Gayrimenkul Sertifikası’na İlgi Büyük

Kategori: - - 14:57

Gayrimenkul Sertifikası

Halka arz edilen ‘Gayrimenkul Sertifikası’na yatırımcılardan ilgi büyük oldu. Her biri 42,5 liradan talep toplanan sertifikalara hem bireysel hem de kurumsal yatırımcıların rağbet ettiğini söyleyen Borsa İstanbul Başkanı Karadağ, ilk etapta talebin karşılanamayabileceğini vurguladı.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) öncülüğünde gerçekleştirilen “Gayrimenkul Sertifikası” talepleri başladı. Gayrimenkul Sertifikası’nın farklı gelir gruplarına aynı projeye yatırım yapma imkanı sağlıyor. Gayrimenkul sektöründe yeni bir finansal yatırımı aracı olacak sertifika ile gayrimenkul alacak birikimi olmayan küçük yatırımcı da gayrimenkul projelerinden pay satın alarak projelere topraktan ortak olabilecek. İlk Gayrimenkul Sertifikası, İstanbul Başakşehir’de bu yılın şubat ayında inşaatına başlanan Park Mavera 3 projesi ile halka sunuldu. Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, nisan ayının ilk haftasında Borsa’da işlem görmeye başlaması planlanan gayrimenkul sertifikalarının talep toplama sürecine ilişkin Borsa İstanbul’da açıklamalarda bulundu. Talebin 29 Mart’ta toplanmaya başladığını ve bugün sona ereceğini bildiren Karadağ, uzun süredir hazırlandıkları modele bireysel yatırımcı ilgisinin maksimum düzeyde olduğunu söyledi.

Sermaye piyasalarının uzun süredir beklediği ivmenin gayrimenkul sertifikaları ile sağlanacağına işaret eden Karadağ, şunları anlattı: “Yatırım aracı olarak gayrimenkule yaptığınız yatırım, sertifika şeklinde menkul kıymete dönüşüyorsa, dilerseniz sertifika adedini tamamlayarak konut sahibi oluyorsunuz. Dilediğiniz zamanda da ikinci elde satıp nakite dönebiliyorsunuz. Yatırım aracında dilendiği zaman nakite dönebilme, yatırımcının yatırım kararını pozitif yönde etkiliyor. Sertifika değerini, yatırımcı veya müteahhit firma, arz eden açısından değerlendirmek lazım. Bu ilk sertifikamız olacak. 

TOKİ ve Makro İnşaat iş birliğiyle inşa edilen Park Mavera 3 projesinde izahnameden baktığımızda bir adet sertifika için 42 lira 50 kuruş sabit fiyattan talep toplayacaklar. Yatırımcılar bu fiyattan bir adet sertifika alabilirler. Herhangi bir sınırı yok. Vakıf Yatırım aracılık ediyor, diledikleri kadar sertifika alabilirler. Amacınız konut edinmekse 11-12-13 bin sertifikaya konut edinilebiliyor.” Karadağ, gayrimenkul sertifikasında en kuvvetli alanı “kamuoyunu bilgilendirme rahatlığı” olarak nitelendirdi.

TÜRKİYE TABANINA UYGUN BİR MODEL

Himmet Karadağ, finansal okuryazarlık düzeyinin istenilen seviyede olmamasından dolayı yaşanan birtakım sıkıntılara değinerek, gayrimenkul sertifikaları konusunda bu işin daha kolay ve yatırım yapmak isteyen herkesin de gayrimenkul alanında yeterli seviyede bilgi sahibi olduğunu söyledi.

Sertifikaya yatırımın avantajları hakkında bilgi veren Karadağ, şöyle konuştu: “İslami bir ürün. Daire adetlerine göre, hangi dairelerin sertifikaya konu edildiği şeffaf bir şekilde görülebiliyor. Bankacılıkta kredi limitlerini kullanabileceğimiz kadar kullandık. İlave finansman oluşturmakta zorlanıyoruz. Sermaye piyasası ve menkul kıymet alanına dünyada ve Avrupa’da olduğu gibi kayıyor olmamız lazım. Burada şu an tek gayrimenkul sertifikası ile 239 milyon liralık bir fonu ilgili müteahhit firmaya sağlamış oluyoruz. Şimdi bir sertifika 42,5 liradan işlem görecek, bu aşağı yönlü de hareket edebilir ama beklentimiz ilk günden itibaren yukarı yönlü hareket etmesi. Bu model Türkiye tabanına uygun bir model. Vakıf Yatırım’dan verilen bilgiye göre, kurumsal yatırımcı tarafında çok ciddi talep var. Bizim sermaye piyasaları ile ilgili panellerimizde 70-80 kişi olurdu. Sertifikalarla ilgili yaptığımız son panelde salonda yer yoktu. Bireysel yatırımcıdan da kurumsal yatırımcıdan da çok ciddi talep var. Ben ilk sertifikada talebi karşılayabileceklerini düşünmüyorum. Yetişen alacak. Şu an telefonların tamamını cevaplayamıyorlar. Bu sermaye piyasalarında uzun süredir özlemle beklediğimiz gelişmeler… Eminim 239 milyon liranın çok üstünde bir talep gelecek.”

Etiketler:, , , , ,

Bir yanıt yazın