Kayaşehir Niçin Bu kadar Cazip?

Kategori: - - 07:39

Bir zamanlar eski taş ocağının bulunduğu Kayaşehir‘de TOKİ, Emlak Konut GYO ve yüklenici firmalar eliyle inşa ettiği konutlar büyük ilgi görüyor. Toplamda 65 -70 bin konutun yapılacağı bölgeden daire alanlar da kârlı çıkıyor.4 önce bölgeden konut alanların yüzde 50 ile yüzde 100 arasında prim sağladığını söyleyebiliriz.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 1 milyon kişinin yaşamasını planladığı bölgede nüfus şimdiden bu sayıya ulaşmak üzere. Kayaşehir‘de neredeyse 30 bine yakın konutun inşaatı tamamlanmış durumda. Bölgenin tamamının 3. Köprü otobanı, 3 . havaalanı ve Kanal İstanbul projelerine yakınlığı yatırımcıların iştahını kabartıyor.

Bugüne kadar gecekondular başta olmak üzere bölgedeki atıl fabrikalar yıkıldı. Kimseyi mağdur etmeden ilerlemeye çalışan TOKİ, Emlak Konut GYO eliyle gerçekleştirdiği yatırımlarda hem kazandı hem de kazandırdı.
Proje kapsamında tüm ihtiyaçların giderilebileceği mahalleler kuruluyor. Bunun doğal sonucu olarak İstanbul’un yeni yerleşim alanları kuzeye doğru kayıyor.

Başakşehir ilçesine bağlı olan Kayabaşı Mahallesi, ilçenin kuzeyinde yer alıyor. Altınşehir ve Güvercintepe Mahallesi’ne komşu olan bölgede orta gelir seviyesindeki vatandaşlar için üretilen ilk 10 bin konutluk proje büyük ilgi görmüştü.
Bölgeyle ilgili bugüne kadar neredeyse bir dizine projeden söz edildi. Bazen İstanbul Rami’deki kuru gıda toptancılarının TOKİ ile anlaşarak, yaklaşık 300 dönümlük bir alana kurulacak olan yeni tesise taşınacağı dile getirildi, bazen Kuzey otobanının geçiş güzergâhının Kayaşehir’den geçeceği dile getirildi. Bunlar bir bir hayat bulacak.
İki yıl önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çılgın proje olarak lanse ettiği KANAL İSTANBUL projesinin bu bölgeden geçecek olması bölgeyi Riva kadar değerli hale getirecektir.

Bölgenin yıldızının parlaması 11 yıl önceye dayanıyor. 2002 yılında, Atatürk Olimpiyat Stadı’nın faaliyete açılmasıyla bölgeye yapılan ilk büyük ölçekli yatırım hayata geçti. 2004 yılında UEFA tarafından “5 yıldızlı stadyum” ünvânı alan stad bölgenin ününe ün kattı.istanbultokikonutlari.com
TSKB Gayrimenkul A.Ş. verilerine göre 2009 yılında Kiptaş’ın 1.140 adetlik Kayabaşı Konutları ile toplu konut yatırımlarının ilk büyük adımları atıldı. O dönemde 75-115 m² alana sahip iki tip daireden oluşan proje özellikle alt gelir grubundan büyük ilgi gördü. Başakşehir’e bağlı olan Kayaşehir, TOKİ’nin ilgi alanına girmesinden sonra sadece dar gelirli kesimin değil farklı gelir gruplarının da ilgisini çekmeye başladı. İster yatırımlık olsun ister oturumluk bu bölgede geliştirilen her konut projesinin satışı büyük ilgiyle karşılandı.
Başakşehir, Bahçeşehir, Ispartakule gibi uydu kentlere yakın konumda olan bölgede kurulacak olan “Sağlık Kenti- Bio Kent ” projesi de cezbediciliği arttırdı .

Bunun öncesinde bazı inşaat gruplarının inşa ettiği nitelikli konut ve ofis projeleri ile ticari alanlar yapılan ihalelerde büyük ilgi görüyor.
Hampton by Hilton’dan tutun da, Makro inşaatın üstlendiği ticaret merkezi, Kayaşehir merkez ve giriş projeleri bu ilginin birer parçası.
Bölgedeki projelerde ağırlıklı olarak 2+1 ve 3+1 tip daireler yer alıyor. Kayaşehir projesi içerisindeki tamamlanan etaplardaki 2. el daire fiyatları geçen yıl 1.700-2.100 TL/m² aralığında değişirken şimdi minimum 2.500 TL/m²’den söz edilmekte.
Birbiri ardına hayata geçen etaplarla birlikte bölgede ciddi miktarda konut stoku oluştu. Bu stokun uygun fiyat seçenekleri sebebiyle eriyeceği görüşündeyim. Ama biraz sabır. Bu arada artık eski kâr marjlarıyla konut satmanın zor olduğunu da vurgulamak isterim. Çünkü seçenekler çoğaldı…
Ağırlıklı olarak İETT hizmetleri çerçevesinde öne çıkan toplu taşıma imkânlarının kısıtlı olması bölgede oturum niyeti olanları düşündürse de Kirazlı-Başakşehir-Atatürk Olimpiyat Stadyumu bağlantılı metro hattının hizmete girmesiyle birlikte bölgedeki ulaşım sorununun daha aza indirgendi.
Konut fiyatlarının oldukça yüksek olduğu İstanbul için Kayaşehir bölgesi geçen yıla kadar uygun fiyat koşulları nedeniyle yatırımcılar açısından cazip hale gelmesiyle ön plana çıkıyordu. Bölgenin beklenen ulaşım yatırımlarıyla birlikte, yatırımcısını daha kârlı duruma geçireceği ön görüsü fiyatların yükselmesine neden oldu.

BÖLGEDEKİ BİRKAÇ PROJE
-Giriş Kayaşehir : Projede cadde dükkanları yer alıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklanan ve Avrupa Yakasında 1,5 milyon nüfusluk yeni şehir projesinin çekirdeği olan Kayaşehir uydu kentinin hemen girişinde ana cadde üzerinde konumlanıyor.
-Celaloğlu İnşaat – Kayaşehir’de 6 blok 236 daireden oluşan Kaya City Residence’ın inşaatını gerçekleştirdi.
-Başakşehir’in en merkezi konumu olan 1. Etap ve 2. Etap caddelerine yakın noktalarda da büyük projelerin satışına başlandı.
Makro İnşaat, Ak Yapı, Özülke, Özkar İnşaat‘ın projeleri de ilgi görüyor.emlakglobal.com

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın