‘İstanbul’da ucuz konut imkansız’ açıklamasını kınıyoruz

Kategori: - - 09:48

toki kayabaşı ihale

Geçtiğimiz günlerde Toki başkanının bir gazeteye vermiş olduğu röportajda ‘İstanbul’da ucuz konut imkansız‘ açıklaması çok tepki çekti.

Bu açıklamayı özel bir şirket yetkilisi yapmış olsa bu kadar dikkat ve tepki çekmezdi. Bugüne kadar dar gelirlinin umudu olmuş, kuruluş amacı itibariyle alt gelir gurubunu ev sahibi yapmak için çalışmış bir kurumun başkanının böyle bir açıklama yapması kabul edilir gibi değil. İstanbul’da ucuz konut yapmak mümkün değil ne demek? Resmen fakirler İstanbul’u terk etsin diyorsunuz. Sonrada kanal kanal gezip ‘Kayaşehir’de zengin ile fakiri aynı projede buluşturuyoruz’ diyeceksiniz. Bu açıklama çok büyük bir gaftır.

Yine söylüyorum bu açıklamayı özel sektör yapsa kimse oralı olmazdı. Ancak TOKİ‘nin böyle bir açıklama yapması teknik olarak da mümkün değil. Niçin mi? açıklayalım. En basit örneklendirme ile Toki Kayaşehir projesini ele alalım. Toki Kayaşehir projesi hazine arazisi üzerine kurulmuştur. Yani taşı toprağı altın olan İstanbul’da Toki araziye 1 kuruş vermiş değildir. Yapmış olduğu konutların maliyeti de malzeme kalitesinden dolayı 50 bin TL’yi geçmez. Siz hazine arazilerini rant için mi işgal ediyorsunuz. Yoksa dar gelirlinin umudu olmak için mi? Bizler halk olarak TOKİ’yı alt gelir grubunun yanında olmakla tanıdık ve böylede görmek istiyoruz. kayasehiristanbul.net olarak halkın sesi olmaya devem edeceğiz.

Bizler Toki’nin sadece konut yapıp bırakmadığını da iyi biliyoruz. Yolu, sosyal tesisleri, camisi, okulu, iş yerleri gibi şehir hayatının gereklerini de inşa ettiğini farkındayız. Ancak biz şunun da farkındayız ki Toki, projelerindeki bir ticari üniteyi bina fiyatına satmaktadır. Yani tüm bunları mazeret göstererek ucuz konut olmaz söylemi inandırıcı değildir.

İstanbul fakiriyle zenginiyle tüm sosyal gurup ve statüsüyle hepimizin şehridir. Siz nasıl dersiniz İstanbul’da ucuz ev yapmak mümkün değil! Sizin görevin bu zaten. Bunu yapmayacaksan sen görevini suistimal ediyorsun demektir.
Bizler vatandaşlar alarak TOKİ’nin asli görevine geri dönmesini istiyoruz.

http://kayasehiristanbul.net/

Etiketler:, , , ,

Bir yanıt yazın