Anadolu Yakasında Konut Fiyatları Uçtu

Kategori: - - 07:37

anadolu yakası konut fiyatı

İstanbul‘daki gayrimenkul fiyatları nihai senelerde devreye alınan ulaşım hatları ve prestijli projelerle tırmanışını sürdürüyor.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası AŞ (TSKB) “Mega Projeler” raporuna göre, Göztepe-Ataşehir bölgesinde markalı ev fiyatlarının metrekaresi 6 bin lira, Sancaktepe’de ve Tuzla’da 3 bin lira, Riva’da ise 2 bin 500 dolar seviyelerine kadar yükseldi.

Anadolu yakasının ilk metrosu özelliğini taşıyan Kadıköy-Kartal metro hattı, Adalet Sarayı ve D-100 güzergahı boyunca uygulanan Kartal kentsel dönüşüm projesi, bölgedeki markalı ev metrekare fiyatlarını 4 bin-5 bin dolar seviyelerine kadar çıkardı.
İstanbul Anadolu yakasında fiyat artışları Üsküdar başta olmak üzere, Göztepe, Çekmeköy, Sancaktepe, Sultanbeyli, Beykoz, Ümraniye, Kartal ve Tuzla’da görülüyor. Özellikle Tuzla’da inşa edilen Viaport Marina adlı 1 milyar dolarlık hususi sektör yatırımının da hizmete alınmasıyla bu bölgedeki primin artarak sürmesi bekleniyor.

“Sancaktepe ev fiyatlarında yüzde 100’e yakın artış mevcut”

Mega Projeler raporunu değerlendiren bir gayrimenkul değerleme şirketinin Değerleme Uzmanı Seda Güler, nihai dönemde yıldızı parlayan Kartal ilçesinde mühim fiyat artışı gerçekleştiğini belirterek, şunları kaydetti: “Kartal-Maltepe-Pendik bölgesi nihai 5 senede oldukça yükselen bir ivme gösterdi. Bölgede rezidans ve büro projelerinde göze çarpan bir artış yaşandı. İnşaat aşamasındaki projelerin de bölgeye ayrı bir kıymet kattığı düşünülürse bölgedeki prestijli ev projeleri lokasyona göre metrekare fiyatları 4 bin-5 bin dolar seviyelerine kadar çıkıyor.”

Üsküdar-Sancaktepe metro hattı çalışmasıyla markalı ev geliştiricilerinin tercih ettiği bir bölge haline gelen Sancaktepe’de ise ev fiyatlarında yüzde 100’e yakın bir artış gözlendiğini anlatan Güler, “Metrekare fiyatı bin 500 lira-2 bin lira dolaylarında olan daire fiyatları şu sıralar 3 bin-4 bin lira birim fiyat aralığında seyrediyor. Metro hattı ile bölgeye ulaşımın destekleniyor olması gibi nedenlerle fiyatlardaki artışın yukarı yönlü seyrini devam ettirmesi bekleniyor” ifadelerini kullandı.

“Üsküdar’da yüzde 70’e yakın fiyat artışı yaşandı”

Marmaray’a entegre edilecek olan Kartal-Kurtköy-Tuzla-Gebze koridorunda önerilen raylı sistem projesiyle Tuzla ilçesinin, siyah ve deniz ulaşım alternatifleriyle dikkati çeken bölgelerden biri olduğunu kaydeden Güler, “Bölgeye hem kıyı kesiminden hem dahil kesimden erişimi güçlendirecek ve hızlandıracak ulaşım projeleri sayesinde bölgesel çaplı teknoloji projelerinin de yer aldığı gelişen bir bölge statüsüne kavuştu” dedi.

Bölgede gerçekleşen markalı projelerde konum ve görünüm durumuna göre değişen değerlerle Anadolu yakasına göre düşük olsa da metrekare fiyatlarının 3 bin-4 bin lira seviyelerine kadar çıktığını aktaran Güler, Marmaray’la yüksek değerini katlayan Üsküdar’a ilişkin ise şöyle konuştu: “Yaklaşık 1,5 yıl evvel faaliyete geçen Marmaray ve Üsküdar-Çekmeköy Metro Projesi’yle bilhassa Üsküdar’da yüzde 70’e yakın bir fiyat artışı yaşandı. Bölgede çoğunlukla eski bina bulunmasına ve arsa stokunun az olmasına rağmen, var stok üzerinde bu denli fiyat artışı ulaşım fonksiyondan kaynaklanıyor ve adeta ulaşımın gayrimenkul piyasasında ne kadar mühim olduğunun altını çiziyor.”
Beykoz’un bilhassa Riva bölgesinin gelişiminin, 3. Köprü ve 3. Havalimanı projesiyle kuzeye doğru kayacağını belirten Güler, “Bölgede gerçekleşen ve yapılması planlanan projeler de bunu gösteriyor. Bölgenin yaklaşık iki-üç senelik dönemde oldukça büyük bir ivme kat ettiği ve arsa değerlerinde yüzde 35’lik bir artış yaşandığı görülüyor. Bölgede yer alan markalı projelerde birim fiyatlar, 2 bin 500-3 bin 500 dolara kadar ulaşıyor” bilgisini verdi.

“Göztepe bölgesinde şimdiden yüzde 30’a varan artış laf konusu”

Ataşehir-Göztepe hattına yapılacak metro hattının Anadolu yakasında şehrin merkezi ve birçok ulaşım sistemine eklemleneceğini anlatan Güler, hattın Yenisahra istasyonunun Kadıköy-Kartal metrosuyla, Ümraniye istasyonunun ise Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattıyla entegre edileceğini anımsattı.

Hattın ayrıca Göztepe istasyonundan Marmaray ile bağlanacağını belirten Güler, şu değerlendirmeleri yaptı: “Söz konusu ulaşım ağı ile markalı konutlara hane sahipliği yapan Ataşehir bölgesi ile merkezi bir transfer merkezi konumunda olacak Göztepe bölgesinin oldukça büyük bir artış yaşayacağı tahmin ediliyor. Bu bölgede yeni projelerde vasat ev birim fiyatları 6 bin-7 bin lira mertebelerinde…

Ataşehir bölgesinde yer alan, ulaşım ile desteklenen İstanbul Finans Merkezi projesi, İstanbul ve memleket genelini ilgilendirecek gayrimenkule yönelik değişimleri yaratacağı mühim bir unsur. Buna göre özelikle büro piyasası anlamında alt bölgelerin oluşturulmasının, bu süreçte gündeme gelebileceği düşünülüyor. Ataşehir, TEM ve D-100’e yakınlığı bakımından merkezi bir lokasyonda olması nedeniyle markalı ev projelerinin tercih ettiği bir ilçe. Ataşehir bölgesinde finans merkezi ile metro bağlantısının tamamlanmasının ardından, bölgenin değerinin daha da artacağı öngörülüyor.” Habervaktim

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın