Kanal İstanbul ve 3. Köprü için 500 milyar $’lık fon

Kategori: - - 12:12

3

Uluslararası Yatırım Zirvesi’ne toplam 500 milyar dolar büyüklüğe sahip Körfez fonları katılacak. Kanal İstanbul ve 3. Köprü’yü markaja alan Körfez ülkeleri mega projeler için adeta yarışacak.

Körfez ÜLKELERİ Kanal İstanbul ve 3. Köprü’yü gözüne kestirdi

GEÇEN yıl 12.7 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım çeken Türkiye’ye son yıllarda Körfez ülkelerinden gelen yoğun talep devam ediyor. Yarın başlayacak olan 1. Uluslararası Yatırım Zirvesi’ne Körfez ülkelerinden toplam 500 milyar dolar büyüklüğe sahip fonların akın edeceğini ifade eden İstanbul Yatırım Derneği Başkanı Mehmet Ulusoy, söz konusu fonların özellikle Kanal İstanbul ve 3. Köprü gibi mega projelerde yer almak istediklerini söyledi. 1.5 yıllık bir çalışmanın sonucu olan Uluslararası Yatırım Zirvesi 10-11 Nisan tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek. Zirve’ye Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere 40 ülkeden yabancı yatırımcının yanı sıra pek çok Bakan ve Türk işadamının katılacağını ifade eden Ulusoy, Zirve’nin gayrimenkul, inşaat ve enerji odaklı olacağını söyledi.

17 Aralık temmuz yağmuru gibi

Körfez’den Türkiye’ye yatırım için ciddi talepler olduğunu ifade eden Ulusoy “İçinde bulunduğumuz topraklara 12 bin yıldır farklı uygarlıklar yatırım yapıyor. Körfez ülkelerinden dev fon sahiplerinin zirveye yoğun ilgisi var. Bir kısmının hali hazırda Türkiye’de yatırımları mevcut. Fonların Ağaoğlu’nun projelerinin yanı sıra 3. Köprü, Kanal İstanbul gibi mega projelere yoğun ilgileri çok yüksek” dedi. Gezi olayları ve 17 Aralık operasyonu için temmuz ayında yağan yağmur benzetmesi yapan Ulusoy “Şu an gelinen noktada başka ülkelerde riskler büyük, istikrar yok. Türkiye ise cazibe merkezi. İstikrarın yanı sıra demokrasi, hukuk ve sınır güvenliğinin olduğu bir bölge. Özellikle seçimin ardından dezavantajlar Türkiye için avantaja döndü. Zirve ile birlikte yabancı yatırımcılarla devletin en önemli yetkilileri bir araya gelecek. Hava durumu temmuzda yağış gösteriyor diye tatil yapmayayım diye düşünmez kimse. Bilir ki bir gün sonra güneş açacak” diye konuştu. Ulusoy, gelecek yıl Çin, ABD ve Avrupa ülkelerinin de Zirve’de yer alacağını ve gelecek yılki Zirve’nin teknoloji ve otomotiv odaklı olacağını söyledi.

Katarlılar’ın gözü Güneydoğu ve İç Anadolu’da tarımda

Ulusoy, Zirve öncesi yaptıkları görüşmelerde Körfez ülkelerinden farklı yatırım konularının da gündemde olduğunu söyledi. Katarlılar’ın tarımın yanı sıra yenilenebilir enerjiyle de ilgilendiklerini ifade eden Ulusoy “Katarlılar, Avusturya ve Güney Amerika’da hektarlarca, dönümlerce toprağa tarım yatırımı yaptı. Bizlerden de fizibilite istediler. Ön çalışmaları yapıyoruz. İç Anadolu’da Konya ve Güneydoğu Anadolu illerine ilgileri var. Mayısta raporumuzu teslim etmeye çalışacağız. Milyar dolarlık yatırım planlıyorlar” dedi.

STAR GAZETE

Etiketler:, , , ,

Bir yanıt yazın