‘Kentsel Dönüşümde Sektörler Buluşuyor’

Kategori: - - 08:00

kentsel dönüşüm

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bahaettin Kaptan, İzmir metropoldeki 1 milyon civarındaki konuttan 300 bininin dönüştürülmesi gerektiğini belirterek, ”Bakanlığımızın büyük önem verdiği İzmir’de, kanun kapsamında çalışmalar başladı” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından İzmir Hilton Oteli’nde düzenlenen ”Kentsel Dönüşümde Sektörler Buluşuyor” toplantısında konuşan Kaptan, bakanlık ve sektör temsilcilerinin bir araya gelmesinin önemini vurguladı.

Kaptan, bu toplantıların ”Depremin ne zaman geleceği belli değil, ancak neler yapılacağı belli” sloganıyla İstanbul, Bursa, Kocaeli, Van gibi nüfus yoğunluğunun fazla olduğu ve 1. derece deprem bölgesi illerde düzenlenmeye devam edeceğini bildirdi.

Geçen yüzyıl başından bu yana meydana gelen depremlerde 100 binden fazla vatandaşın hayatını kaybettiğini, 650 bin konutun ya yıkıldığını ya ağır hasar gördüğünü hatırlatan Kaptan, bu verilerin Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu ve mutlaka konutlarının sağlamlaştırılması gerektiğini gözler önüne serdiğini dile getirdi.

Kaptan, kentsel dönüşümde pilot illerden biri olan İzmir metropoldeki 1 milyon civarındaki konuttan 300 bininin dönüştürülmesi gerektiğini belirterek, ‘Bakanlığımızın büyük önem verdiği İzmir’de, kanun kapsamında çalışmalar başladı” dedi.

İzmir Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu da şehrin kuzey ve güney aksında kentsel dönüşüm konusunda pilot bölgeler belirlenerek, burada dönüşümde zayıf ve güçlü yönlerin tespit edilerek, daha verimli ve güvenilir çalışılabileceğini söyledi.

Valilik olarak kent dönüşümünü belediyenin ve sektörün taleplerini bakanlığa ileterek sağlayacaklarını bildiren Tunçsu, ”Her ikisiyle de devamlı temas halindeyiz. Kent dönüşümüne en çok ihtiyaç İzmir’de gözüküyor. Dönüşüm tamamlanarak şehrin bütünlüğü sağlanacaktır. Bu turizm, ticaret ve sanayiye de yansıyacaktır” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, İzmir’de kentsel dönüşüm çalışması yapılması gereken 18 bölge tespit ettiklerini belirterek, ”Bu işin en riskli tarafı, mal sahipleriyle anlaşmak. Binayı yaparsın, bu kısmı iş değil” diye konuştu.

Kent dönüşümü projelerinin gündeme gelmesiyle birlikte kendilerinin de bu konuda güzel örnekler yarattıklarını dile getiren Kocaoğlu, Kadifekale, Örnekköy, Uzundere projelerinden örnekler verdi.

Kocaoğlu, kentsel dönüşüm kapsamında sadece sağlıksız konut alanına değil, sosyal donatıya da önem vereceklerini belirterek, şunları söyledi:

”Bir konutları sağlıklı hale getireceğiz, ikincisi kenti yeniden kuracağız. Yeşil alanlar, spor alanları, otopark yerleri, caddeler, bulvarlar, parklar, oyun, sağlık alanları, kent ormanları gibi ne gerekiyorsa, kenti yeniden kuracağız ve her kent dönüşüm bölgesini ayrıca tasarlamak zorundayız. Yani bu iş sadece ‘yık binayı, yap binayı’ işi değildir arkadaşlar. Bu bir tasarım işidir ve biz bu kenti tasarlayacağız yeniden kuracağız yahut bina yapacağız, bina yıkacağız. Biz birinciden yanayız.”

Cennetçeşme’de halkla ilişkiler ofisi oluşturduklarını, orada insanları hem eğittiklerini hem dertlerini ne yapmayı planladıklarını anlattıklarını hem meslek edindirdiklerini anlatan Kocaoğlu, ”Orada AVM değil, o semtin ihtiyacını karşılayacak küçük mesleklerin yapılacağı yere kadar bir çok şeyi tasarladık. Bunları eğilime göre yapmamız gerekiyor. Tabii ki kent dönüşümünde bugünkü yoğunlukla kent dönüşümü yapmak mümkün değil. 18 tane bölgede kiminde hiç yoğunluk artırmadan, kiminde çok az oynamalarla kent dönüşümü gerçekleşecektir. Önemli olan budur” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile TOKİ Başkanlığı yaptığı dönem dahil 8 senedir birlikte çalıştıklarını, birbirlerini çok iyi tanıdıklarını belirten Kocaoğlu, süreç doğru yönetildiğinde hem inşaat sektörünün kazanacağını hem de kent dönüşümünün kentin kendi yağıyla kavrularak yapılabileceğini söyledi.

AA

Etiketler:

Bir yanıt yazın