebildiğimiz her yerde çok hızlı ucuz konut yapımına devam edeceğiz. 2018 yılı için yaklaşık 65-70 bin konut rakamını hedefledik. Bunun yüzde 98’i sosyal konut olacak.” dedi. Turan sözlerini şöyle sürdürdü: “Yüksek gelir grubuna dep, alt ve orta gelir grubuna yönelik yapılacak konutlar. Bu yapacağımız konutların taksitleri 300 TL’den başlayarak 700 TL’ye kadar olacak. Bu hedefleri önümüze koyarak inşallah çalışıp başaracağız” TOKİ‘nin konuta erişmekte zorlanan vatandaşlar için yegane kumluş olduğunu anlatan Ergün Turan, “2023 yılı hedefimiz 1 milyon 200 bin konuta erişmek” dedi.

 

Etiketler:

Bir yanıt yazın