Fikirtepe’nin silüeti değişiyor

Kategori: - - 13:00

İstanbul’da kentsel dönüşüm çalışmalarının merkezinde yer alan Kadıköy Fikirtepe’de 750 kişiye ait 3 ada ile büyük ölçüde anlaşma sağlayan Teknik Yapı, bölgeye toplamda 2 bin 650 konut yapmayı planlıyor

İstanbul’daki kentsel dönüşümün odağında yer alan Fikirtepe’yle ilgili son atak Teknik Yapı’dan geldi. Geçtiğimiz günlerde Tuzla’da 4 bin 700 konutluk dev proje Evora İstanbul’u satışa sunan Teknik Yapı, uzun süredir üzerinde çalıştığı Fikirtepe’de 3 adada planladığı projeler için hak sahiplerinin büyük bölümüyle anlaşma sağladı. Adalardan biriyle yüzde 98 anlaşma sağlayan firma, ikinci adayla yüzde 73, üçüncü adayla ise yüzde 50’lik bir oranda ada sakinleriyle el sıkıştı.

750 KİŞİYLE EL SIKIŞILDI

Teknik Yapı Holding Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, Fikirtepe’de ilgilendikleri toplam büyüklüğü yaklaşık 52 bin metrekare olan üç ada olduğunu belirterek, “Bu adalar 215 parselden oluşuyor ve 750 civarında hak sahibi bulunuyor” diye konuştu. Yaklaşık 19 bin metrekarelik birinci adada 950 konut yapmayı planladıklarını anlatan Durbakayım, “ikinci adada 20 bin metrekare ve burada yapılması planlanan konut sayısı 1.000, üçüncü ada alanı 13.500 metrekare ve yapılması planlan konut sayısı 700” dedi.

BAĞDAT CADDESİ’NE ÖRNEK

Umut Durbakayım, Fikirtepe’ye sihirli bir değneğin değdiğini belirterek, “67 bin ile 80 bin arasında konutun inşa edileceği bölge, Bağdat Caddesi’ne emsal olacak bir yer. Yurtdışından konut almak isteyenler bile Bağdat Caddesi’nin yenilenmiş halini tercih edecekler” dedi. Kentsel dönüşümün acil hızlanması gerektiğini ve insanları panikletmeden tabut içerisinde yaşadıklarını hatırlatmak gerektiğinin altını çizdi. Durbakayım, depreme dayanıklı binaların yapılmasının önünü kesenlerin insanlık suçu işlediğini ve bir kişi istemiyor diye insanları tabutta yaşatmanın ağır bir suç olduğunu da vurguladı.

Bölgeye 80 metre sınırı

Fikirtepe’deki adalar için birden fazla konsept proje hazırladıklarını söyleyen Umut Durbakayım, “Bölgede lüks projeler üreteceğiz. Toplam 52 bin metrekarelik adada 3 blok üzerinde 2.650 üniteden oluşan rezidans, home office ve ticari birimler olacak. Yükseklikte 80 metre sınırı getirildiği için 27 kata kadar çıkacağız” dedi.

Evora’da satışlar hızlı gidiyor

Teknik Yapı Holding Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, Tuzla’da Emlak Konut ile birlikte hayata geçirdikleri Evora İstanbul projesinde ikinci etabı da satışa sunduklarını anlatarak, “Satışlar beklentimizde daha iyi gidiyor. 4700 konutta yüzde 20 satışa ulaştık” dedi. Projede Bağdat Caddesi gibi açık bir çarşı konsepti oluşturduklarını belirten Durbakayım, ayrıca bir tıp merkezi de yapacaklarını ifade etti.

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın