TOKİ’nin restorasyon kredileri için 104 başvuru

Kategori: - - 10:16

TOKİ'nin restorasyon

TOKİ, ihmal sebebiyle yıpranan veyahut yok olmaya yüz tutan tarihi değerleri savunma altına almak emeliyle onarım kredisi sağlıyor. TOKİ’nin restorasyon

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ , sivil mimari örneği, özel hukuka tabi gerçek ve tüzel kişilerin mülkiyetinde bulunan, korunması ihtiyaç duyulan tescilli taşınmaz kültür varlıklarının bakımı, onarımı ve restorasyonu için oldukça önemli bir miktarda kaynak sağlıyor.

Safranbolu ve Ürgüp evleri TOKİ kredisiyle yenilenecek

Toplu Konut İdaresi, bu sene restorasyon kredisi müracaatlarını 7 Nisan-2 Mayıs arasında kabul etti.

Mimarisiyle ön plana çıkan Nevşehir’in Ürgüp ve Karabük’ün Safranbolu kazalarındaki tarihi yapılar için de kredi müracaatları yapıldı. Bu sene, onarım kredisi için en çok müracaat ise İstanbul’dan geldi. İstanbul’daki 25, Antalya’daki 17, Bursa’daki 11 tarihi yapı için müracaat meydana geldi.

Tarihi yapılara 45 milyon 735 bin lira kredi

Onarım kredisi uygulamasını 2005’te başlatan TOKİ, bugüne kadar 529 tarihi yapıya toplam 45 milyon 735 bin lira kredi sağladı.

Bu çerçevede 2010’da 38 onarım projesi için 3 milyon liranın üzerinde kredi tahsis eden İdare, 2011’de 72 onarım projesine 6,2 milyon, 2012’de 105 proje için 10,4 milyon lira kredi verdi. TOKİ, geçen sene ise 80 projeye takriben 8,7 milyon lira kredi sağladı.

Kredi üst sınırı 125 bin lira

Kredi üst sınırını 2005 ve 2006’da 75 bin lira olarak belirleyen TOKİ, 2010’a kadar 80 bin lira kredi verdi. Üst sınır 2011’de 90 bin, 2012’de 105 bin ve geçen sene 115 bin liraya çıkarıldı. TOKİ, bu sene ise kredi üst sınırını 125 bin lira olarak belirledi. TOKİ’nin restorasyon

İdare her bir proje için, bulgu özetinin yüzde 70’ine kadar ve en fazla 125 bin lira kredi kullandırılabilecek. Onarım kredisi için, özel mülkiyetteki yapıların Kültür ve Tabiat Varlıklarınca alınmış “tescil” kararının ve onaylı röleve ile onarım projelerinin bulunması gerekiyor.

Kredilerde özelikle tarihi şehir dokularının iyileştirilmesine yönelik ve mahalli idarelerin projelerine öncelik veriliyor. Bakım, onarım ve onarım işlemleri yapılacak taşınmaz kültür varlığının, mimari ve kültürel değeri, fiziki vaziyeti, bulunduğu çevrenin özellikleri, kullanım emeli göz önünde bulunduruluyor.

Taşınmaz kültür varlığının bakımı, onarımı ve restorasyonu için yapılacak işlemlerin, yapının kültür varlığı niteliğinin devamını sağlaması, gerekirse sıhhatleştirilmesi ve işlev kazandırılması emeline yönelik olması gerekiyor.

TOKİ’nin bugüne kadar kredilendirdiği projeler, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Amasya, Bartın, Çanakkale, Elazığ, Muğla, Mardin, Uşak, Kastamonu, Tokat, Trabzon, Giresun, Edirne, Isparta, Tekirdağ, Şanlıurfa ve Artvin ile Safranbolu, Kalecik, Bergama, Ürgüp, Bolaman, Bandırma, Ayvalık, Milas, Ula, Foça, İnegöl, Mudanya, Midyat, Seydiler, İnebolu, Alanya, Akçaabat, Osmaneli, Mudurnu, Kemaliye, Göynük, Taraklı, İncesu, Zile, Daday, Mustafapaşa, Birgi, Kalkan, Çavuşin ve Uzungöl gibi şehir, kaza ve beldelerde bulunuyor.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın