İstanbul’a 7 Büyük Proje geliyor

Kategori: - - 14:15

binali yıldırım

İstanbul’un Türkiye’nin gözbebeği olduğunu söyleyen Bakan Binali Yıldırım, 65 milyarlık İstanbul’a 7 Büyük proje kazandıracaklarını söyledi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 7 tepeli İstanbul’a 65 katrilyonluk 7 büyük proje yapacaklarını söyledi.

“İSTANBUL’A 7 BÜYÜK PROJE

Bakan Yıldırım İstanbul’a yapılacak projeler hakkında şu bilgileri verdi:

1 – MARMARAY

“Birinci projemiz asrın projesi olan Marmaray’dır.

2 – YÜKSEK HIZLI TREN

İkinci projemiz İstanbul-Ankara arasını 3 saate indirecek olan yüksek hızlı tren projesidir. Bu proje 1970 yılından beri İstanbulluların göndemindedir. 2003 yılına kadar projede hiçbirşey değişmedi. Ak Parti olarak iktidara geldikten sonra hem Marmaray’a hem de Ankara-İstanbul hızlı tren projesine başladık. Bu yıl ikisini de İstanbulluların hizmetine açacağız. Marmaray bittiğinde Asya yakasından Avrupa yakasına bir günde 1 buçuk milyon insan rahatlıkla geçebilecek. Böylelikle İstanbul’un en büyük sorunlarından olan toplu taşımacılık büyük ölçüde rahatlıyacak.

3- İKİNCİ TÜP GEÇİT

Üçüncü projemiz de İstanbul’a bir tüp geçit yetmeceğini lastik tekerli araçların geçeceği ikinci tüp geçit projesini başlattık. Bu da Sarayburnu-Haydarpaşa arasında direk araçların geçeceği bir tüp geçit olacak. İnşaatı tam hızla devam ediyor ve 2015 de bu projeyi bitireceğiz.

4 – İSTANBUL-İZMİR ARASINA OTOYOL

Dördüncü proje İzmir ile İstanbul arasına 434 kilometre otoyol yapıyoruz bunun içinde 3 bin 800 metrelik dünyanın en büyük üçüncü asma köprüsü İzmit Körfez geçişi var. Dilovası’yla Altınova arasında yapılacak köprü dünyanın üçüncü en uzun köprüsü olacak. Bu projemiz 2015 yılında tamamlanmış olacak.

5 – ÜÇÜNCÜ BOĞAZ KÖPRÜSÜ

Beşinci projemiz Garipçe ile Poyrazköy arasında yapılacak olan Üçüncü boğaz köprüsü olacak. Bu köprüde bir ilki gerçekleştirerek, 4 şerit gidiş 4 şerit geliş ortada 2 şeritte demiryolu olacak ve toplam köprü açıklığı 55 metre uzunluğunda olacak. Bu projemizde 2015’de bitmiş olacak.

6 – DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVALİMANI

Bir başka projemiz de dünyanın en büyük havalimanını İstanbul’a kazandırıyoruz. Bütün etapları tamamlandığında 150 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak.

7 – KANALİSTANBUL

Son proje de başbakanımızın açıkladığı Kanal İstanbul projesidir. Bu projelerin toplam maliyeti 65 katrilyondur. İstanbullulara helali hoş olsun. Bu projelerin bir çoğunu devlet bütçesinden 5 kuruş harcamadan kamu-özel sektör ortaklığıyla gerçekleştiriyoruz.”

Etiketler:, , , , , , ,

Bir yanıt yazın