Faiz Oranları Konut Satışını Etkiliyor

Kategori: - - 08:36

mehmet ali

Görgülü Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Görgülü, inşaat sektöründe daha emin adımlarla büyümenin daha doğru bir yaklaşım olduğunu belirterek, “Görgülü Grup bugüne kadar gerçekleştirdiği taahhütlerinin tamamını öz sermayesiyle gerçekleştirmiş, hızlı büyümek yerine yavaş ama güvenilir adımlarla büyüme prensibini benimsemiştir” dedi.
Görgülü Grup, Konya’da lüks konut projeleriyle adını duyuran şirket 35 yıldır sektörün aktif oyuncularından. Birçok prestijli projeye imza atan Görgülü Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Görgülü ile inşaat sektörünün durumunu, Antalya’da hayata geçirecekleri dev yatırımı konuştuk ve konut almak isteyenlere yönelik tavsiyelerini aldık…

Kısaca Görgülü Grup’dan bahsedebilir misiniz?

İnşaat sektörünün çeşitli iş kollarında 35 yıldır hizmet vermekteyiz. Burada edindiğimiz bilgi, birikim ve tecrübelerimizi 2010 yılı itibariyle kendi yaptığımız binalara aktararak geleceğin yaşam alanlarını oluşturmak üzere yola çıktık. Kurulduğu günden bugüne kadar sektöründe birçok projeye imza atan firmamız ürettiği konutlarda kaliteli malzeme kullanma prensibinden hiçbir zaman ödün vermemiştir. Müşteri memnuniyetini en önemli ticari sermaye olarak kabul eden firmamız satmış olduğu konutların alıcıları ile ilişkilerini her zaman iyi tutmuştur.

İnşaat sektörü ile ilgili var olan sıkıntıları firma olarak aşmayı nasıl başarıyorsunuz?

Sektör bugün öyle bir hale geldi ki; verimlilik ve karı düşünmeden meslekten olmayan inşaat sektörünü tanımadan gözü kapalı dalan insanlar inşaat sektörüne girip zor dununda kaldılar. İyi bildiğimiz sektörde yanlışlara düşmeden kaliteyi üretmek için Görgülü Grup olarak bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz taahhütlerin tamamını öz sermayemizle gerçekleştirmiş, hızlı büyümek yerine yavaş ama güvenilir adımlarla ilerleme prensibini benimsedik.

Türkiye’de inşaat sektörü içerisinde olmanın avantajları neler?

İnşaat sektörü o denli geniş ve kapsamlı bir sektör ki ülke dinamizmini bire bir etkileyen, şehirlerin ticaret hacmine her daim canlılık getiren bir sektör. Yüzlerce iş kolunu içinde barındıran, ülkelerin ekonomilerini yönlendiren çok geniş kapsamlı bir sektördür. Onun için sektör içinde her koşulda yaşamınızı idare ettirebilirsiniz. Ayrıca ben mesleğimi ve yaptığım işi seviyorum.

Sizce teknolojik gelişmelerin sektör üzerindeki etkileri neler?

Geçmişten de alınış olduğumuz tecrübe sayesinde Görgülü Grup olarak biliyoruz ki bilgi ve tecrübenin yanı sıra konut sektöründeki değişimi de yakından takip etmek gerekiyor. Teknoloji, yeniliklere açık olan ve hızla adapte olan ülkemiz insanı için konut alımında bir tercih unsuru olmuştur. Görgülü Grup olarak biz teknolojiyi ürettiği konutlarda kullanarak, gelişmelere açık olarak kadrosunun sürekli kendini yenilemesine ve ilerlemesine yönelik destek veriyoruz. Öncü ve vazgeçilmez Armalarından biri olmak için sektörümüzdeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeleri ve yenilikleri çalışıyoruz. Konya’da Görgülü markası tercih sebebidir, kısa vadede bu güveni Antalya’da da sağlayacağımız inancındayım.

Antalya yatırımınızdan biraz bahsedebilir misiniz?

