3. Havalimanı neden mahkemelik?

Kategori: - - 09:35

Havalimanı neden mahkemelik

TMMOB’dan 3. havalimanı planları için iptal davasını düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu.

Havalimanı neden mahkemelik

TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası İstanbul Büyükşehir Şubesi, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi ve İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, 3. havalimanı projesine ilişkin çevre düzeni ve imar planlarının iptali ile yürütmenin durdurulması için idare mahkemesine başvurda bulundu.

Karaköy’de bulunan TMMOB binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Mimarlar Odası İstanbul Büyükşehir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sami Yılmaztürk, üçüncü havaalanı projesinin “insanlık ayıbı” bir proje olduğunu ileri sürdü.istanbultokikonutlari.com
İstanbul’un ilk çevre düzenine ilişkin 1980’de yapılan planda, kentin kuzeyindeki orman ve su havzalarının korunması gerektiğinin yer aldığını ifade eden Yılmaztürk, 3. havalimanın bu alanda yapılacağını dile getirdi. Sami Yılmaztürk açıklamsında, 3. havalimanının 1/100 bin ölçekli çevre düzeni imar planı değişikliği, 1/5 bin ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planlara ilişkin yürütmenin durdurulması ve iptali amacıyla İstanbul İdare Mahkemesine başvurduklarını ifade etti.

Kaynak: Milliyet

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın