Doğal afet sigortası yaptırılan konut sayısı arttı

Son Güncelleme: 16 Mart 2013 - 9:24 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

afet sigortasiBaşbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’de doğal afet sigortası yaptırılan konut sayısının son 7 ayda 1 milyon artışla 4 milyondan 5 milyona yükseldiğini bildirdi.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından düzenlenen toplantıda, DASK’ın 2012 faaliyetleri ve 2013 hedefleri hakkında bilgi verildi ve ”Şehirler Yarışıyor, Sigortalılar Kazanıyor” yarışmasında dereceye giren iller açıklandı.

Başbakan Yardımcısı Babacan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’deki genel sigortalılık oranlarına bakıldığı zaman hala sigortalılık bilicinin halk tarafından tam anlamıyla kabul edilmesi için çabaların devam etmesi gerektiğini söyledi.

Sigortacılık konusunda geçen yıl önemli adımlar atıldığını anlatan Babacan, 2012 yılında hem bireysel emekliliğin yepyeni bir yasal çerçeveye kavuşturulduğunu hem de doğal afet sigortalarının yasal zemininin güçlendirildiğini kaydetti.

Bu düzenlemelerin güzel sonuçlarının da görülmeye başlandığını belirten Babacan, son 7 ay gibi kısa sayılabilecek bir sürede Türkiye’de doğal afet sigortası yaptırılan konut sayısının tam 1 milyon adet arttığını ve 4 milyondan 5 milyona yükseldiğini bildirdi.

Dünya ile mukayese edildiğinde artıştaki oranın ”fena” olmadığını belirten Babacan, ”Dünyada çok az ülkede bu oranlar yakalanmış durumda. Yani bizim DASK uygulaması dünyada çok başarılı uygulamalardan biri olarak kabul ediliyor ve pek çok ülkeden talep geliyor (siz bu sistemi nasıl kurdunuz, biz de sizi örnek alabilir miyiz?) diye” dedi.

Bu 5 milyon sayısının kendilerini tatmin etmediğini söyleyen Ali Babacan, Türkiye’nin tamamına yakınının deprem riski altında olduğu düşünüldüğünde bu rakamın çok daha yukarılara taşınması gerektiğini vurguladı.

Babacan, önümüzdeki 5 yılda 10 milyon doğal afet sigortalı konut sayısına ulaşma hedefinin önemli olduğunu, gerekli tanıtım yapılırsa ve denetimler üzerinde ciddiyetle durulursa 10 milyon rakamına 5 yıldan çok daha erken ulaşılabileceğini bildirdi.

-2012’de dünyadaki doğal afetler 170 milyar dolarlık maliyet getirdi-

Dünyada özellikle son 10 yılda doğal afetlerin neden olduğu kayıplarda önemli artış meydana geldiğini belirten babacan, sadece geçen yıl doğal afetlerin dünyaya 170 milyar dolarlık maliyet getirdiğini anlattı. Babacan, bu maliyetin yüzde 40’ının yani 70 milyar dolarının dünyadaki sigortacılık sistemi tarafından karşılandığını kaydetti.

Türkiye’nin 2011 yılında Van depremini yaşadığını hatırlatan Babacan, ”Van, tüm Türkiye’de sigortalılık oranı en düşük olan ilimizdi. Oran yüzde 9. Buna rağmen Van’da evi hasar gören vatandaşlarımıza DASK kanalıyla ödenen rakam 120 milyon liraya ulaştı. Gerçekten bu yüzde 9’a rağmen büyük bir oran” diye konuştu.

-107 liraya doğal afet sigortası-

Deprem sigortasının külfetinin fazla olmadığını anlatan Babacan, şu anda Türkiye’de 5 milyon konutun her birinin yılda ödediği sigorta priminin 2013 rakamlarıyla ortalama 107 lira olduğunu söyledi.

Babacan, şöyle konuştu:

”Yani bir ev için ortalama yıllık 107 lira ödüyorsunuz. Öyle korkulacak bir rakam değil, aşağı yukarı 11-12 paket sigara parası. Yani 11-12 sigara parasına 1 yıl boyunca evinizi sigorta ettirebiliyorsunuz. Sigorta maliyetleri deprem bölgesi ve konutun büyüklüğüne göre değişiyor, ama şu anda 5 milyon konutun Türkiye ortalaması 107 lira. Sigorta sisteminin makro dengelerimiz açısından da önemi var. Türkiye’nin tasarruf oranlarına katkıda bulunuyor. Sigortacılığın gelişmesi tasarruf oranlarını artırıyor, bu da aslında cari açığın da düşmesine yardımcı oluyor.” AA


---------------------------------------------------------------------------------

Doğal afet sigortası yaptırılan konut sayısı arttı ile Benzer Yazılar:

16 Mart 2013 Saat : 9:24

Doğal afet sigortası yaptırılan konut sayısı arttı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------  SPONSOR BAĞLANTI ------

FACEBOOK SAYFASI

itk

–SPONSOR BAĞLANTI–