Görgülü Grup bugüne kadar hayata geçirdiği projelerde doğru yatırım planlaması, doğru lokasyon tercihini her zaman önemsemiştir. Bu da kısa vadede tercih edilen marka olmasını sağlamıştır. Dünya’nın marka şehirlerinden Antalya’da Görgülü Grup olarak var olma isteğimiz bu yatırımımızın her aşamasında ayrı bir özen ve titizlik göstermemize vesile oldu. İnanıyoruz ki kısa bir süre içerisinde Antalya’da da tercih edilen markalar arasında yerimizi alacağız.

Görgülü Grup olarak orta ve uzun vadedeki hedefleriniz nelerdir?

Her geçen gün marka değerimizi artıracak projelere imzamızı atacağız. Kısaca yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Bunun yanı sıra Görgülü Grup kendi öz sermaye gücüne dayanarak en kaliteli malzemeyi kullanarak en iyi işçilikle üretmiş olduğu konutları alıcısına en uygun fiyatla ulaştırmaktadır. Bunu yaparken hedefi ticaret yaptığı tedarikçileri ve müşterisi olan konut alıcıları ile kısa süreli bir ticaret değil, karşılıklı güven ilişkisine dayanan uzun soluklu bir ticaret ve bu ticaretle gelişim dostluk bağı kurmaktır. Bir diğer hedefimiz ise değişen hayat şartlarına uygun olarak insanların yaşamım kolaylaştıran, hayatlarının büyük bir bölümünü geçirdikleri konutlarını en işlevsel şekilde tasarlayarak gerçekten mutlu olabilecekleri yaşam alanları oluşturmaktır.

Lüks ve markalı projelerde son yıllarda ciddi bir artış var, tercih konusundu size artı sağlayan nedir?

Son yıllarda konut piyasasındaki hareketlilik, özellikle büyükşehirlerde inşa edilen markalı konut projeleriyle büyük artış gösteriyor. Klasik ev anlayışı değişirken, lüks projelerden konut sahibi olmak isteyenler, birçok konut projesi arasından tercih yapıyor. Sektördeki tecrübemiz ve pazar analizlerimizle sektörün nabzını tutarak projelerimizi şekillendiriyoruz. Konut projelerimizi planlarken biz de konut alıcıları gibi ilk sırada yatırını değerine önem veriyoruz. Bu da fark yaratmamızı sağlıyor. Hedefimiz her zaman işyeri, konut veya yaşam alam fark etmeksizin modern kent yaşam konforunu ve altyapısını sunan, değer yaratan ve içerisinde kendi oturmak isteyeceğimiz projelere imza atmak. Biz Görgülü Grup olarak her projemizde lüks ve konfor tanımında seviye atlatmayı hedefledik. Gerek kullandığımız malzeme kalitesi, gerek detaylı işçilik gerekse ergonomisi ile bölgedeki gelişime paralel inşa edilen çok özel konutlarımızla konforda yeni bir döneme imza atıyoruz.

Peki, gayrimenkule yatırım yapmak isteyen kişilere tavsiyeleriniz neler?

Yatırım amaçlı konut satın alanlar, bu süreçte bir müddet daha faizlerin düşmesini bekleyebilir. Oturmak için konut almak isteyenlerin talebi devam edecektir. Belki daha küçük metrekareli bir konutu tercih etmek durumunda kalacaklar, belki de farklı lokasyonda daha uygun fiyatlı bir konuta yöneleceklerdir. Kira insanlar için yüksek bir gider. Özellikle kira öder gibi uygun vade ve faizlerle kredi alabildikleri takdirde konut taleplerini artırıyorlar. Tüketiciler konut tercihini genelde sıfır daireden yana kullanıyor. Bu da yatırımların değerini artıran bir unsur. Dolayısıyla tüm bu faktörler ortaya çıktığında konut almayı düşünenler faiz oranlarının artmasıyla konut alım kararını erteliyor. Pusula Konya

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın