Kazlıçeşme Arazisi “Büyükyalı projesi” yapılacak

Kategori: - - 08:43

Büyükyalı projesi

Kazlıçeşme’de 4.2 milyar liralık gelir hedefiyle yükselecek Büyükyalı projesinin detayları belli oldu. Konut, otel, ofis ve ticari ünitelerde yaklaşık 1.800 birim bulunacak, 5.500 kişi yaşayacak.

Emlak Konut GYO’nun toplam 111 dönüm

üzerindeki, 4.2 milyar lira gibi rekor bir teklifle ihale edilen Zeytinburnu Kazlıçeşme arazisinde yükselecek projenin detayları ortaya çıkmaya başladı. Türkiye’den önce yurt dışında tanıtımı yapılacak olan projenin adı ‘Büyükyalı’ olarak belirlendi. Proje, Fransa’da düzenlenen gayrimenkul fuarı Mipim’de 14-16 Mart 2016’da yüzünü ilk kez tüm dünyadan yatırımcılara gösterecek. Projenin şu anda mimari proje çalışmaları devam ederken, ÇED süreci tamamlandıktan sonra ruhsatı da alınacak. Proje için öngörülen yatırım miktarı 660 milyon lira olacak.

Konut, otel ve ofis

Projeyi hayata geçirecek Özak, Yenigün, Ziylan ortaklığının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunduğu proje tanıtım dosyasına göre, projenin, 71 bin metrekarelik Ticaret+Konut imarlı 69 numaralı parselinde, 364 adet rezidans, 572 adet konut, 57 adet ticari ünite, 36 adet iş yeri bulunacak. 33 bin metrekarelik Turizm+Ticaret imarlı 73 numaralı parselde ise 369 adet ofis, 242 adet apart ünite kapasiteli apart otel, 228 odalı otel ve 19 adet ticari ünite yer alacak. Böylece, birimlerin tamamı 1.800’ü bulacak. Ortaklık, proje kapsamında 1.500 kişi kapasiteli 1 adet cami ve 1 adet okul alanı yapıp kamuya terk edecek. Tanıtım dosyasına göre, proje sahasında günde 300 kişi çalışacak. İskana açıldıktan sonra; konutlarda, rezidanslarda, ofis, ticari alanlarda bulunacak ve otel-apart otelde de konaklayacak kişi sayısının yaklaşık 5 bin 500 kişi olacağı öngörülüyor.

Eski eserler korunacak

Tanıtım dosyasına göre, mevcut durumda proje sahasında geçmişte askeri alan olan ve tank bakım atölyesi olarak kullanılan yapılar bulunuyor. Arsa üzerinde tescilli olarak gösterilen yapılar korunacak ve restore edilecek. Yerinde olmayan yapılar için de rekonstrüksiyon (yeniden inşa) gerçekleştirilmesi şartıyla kentsel tasarım projesine göre uygulama yapılacak. Bu binalar arasında zırhlı araçlar ve tamirhane binası, atölye ve depolar, hamam, bölük komutanlığı, çeşme, Emniyet Subaylığı yer alıyor.

Ziylan ihaleden sonra katıldı

EMLAK Konut GYO’nun Zeytinburnu Kazlıçeşme arazisinin ihalesi 15 Ocak 2014’te yapılmış, ihaleyi 4 milyar 240 milyon lira toplam satış geliri ve bu gelir üzerinden Emlak Konut’a yüzde 37 yani 1 milyar 568 milyon 800 bin lira teklif eden Özak-Yenigün-Delta konsorsiyumu kazanmıştı. Konsorsiyuma Nisan 2014’te Flo, Polaris, Kinetix gibi markalarla tanınan Ziylan Grubu dahil olmuştu. Böylece ortaklık yapısı Özak GYO yüzde 54, Ziylan yüzde 30, Yenigün yüzde 15 ve Delta yüzde 1 olarak değişmişti.

‘Sürpriz olacak’

ORTAKLIĞIN yetkilileri projeyle ilgili olarak, “Projeyle ilgili tüm bilgileri ilk kez MIPIM‘de açıklayacağız. Fuardan önce Türkiye’de bir tanıtımımız olmayacak. Sürpriz bozulmasın istiyoruz. Projeyle ilgili ön talep de toplamıyoruz. Bu aşamaya da fuardan sonra geçeceğiz” dedi.

Etiketler:, , , ,

Bir yanıt yazın