Yeni Sulukule 10 kat değerli

Kategori: - - 12:46

sulukule

The Guardian, tarihi yarımadadaki dönüşüm projesinin ardından bölgede ev fiyatlarının 10 katına çıktığını yazdı. Haberde, Yeni Sulukule de gerçekleştirilen kentsel dönüşümün ardından kendi mahallelerinde yaşamak isteyen Romanlardan, oturdukları evin 10 katı bedel istendiği yazıldı.
Sulukule olarak bilinen Neslişah ve Hatice Sultan Mahallerini kapsayan kentsel dönüşüm projesinin temeli yaklaşık 2 yıl önce atıldı. Yaklaşık 91 bin metrekare büyüklüğe sahip Sulukule bölgesinde yeşili ve sosyal donatı alanları bol, çevre düzenlemesi yapılmış, modern bir yaşam merkezi kuruluyor.

OSMANLI MİMARİSİYLE YAPILIYOR

Tarihi Bizans surlarının hemen yanında yer alan bölgede Osmanlı mimarisine uygun konutlar yapılıyor. Ayrıca bu mahallelerle ilgili envanterde yer alan tescilli sivil mimari örnekleri de restore edilerek sosyal ve kültürel amaçlı olarak kullanıma hazırlanıyor. İstimlâk çalışmalarında bölgede ikamet eden vatandaşlara isteklerine göre ya konut verildi ya da arazilerinin bedelleri ödendi. The guardian gazetesi ise haberinde şu değerlendirmeyi yaptı:

“Sulukule’de 640 Osmanlı tarzı yapı bulunuyor. Bölgedeki Roman halkı 1000 yıldır burada yaşıyor. Romanların kağıt üstünde kolay bir şekilde yeni ev sahibi olabiliyor ancak gerçek bunu yansıtmıyor. İstanbul’da aylık kira, ev giderlerinin yüzde 30’unu oluşturuyor. Bu oran Sulukule‘de yaşayanlar için yüzde 50’ye kadar çıkıyor.”

The Guardian gazetesine konuşan Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Pündük, “Daha önce burada yaşayan hiç kimsenin, ev sahibi olması mümkün görünmüyor. Sulukule’de yaşayan bir kişinin aylık ortalama geliri 300 lira. Kimsenin düzenli bir geliri yok” dedi. Gazete ayrıca, Taşoluk’taki TOKİ projesine yönlendirilen Romanların kira ödemekte zorlandığını ifade etti. yenisafak

Etiketler:

Bir yanıt yazın