Konut dokunulmazlığını ihlal eden ev sahibine hapis cezası

Kategori: - - 07:54

konut dokunulmazlığını ihlal

Kahramanmaraş’ta evini kiraya veren kişi, borçlarını ödemeyen kiracısının oturduğu daireye çilingir yardımıyla girdi. Ev sahibine “konut dokunulmazlığını ihlal” suçundan 10 ay hapis cezası verildi.

Evini kiraya veren K.T., kiracısı A.G.’nin borcunu ödememesi nedeniyle evin boşaltılması için ihtarname gönderdi.

İddiaya göre, ihtarnamenin süresi dolmadan kiracısının yaşadığı evi tahliye etmek isteyen K.T, babası M.T. ve akrabası İ.T. ile eve giderek çilingir yardımıyla kapıyı açtırıp eşyaları çıkarttı.

Konut dokunulmazlığı ihlalinden dava açıldı. Kiracı A.G.’nin şikayette bulunması üzerine ev sahibi, iki akrabası ve çilingir hakkında “konut .dokunulmazlığını ihlal” suçundan dava açıldı.

Görülen duruşmalar sonrası mütalaasını açıklayan savcı, M.T.’nin konut. dokunulmazlığını ihlal suçunu işlediğinin sabit olduğunu ancak bunun da uzlaştırma hükümlerine tabi olduğu için dosyanın Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosuna gönderilmesini, diğer sanıkların ise beraatını talep etti.

Ev sahibine 10 ay hapis cezası

Kararını açıklayan hakim ise sanıklar K.T., M.T. ve İ.T.’nin “konut dokunulmazlığını ihlal” suçunu birden fazla kişiyle işledikleri gerekçesiyle 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Hakim, çilingir Batuhan Demir’in ise konuta girdiğine dair bir delil bulunmaması nedeniyle beraatine hükmetti.