İstanbul’da sesimiz daha gür çıkacak

Kategori: - - 08:37

yeni proje

13 yılda 700 bin konut üreten TOKİ, İstanbul’da hedef büyüttü. “İstanbul’da kentsel dönüşüm konusunda sesimiz gür çıkacak” diyen TOKİ Başkanı Turan, 2016 yılında 60 bin konut üretim hedefinin yüzde 15’nin İstanbul’da yapılacağını söyledi.

Türkiye’DE son 13 yılda siyasi ve ekonomide yaşanan değişim, dünyaya örnek kurumların da oluşmasını sağladı. Bunların başında da Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) geliyor. Birçok ülke kendi ülkelerinde TOKİ modelini oluşturmak için adeta sıraya girmiş durumdalar. TOKİ’nin bu başarısında şüphesiz son 13 yılda ürettiği 700 bin konut ve sektöre aktardığı 120 milyar liralık kaynak etkili. Türkiye’nin konut ihtiyacını karşılamakta başrolü oynayan TOKİ, bu süre içerisinde geliştirdiği projelerle dar gelirlilerin ve emeklilerin de konut sahibi olmasını sağladı. Bu yıl 60 bin konut hedefi olan TOKİ’nin gündeminin ilk sırasında İstanbul ve kentsel dönüşüm var.

KAYABAŞI PROJESİ

Önceki gün kahvaltıda bir araya geldiğimiz TOKİ Başkanı M. Ergün Turan da “İstanbul’da kentsel dönüşüm konusunda sesimiz gür çıkacak” diyerek, bu soruna nasıl ciddi eğildiklerini gösteriyor. İstanbul özelinde toplamda 35 bin konut ve işyerini kapsayan 19 kentsel dönüşüm projelerinin olduğunu belirten Turan, 2016 için koydukları 60 bin olan toplam konut üretim hedefinin yüzde 15’nin İstanbul’a yapılacağını söyledi. Turan, şu bilgileri verdi: “İstanbul’daki en önemli toplu konut ve bu kapsamdaki kentsel dönüşüm uygulama alanımız Kayabaşı Kentsel Dönüşüm Projesi’dir. Proje ile İstanbul halkına ve bölgede yaşayan vatandaşlara, modern şehircilik ilkeleri doğrultusunda altyapı ve sosyal donatı alanları ile birlikte çağdaş yerleşim alanı oluşturulmaktadır. Proje kapsamında 65 bin adet konut üretilecek olup, 23 bin konutun üretimi, 15.596 konutun da projelendirilmesi tamamlanmıştır” dedi.

ANADOLU YAKASI’NA 30 BİN KONUT

Turan, özellikle Anadolu Yakası’na vurgu yaptı ve şunları anlattı: “Gelinen noktada İstanbul’un Anadolu Yakası’nda ciddi bir çalışma ihtiyacı doğdu. Tüm planlamalarımızı yaptık. Anadolu Yakası’nda 5 bin konuttan oluşan bir projeye imza atacağız. Söz konusu projenin 400 konuttan oluşan ilk ihalesini önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz.” Anadolu Yakası’ndaki bu projenin Tuzla civarlarında olacağını da aktaran Başkan Ergün Turan, Anadolu Yakası’ndaki projeye dair konut planlamasının yaklaşık 20 bin ila 30 bin arasında olacağı bilgisini verdi ve ekledi: “Kayabaşı’ndaki gibi büyük çaplı bir proje için planlamalarımızı yapıyoruz. Başkan Turan Ayrıca, İstanbul için bir diğer projenin de Gaziosmanpaşa’da yükseleceğini kaydetti.

RAMİ ESNAFI TAŞINIYOR

“Şehir merkezlerinde kalan ve kent estetiğini bozan sanayi sitelerine uyguladığımız dönüşüm programıyla, kent merkezlerini sanayi sitelerinden arındırıyoruz” diyen TOKİ Başkanı Turan “Şanlıurfa, Uşak, Bursa ve Yozgat Boğazlıyan, projelendirdiğimiz önemli çalışmalar var” dedi. Turan ayrıca, İstanbul Rami’deki esnafı için de 990 toptancı, 120 adet de ticari işyeri yaptıklarını anlattı. Kayabaşı Batı Resneli’de yer alan bu projeye devam ettikleri bilgisini paylaşan Turan, hak sahiplerinin de belirlendiğini söyledi.

ÜRETECEĞİMİZ KONUTLARIN % 40’I KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN

Kentsel dönüşüm projeleri hakkında bilgi veren TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, deprem riski, nüfus artışı ve hızlı kentleşmenin şehirler için önemli bir sorun olduğunu vurgulayarak “Özellikle gecekondular, çarpık ve kaçak yapıların dönüştürülmesi gerekmektedir. En büyük 10 şehri düşünürsek; toplam nüfusun yaklaşık yarısı bu şehirlerde yaşıyor. TOKİ olarak her yıl üretmeyi hedeflediğimiz 60 bin konutun yaklaşık yüzde 40’ı da kentsel dönüşüm içinde içinde yer alacak.” dedi. Kentsel dönüşüm kapsamında 129 adet farklı projenin belediyelerle işbirliği halinde fiili olarak sürdüğünü belirten Turan, “Bu kapsamda üretilmesi planlanan konut 125 bin 225 adettir. Aktif durumdaki 129 projenin 19 adedi İstanbul, 10 adedi Adana, 13 Adedi Ankara, 4 adedi İzmir olmak üzere toplam 60 ilde 112 Belediye ile işbirliği içerisinde yürütülmektedir” dedi.

GAZİANTEP’E 50 BİN NÜFUSLU YENİ ŞEHİR KURUYOR

TOKİ, ‘Yeni Yerleşimler Yenilenen Şehirler Projesi’nin ilk adımını Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde Gaziantep Kuzey Şehir Projesi’yle attı. 8,5 milyon metrekare alan üzerine projelendirilen 50 bin konutluk Gaziantep Kuzey Şehir, bu büyüklükte bir sosyal konut alanında, uygulaması tek seferde geliştirilen ilk ve en büyük yerleşim olma özelliği taşıyor. İlk etapta yaklaşık 3 bin konutun projelendirildiğini aktaran TOKİ Başkanı M. Ergün Turan “Toplam konut sayısının 50 bin olan Kuzey Şehir projesi, Türkiye’nin örnek projelerinden biri olacak” dedi.

Etiketler:, , , , , ,

Bir yanıt yazın