Türk-Alman Üniversitesi Kampüsünü TOKİ inşa edecek

Kategori: - - 13:32

Üniversitesi Kampüsü

TOKİ Başkanı Ergün Turan, TOKİ tarafından İstanbul’un Beykoz ilçesinde inşa edilecek “Türk-Alman Üniversitesi Kampüsü” ihalesi ikinci oturumunun 25 Ocak’ta yapılacağını belirterek, ihale kapsamında; Fen Fakültesi ve Fen Bilimleri Enstitüsü, Mühendislik Fakültesi, laboratuvarlar, derslik binaları ile sosyal tesislerin inşa edileceğini söyledi.

Türkiye ile Almanya arasında imzalanan anlaşma kapsamında 2010 yılında kurulan Türk-Alman Üniversitesi, faaliyetlerini İstanbul’un Beykoz ilçesinde yaklaşık 120 bin metrekarelik alan üzerinde TOKİ’nin inşa edeceği yeni kampüsünde sürdürecek. Beykoz’da inşa edilecek kampüsün ihalesi, 25 Ocak’ta gerçekleştirilecek. TOKİ Başkanı Ergün Turan, ‘birinci etap kampüs binaları inşaatları ile altyapı ve çevre düzenlemesi işi’ ihalesi kapsamında; Fen Fakültesi ve Fen Bilimleri Enstitüsü, Mühendislik Fakültesi, Eğitim ve Merkezi Araştırma Laboratuvarları, A blok derslik binası, B blok derslik binası, genel bilgisayar mekânları, kütüphane, kafe ve yemekhane, misafirhane inşaatlarının yer aldığını söyledi. Üniversite kampüsünün ikinci aşamasında ise İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Kültür/Sosyal Bilimler Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kongre Merkezi ve Bilgi İşlem Merkezi ile spor tesisleri inşa edilecek. Rektörlük binasının inşası ise sürüyor.

Değişime açık yerleşke

Başkan Ergün Turan, kampüsün tasarımında; eğitimin sadece bilimsel araştırma alanlarında değil, doğrudan ve dolaylı olarak kampüsün her alanında devam edebileceğini belirterek, farklı kültürlerin bir araya geleceğini, değişimlere açık ve uzun süre yaşayabilecek bir yerleşkenin inşa edilmesinin hedeflendiğini aktardı. TOKİ Başkanı Turan, “Üniversite yerleşkesi araziye uyumlu olarak çizgisel ve yürünebilir, ulaşılabilirlik ölçütlerine uygun kurgulandı. Motorlu araç trafiği, yaya trafiğinden ayrıldı ve araçların sadece arazi sınırında oluşturulan çevre yolundan yerleşke alanına ulaşımı sağlandı. Yerleşkeye ulaşım otobüs hatlarıyla ve Beykoz’dan deniz yoluyla sağlanabiliyor. Mevcut yeşil dokunun korunması, arazi ve iklime uyumlu yerleşim dikkate alındı” diye konuştu.

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın