İstanbul’un su durumu- akom

Kategori: - - 09:32

akom

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bu yıl yağışlarda büyük bir azalma olduğunu söyledi. akomBakan Veysel Eroğlu, İstanbul Afet Koordinasyon Merkezi’nde (AKOM) Türkiye’nin su problemi ve önlemleriyle ilgili basın toplantısı düzenledi. 81 ilin depolama ve su ihtiyaçlarının olduğu grafik üstünde değerlendirme yapan Eroğlu, kendi dönemleri ve öncesini anlattı. İstanbul’un su durumunu aktaran Eroğlu, barajlarda kalan su miktarını ve buna destek aktarım kaynaklarını hatırlattı. Melen Barajı’nın yapımına devam ettiklerini ifade eden Eroğlu, “Şuanda İstanbul’da su depolama yaklaşık olarak su depolama kapasitesi 750 milyon metreküp. Yani bu bir yıllık kuraklık olması halinde bu kurtarır. Ama arka arkaya iki yıl kuraklık olması halinde bu su yeterli değil. Başka bir çaremiz de yok. Yalova’dan tankerle su getirsek dişin kovuğuna bile girmez. Dolayısıyla yapılacak şey biriktirme yapılarını artırmak. Yapılan Melen Barajı’nda 750 milyon metreküp su biriktireceğiz. Su depolama alanını ikiye katlayacağız. Melen Barajı’da Temmuz 2016’da bitecek” diye konuştu.istanbultokikonutlari.com

İstanbul için hedeflerini dile getiren Eroğlu, şöyle devam etti: “İstanbul için en kötü şartlarda dahi susuz kalmayacak şekilde gelecekte de 2050, 60, 70’e bütün tedbirleri şuanda planladık. Yatırımlara belki erken başladık ama yapalım dedik. İstanbul’un normal şartlarda 1 milyar metreküp suya ihtiyacı var. Depolama alanlarında ise 1 milyar 367 milyon metreküp suyumuz var. Bu kurak dönemde 1 milyar 122 milyon metreküpe düşüyor. Barajlarda doluluk oranlarımız yüzde 18.5’a düştü. Alibeyköy Barajı yüzde 15.57. bu önemli bir şey değil. Biz şuanda suyu nereden getiriyoruz bunu hesap etmiyorsunuz. Yeşilçay Regülatör’ünden İstanbul’a günde 250 bin metreküp su basılıyor. Sakarya’dan ortalama günde 700 bin, Melen’den ortalama 750 bin metreküp.”

Bu sene yağışlarda bir eksiklik olduğunu ifade eden Eroğlu, “Ekim, kasım, aralık ve ocak aylarında yüzde 33’lük bir eksiklik oldu. Sonradan yağış oldu ve bu eksiklik yüzde 17’lere düştü. Kritik illerimiz için gerekli tedbirleri aldık. Neticede eksikliğe rağmen vatandaşlarımıza su sıkıntısı yaşatmayacağız. Kendimize göre sürekli hesap yapıyoruz. İstanbul için bu yıl herhangi bir sıkıntı olmayacak. Barajlarda kalan su miktarıyla, günlük kullanılan su miktarına böler hesap yaparsanız yanlış olur. Diğer kaynaklardan aktarılan sular var. 15 günlük 20 günlük su kaldı gibi hesaplar yanlış” şeklinde konuştu.

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın