Emlak vergisine yeni düzen

Kategori: - - 12:55

Emlak vergisi ödemeleri

Başbakan Yıldırım’ın “Bazı belediyeler emlak vergi değerlerini astronomik artırdılar, yüzde 3 bin. Böyle bir şey yok ki memlekette, bu vatandaşa zulümdür” diyerek isyan ettiği emlak vergilerine yeni düzen getirildi.

TBMM’de kabul edilen yeni düzenlemeye göre 2018  yılına ilişkin bina ve arazi vergi değerlerinin hesabında, 2017 için uygulanan  asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin yüzde 50 fazlası esas alınacak.

Başbakan Binali Yıldırım partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada belediyelerin emlak vergilerinde yaptığı yüksek artışa değinmiş ve “Bazı belediyeler emlak vergi değerlerini astronomik artırdılar, yüzde 3 bin. Böyle bir şey yok ki memlekette, bu vatandaşa zulümdür. Buna bir tahdit getiriyoruz yasayla. Öyle kafasına göre artırım olur mu? Kızıyor adama, ‘Bu mahalle, bu sokak bana az oy verdi’, bas vergiyi. Böyle bir şey yok. Yeniden değerleme oranının yüzde 50 fazlasını geçemeyecek” demişti. Başbakan’ın dile getirdiği düzenleme kamuoyunda “torba tasarı” olarak bilinen, Bazı  Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına  Dair Kanun Tasarısı kapsamında TBMM’de kabul edildi.

Tasarıyla, Emlak Vergisi Kanunu’na geçici madde eklenerek, takdir  komisyonlarınca 2018 yılı için takdir edilen asgari ölçüde arsa ve arazi  metrekare birim değerlerinin, 2017’de uygulanan birim değerlerin belirli bir  yüzdesini geçmemesi sağlanacak.   Buna göre, takdir komisyonlarınca 2017 yılında 2018 yılı için takdir  edilen asgari ölçüde, arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin 2017 için  uygulanan birim değerlerinin yüzde 50’sinden fazlasını aşması durumunda, 2018  yılına ilişkin bina ve arazi vergi değerlerinin hesabında, 2017 için uygulanan  asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin yüzde 50 fazlası esas  alınacak.

2019, 2020, 2021 yıllarında bina ve arazi vergisi matrahları ile  asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerleri, bu şekilde belirlenen  değerler üzerinden hesaplanacak.  Emlak Vergisi değeri veya asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim  değerleri esas alınarak uygulanan vergi, harç ve diğer mali yükümlülükler için de  bu değerler dikkate alınacak.

Mevsimlik tarım işçisi olarak sürekli ikametinin dışında bir başka  ilde çalışmak amacıyla geçici yer değiştirenlerin kimlik bildirimleri, bu  kişilerin yaşadıkları geçici yerleşim alanlarında doğrudan kolluk kuvvetlerince  alınacak.

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın