Galatasaray’ın Riva arazisi ihalesi sonuçlandı

Kategori: - - 07:30

Riva İhalesi Sonuçlandı

Devlerin yarıştığı Galatasaray’ın Riva arazisinde ipi 3.1 milyar liralık teklifle Fema+KLV İnşaat ortaklığı göğüsledi. Satıştan borcunun 1.5 katı gelir elde eden Galatasaray’ın kasasına 942.4 milyon lira, Emlak Konut’unkine ise 236 milyon lira gelecek

Haziran ayıyla birlikte şaha kalkan Türkiye ekonomisinin yüksek performansı, dev ihalelere de yansıdı. Hafta başından beri yapılan iki dev ihale sonrasında devletin kasasına 876 milyon lira girdi. Önceki gün Emlak Konut’un Zeytinburnu Beştelsiz ihalesine verilen 1.7 milyar liralık rekor teklifin ardından, bir rekor haberi de Galatasaray’ın Riva arazisinden geldi. Yıllardır Galatasaray Spor Kulübü’nün gündemini meşgul eden Riva arazisi için inşaat sektörünün önde gelen firmaları kıyasıya yarıştı. Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (GYO) devreye girerek dün gerçekleştirdiği Riva ihalesinde milyarlık teklifler havada uçuştu. 6 firmanın yarıştığı ihalede Fema İnşaat ve KLV İnşaat ortaklığı 3 milyar 100 milyon liralık gelir hedefi üzerinden, 1 milyar 178 milyon liralık teklifiyle ipi göğüsleyen firma oldu.

Riva Arazisi

1.5 KAT KAZANÇ
Emlak Konut GYO ile Galatasaray Spor Kulübü, 29 Haziran 2016’da hem Riva hem de Florya arazileri için protokol imzalamıştı. Protokole göre, ihalede ortaya çıkacak arsa bedelinin yüzde 80’i Galatasaray’ın, 20’si de Emlak Konut GYO’nun olacak. Buna göre Galatasaray Spor Kulübü’nün kasasına 1 milyar 178 milyon liranın yüzde 80’ine karşılık gelen 942.4 milyon lira, Emlak Konut’a ise 236 milyon lira gelecek. 175 milyon dolarlık banka borcu bulunan kulüp, böylece ihaleden kazancını 1.5 katına çıkarmış olacak. Toplam 1 milyar 232 milyon liralık borç tutarının ise yüzde 75.9’u karşılanacak.

DEVLER KIYASIYA YARIŞTILAR
Riva ihalesinde ilk oturum 8 Haziran’da yapılmış ve 9 tekliften en yüksek geliri 1 milyar lirayla Dap Yapı’ya ait Eltes İnşaat teklif etmişti. En yüksek arsa payı oranı ise (yüzde 25 payla) 100 milyon lra öneren Fema İnşaat-KLV İnşaat iş ortaklığından gelmişti. Dün yapılan final oturumunda ise firmalar önce 3 kere sözlü artırımda bulundular. Daha sonra yazılı tura geçildi. Bu turda Fema-KLV İnşaat ortaklığı 3.1 milyar, Yılmaz İnşaat 3.8 milyar, Makro İnşaat- Nef ortaklığı 3.4 milyar, Dağ Mühendislik 2.7 milyar, Teknik Yapı 2.6 milyar, Eltes İnşaat 2.5 milyar, Ege Yapı 1.9 milyar lira teklif etti. En yüksek teklif ise Fema İnşaat-KLV İnşaat ortaklığından geldi.

İKİ GÜNDE İKİ PROJEYE 5 MİLYARLIK REKOR TEKLİF
16 Nisan’da yapılan referandum sonrasında gayrimenkul sektöründe yaşanan hareketlilik dikkat çekiyor. Önceki gün Zeytinburnu Beştelsiz arsa ihalesi için Güney-Baş-Esta- Elit Vizyon konsorsiyumu, 97 dönümlük arsa için 1 milyar 730 milyon liralık teklif vermişti. Dün gerçekleştirilen Riva arazisi ihalesinde ortaya çıkan 3 milyar 100 milyon liralık fiyatla sadece iki projedeki toplam gelir beklentisi 5 milyar liraya dayandı. Son dönemde satışa sunulan projelerin yanı sıra düzenlenen konut ihalelerinde ortaya çıkan yüksek rakamlar da sektörün eski parlak günlerine koşacağının işareti olarak yorumlanıyor.

ÜLKEYE GÜVEN ORTAYA KONULDU
Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “Tüm dünyada kriz ortamı yaşanrken ülkemiz yüzde 5’lik büyüdü. Böyle bir ortamda düzenlediğimiz ihalede rekor denecek bir teklif aldık. Bu teklif, şirketimize, ekonomiye ve ülkenin geleceğine güvenin net bir şekilde göstergesidir” diye konuştu. Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek ise “Projeden gelecek gelirle rahatlıkla banka borçlarımızı kapatacağız. Hedefim de buydu. O nedenle kulübümüz adına başarılı bir iş yaptığımızı düşünüyorum. Önümüzdeki günlerde çok rahat bir yapıya kavuşacağız” değerlendirmesini yaptı.

METREKARESİ 11 BİN TL’NİN ALTINDA SATILMAYACAK
Galatasaray Spor Kulübü’nün İstanbul’daki Riva arazisi için Fema İnşaat-KLV İnşaat İş Ortaklığı tarafından teklif edilen 3 milyar 100 milyon lira gayrimenkul uzmanları tarafından normal bir fiyat olarak değerlendirildi. Toplam 1 milyon 157 bin metrekare büyüklüğe sahip arazide 174 bin metrekarelik emsal alan bulunuyor. Bu alan içerisinde inşaat alanı 270 bin metrekare olacak. Yapılan hesaplamalara göre Fema İnşaat-KLV İnşaat İş Ortaklığı’nın hayata geçireceği projede metrekare fiyatları 11 bin 481 lira olacak. Uzmanlar bu fiyatı normal olarak görüyorlar. Daha önce Ant Yapı tarafından bölgede hayata geçirilen Antriva projesindeki fiyatlar da aynı seviyede bulunuyor.

BORSA DA SERT HAREKET
Dev ihale kulübün borsada işlem gören hisselerinde sert dalgalanmalara neden oldu. İhalenin ardından yüzde 10 yükselen hisse, daha sonra gelen satışlarla yüzde 13 değer kaybetti. Cimbom günü yüzde 4.6 kayıpla kapattı.

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın