2 milyar TL’lik ‘İstanbul Marina’da satışlar başlıyor

Kategori: - - 07:24

istanbul marina

DAP Yapı’nın Kartal’daki karma bir projesi için geri sayım start verdi. Kartal’ın ikinci merkezi olarak adlandırılan projede konutun beraberinde otel, ofis, alışverişe caddesi, marina, hızlı tren, özel okul ve hastane de olacak. Emlak Konut GYO ile hasılat paylaşımı modeliyle yaşama geçirilen projeden yaklaşık olarak 2 milyar lira ciro beklenmekte. İstanbul Marina adı verilmekte olan projede hem hızlı tren olacak, hem de helikopter pisti. Denizden ulaşımı isteyenler için de deniz taksi iskelesi ve deniz uçağı pisti bulunacak. Projenin tanıtımı 100 senelik özel bir teknede yapılacak olan ve resmi satışlar mayıs ayında başlayacak.

GÜNDE 100 TALEP GELİYOR

Dap Yapı İdare Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, 141 bin 896 metrekare inşaat alanına sahip projede hafriyat faaliyetlerine başladıklarını belirtti. Denize 700 metre cepheli projede yoğun taleple karşılaştıklarını açıklayan Yılmaz, “Günde 100 kesin alım talebi geliyor. Aynı daireye 3 yedek yazıyoruz. Toplu satışa sıcak bakmıyoruz. Şayet toplu satarsak 2-3 ayda bütün satışlar biter” diye belirtti. İstanbul Marina’daki konut fiyatlarının 200 bin liradan başlayıp, 5 milyon liraya kadar yükseldiğini açıklayan Yılmaz, kısa vadede yüzde 100, uzun vadede yüzde 300 prim beklediklerini dile getirdi.

25 BİN KİŞİYE DANIŞTI

Yılmaz, projede daire büyüklükleri, tasarımı ve fiyat politikası için bir anket yaptıklarını ve 25 bin konut alıcısının düşüncesini aldıklarını belirtti. Anket sonucuna göre alıcıların çok büyük kısmının 200 metrekarelik daireleri seçtiğini ifade eden Yılmaz, “Projede denizin üstünde bir yaşam sunduk. Anket sonucuna göre müşterilerde Ege bölgesindeki gibi teraslı evler talep etti. Biz de bütün dairelere 30 ile 60 metrekare arasında farklılıkları bulunan teraslar yaptık” diye belirtti. Proje bünyesindeki alışveriş merkezini de yarı açık, yarı kapalı olarak kurguladıklarını açıklayan Yılmaz, ‘deniz manzaralı’ alışveriş yapılacağını belirtti.

Suudiler 400 ev talep etti

İSTANBUL Marina projesine Körfezli yatırımcıların da ilgi gösterdiğini ifade eden Ziya Yılmaz, Suudi Arabistanlı bir şirketin yaklaşık olarak 400 daire mevcut bulunan bir bloğu satın almak istediklerini belirtti. Yılmaz, “Blok satışı istemiyoruz. Projemiz yatırımcıdan çok fazla oturumcu için tasarlandı. Yabancılara blok satılıp ikinci el pazarı oluşmasını istemeyiz” diye belirtti. Yılmaz, 36 ay akabinde tamamlanması planlanan projede KDV oranın yüzde 1 olduğuna göze çarptı.

1 senede 7 proje

DAP Yapı sene içinde Kartal projesi dahil 7 projeye başlayacak. Şirket Çağlayan’dan 3 ofis projesi, Kartal, Maltepe ve Taksim’de rezidans konut projesi inşa edecek. Şirket bunun yanı sıra merkez üssü olan Kartal Maltepe hattındaki Dalga Kule, Burgu Kule, Tango Kule ile Kağıthane’deki 2 ofis projesinde teslimlere başlayacak.

Sanayiden dönüşüme 100 konutluk proje

ERGUVAN İnşaat-Demirbaş Yapı Ortaklığı Anadolu Yakası’ndaki 3’üncü projeleri için düğmeye bastı. Yeni proje için sanayiden konut bölgesine dönüşen Kartal Dragos bölgesini seçen ortaklar 100 konutluk proje inşa edecek. 25 milyon lira yatırımla yaşama önceki proje, 4 bin 500 metrekare üzerinde yükselecek. Mayıs ortasında inşasına başlanacak ‘Loft Dragos’ projesinin 2016 yılının mayıs ayında tamamlanması beklenmekte. 18 metrekareyi bulan balkonları ve 3 metre tavan yüksekliğine sahip daireleri ile öne çıkan projede metrekare satış fiyatı 4 bin 500 liradan başlıyor.
6 PROJE DAHA GELECEK
2014-2015 senelerinde 6 yeni proje daha satışa sunacaklarını ifade eden Demirbaş Yapı İdare Kurulu Başkanı Sefa Demirbaş tekrar Anadolu Yakası’nda Kurtköy ve Aydınlı bölgelerinde yer alacaklarını belirtti. Kartal’ın kentsel dönüşüm ve alt yapı projeleri ile gelişimini sürdürdüğünü açıklayan Erguvan İnşaat İdare kurulu Başkanı Emre Maraşlı, tamamlandığında Loft Dragos’ta metrekare satış fiyatının 7 bin lirayı bulacağını dile getirdi. Son zamanda konut kredi faizlerindeki artışın konut alıcının tedirgin ettiğini ifade eden Maraşlı, projede 60 ay için faizi 0.98’e sabitlediklerini belirtti. 1+1, 2+1 ve 3+1 dairelere yer verilmekte olan projede fiyatlar 300 bin lira ile 931 bin lira aralığında değişiyor.

Hem AVM hem ofis olacak

ASTAŞ Holding’in 2008 senesinde açtığı Astoria AVM, 6’ncı yılına yenilenerek girdi. 15 milyon lira tutan ve 8 ay devam eden yenilenme sürecinin peşinden kapılarını ziyaretçilere açan AVM’de 102 olan mağaza sayısı 85’e inerken giriş katında katı, -1, -2 ve -3’üncü katlarda AVM, üst katlar ise ofis olarak hizmet verecek. Ofis bölümünde dünyanın en şöhretli reklam ve pazarla ajanslarından WPP 7 bin metrekare ofis kiraladı. Astaş Holding İdare Kurulu Üyesi Tuncay Aşcı, bölgenin ofis talebini düşünerek AVM girişinin üstünde kalan katları ofislere ayırdıklarını belirtti. Aşcı, “Astoria AVM’nin ziyaretçi kitlesinin yüzde 80’i 5 dakikalık yürüme mesafesindeki iş merkezleri, şirketler, bankalar ve ofis çalışanlarından oluşmakta. Bölgede çalışan 50 bin kişinin sosyalleşebileceği alanlara da gereksinim var. Astoria AVM bölgedeki iş dünyası için bir ilişki geliştirme ve sosyalleşme noktası olacak. 15 milyon TL’lik bir yatırım daha yaptık. Bunun neticesinde ziyaretçi sayımızda yüzde 50 artış hedefliyoruz” diye açıkladı. Astoria Alışveriş Merkezi Genel Müdürü Ümit Teoman da AVM’yi zamanın değerini bilenler için bir buluşma noktası olarak tekrardan konumlandırdıklarını ortaya koyarak şu bilgileri verdi: “Hedef kitlemizin talepleri istikametinde en doğru marka karmasını yaratmaya çalıştık. Bu çerçevede, bulunduğumuz bölgenin en çok büyük spor merkezi Jatomi Fitness burada bulunuyor. Kafelerin yer aldığı alanda yeni olarak teras alanını hizmete açtık. Toplamda 6.500 metrekare yeme-içme alanına sahip Astoria AVM, aralarında dünya mutfaklarından seçme restoranların da olduğu 24 değişik lezzet durağı ile hizmet veriyor.” hryt İnternet Yayını

Etiketler:, , , , ,

Bir yanıt yazın