Fatih Belediyesi Önünde “Sulukule” Tartışması

Kategori: - - 08:46

Fatih Belediyesi Önünde

Fatih Belediyesi önünde protesto gösterisi düzenleyen Sulukuleliler ile Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir arasında tartışma yaşandı. Demir, açıklama yapan kişiyi şov yapmakla suçladı. Bunun üzerine eylem yapan grup, başkana tepki gösterdi. Fatih Belediyesi Önünde

Sulukule’deki kentsel dönüşüm projesi kapsamında evlerini TOKİ’ye veren hak sahiplerinden bazıları Fatih Belediyesi önüne gelerek protesto gösterisi düzenledi.

HAK SAHİPLERİNDEN, METREKARELER KÜÇÜLECEK İDDİASI

Projenin 4.5 senedir geciktiğini ve dairelerin teslimat tarihinin sürekli ertelendiğini belirten hak sahibi İsmail Gani, “Fatih Belediyesi’nden öncelikle doğru dürüst hakkaniyet çerçevesi içinde adil bir kura çekilmesini istiyoruz. Çünkü ortada birçok dedikodu dolaşıyor. İmzaladığımız sözleşmelerde yer alan metrekaredeki evlerimizin verilmesini talep ediyoruz. Ortalıkta dolaşmakta olan rant dedikodularına mahal vermemenizi doğru dürüst hakça adil, Adalet ve Kalkınma Partisi’ne yakışacak bir şekilde hareket edilmesini talep ediyoruz ” dedi.

Gani, “El altından burada hakkı olmayan bazı şahıslara büyük metrekarelik evlerin verileceği duyumunu alıyoruz. Bu gibi hadiseler bizleri çok rahatsız etmektedir. ya olduğunuz gibi görünün ya da göründüğünüz gibi olun. Projede 577 hak sahibi olduğunu biliyoruz. Bu proje haricinde 50 – 60 kadar fazla ev yapıldığını öğrendik. Bu yapılan proje sosyal bir proje olması sebebiyle hak sahiplerinin metrekarelerinin azalmasına neden oldunuz. Daha adil şeffaf ve dürüst olsaydınız bizleri üzmez ve ezmezdiniz ” diye konuştu.

TOKİ’nin süre uzadığı için kendilerinden ekstra ücret alacaklarını da iddia eden İsmail Gani, ” Bu, sizlerin beceriksiz ve işin ehli olmamanızın sonucudur. Bizlere 1.5 yılda teslim edeceğiniz evlerimizi 4.5 – 5 yılda teslim edemediğinizden dolayı size maddi ve manevi tazminat davası açacağımızı beyan ediyoruz” diye konuştu.

“EVLERİMİZİ MEZARA GİRİNCE Mİ TESLİM EDECEKSİNİZ SAYIN BAŞKANIM ? ”

Hak sahibi İsmail Gani açıklama yaptığı sırada Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir belediyenin önüne geldi. Basın açıklamasını gören Demir, Gani’nin yanına geldi. Basın açıklamasının bitmesini bekleyen Demir, bu sırada Gani’nin kendisine yönelttiği eleştirel sözleri de duydu. Gani, Başkan Demir’e teslim tarihinin sürekli ertelendiğini söyledi. Suç duyurusunda bulunacaklarını dile getiren Gani, ” Almayın mazlumun ahını çıkar aheste aheste. Unutmayın ama sakın unutmayın ” dedi. Gani Belediye Başkanı Demir’e, “Evlerimizi mezara girince mi teslim edeceksiniz Sayın Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ? ” dedi.

Gani’nin basın açıklamasını gülerek dinleyen Belediye Başkanı Demir ise, sürecin öngördüklerini gibi gittiğini ancak alanın arkeolojik alan olması nedeniyle aksama yaşandığını belirtti. İnşaatların yüzde 95’inin bittiğini kaydeden Demir, aksiliklerin ne kendilerinden ne de TOKİ’den kaynaklandığını söyledi. Başkan Demir dairelerin teslim tarihini de açıklayarak “Ümit ediyorum Eylül ayında teslim edilecek Haziran ayında da kuralar çekilecek. Kuralar çekildikten sonra zaten hak sahiplerini TOKİ ile başbaşa bırakacağız ” diye konuştu.

‘İSMAİL AMCA’NIN ŞOVU’ SÖZÜ KIZDIRDI

Taziyeden gelirken basın açıklamasını tesadüfen gördüğünü belirten Başkan Demir, ” Oradan gelirken tesadüfen gördüm İsmail Amca’nın şovunu ” dedi. Bu söze kızan Gani, “İsmail Amca’nın şovu değil buradakilerin ıstırabını görün ” diye konuştu. Demir’in “Buralarda Elle kazı yapıldı “sözlerine karşılık Gani, “Bunlar bitti ” cevabını verdi. Yaşanan atışma sonrası bu kez İsmail Gani’nin eşi Sema Gani, Başkan Demir’e bir soru sordu. Hak sahiplerine ödenen kira bedellerinin zamanında yatırılmadığını iddia eden Gani, ” Benim sağlığım bozuldu. Ev istemiyorum ben sağlık istiyorum ” diyerek tepki gösterdi. Bu sözlerin ardından Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir hak sahiplerinin yanından ayrıldı.

” 26 HAZİRAN’DA KURA ÇEKECEĞİZ. EYLÜL AYINDA DAĞITACAĞIZ ”

Başkan Demir’in ardından bu kez Proje Koordinatörü ve Başkan Danışmanı Mustafa Çiftçi hak sahiplerinin yanına geldi. Çiftçi ise, ” Biz bu inşaatı Eylül ayında hak sahiplerinin tamamına dağıtacağız. Burada ilan ediyorum 26 Haziran’da kuraları çekeceğiz. Bu inşaatları bir an önce bitirmek ve teslim emek belediye alarak bizlerin menfaatine çünkü biz buradaki bütün hak sahiplerine ayda 400 lira kira ödüyoruz. Bir an önce teslim edersek 400 lira kira ödemekten de kurtulmuş olacağız. Çünkü bize mali bir külfet getiriyor bunlar. Bu kiraları aşağı yukarı 3 – 4 yıldır ödüyoruz ” dedi.

Projenin normal bitim süresinin 1.5 – 2 yıl olduğunu söyleyen Çiftçi, ” Sırf Arkeoloji ve Müzeler Müdürlüğü’nden kaynaklanan olumsuz durumdan ötürü bu süre gecikti . Bu sürenin uzamasının sebebi biz değiliz ” şeklinde konuştu.

Gani ile Proje Koordinatörü Çiftçi arasında sözleşmede yer alan metrekaredeki evlerin verilmeyeceği konusunda bir tartışma da yaşandı. Peşinat yerine evlerinin bedelini peşinata sayan hak sahiplerinin tamamının 125 metrekarelik dairelerden istediğini belirten Çiftçi, sayı yetmezse verilecek dairelerin 120 metrekare olabileceğini de belirtti. ” Her hak sahibini daire sahibi yapabilmek için 72 metrekareden 125 metrakareye kadar 575 konut yaptık ” diyen Çiftçi, ” Bu insanlar 125 metrekarelik kuraya girecekler. Diyelim 40 tane 125 metrekarelik daire var. Daireler bitene kadar kuraya girecekler. Diyelim 10 kişi geriye kaldı. Bunlar ise, bir alt kategoriden 120 ve 122 metrekareden kuraya devam edecek” diye konuştu.

DHA

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın