TOKİ’den Çeşmeye Deniz Gören Konut projesi

Kategori: - - 09:03

Çeşmeye Deniz Gören Konut

T.C Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) tarafından Çeşme’de yapımı devam eden Çeşme Sosyal Konut projesinin tanıtımı bugün projenin şantiye alanında gerçekleştirildiBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), piyasa koşullarında ev sahibi olması zor olan dar ve orta gelirli için ‘Yerel Mimari Uygulamaları’ kapsamında İzmir Çeşme’de 1075 konutluk İzmir Çeşme Sosyal Konutlarını hayata geçiriyor. İki etaptan oluşan projede yörenin yerel mimarisinden esinlenerek, taş uygulamalara yer verildi. Projeye başlanırken 4 katlı olarak planlanan ve gelen eleştiriler üzerine 3 kata indirilen konutların bir kısmı da deniz görüyor. Ayrıca TOKİ, Nevşehir, Mardin, Şanlıurfa gibi Anadolu şehirlerinde de yerel mimari uygulamalarını sürdürecek. TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, 2014 itibariyle üretim disiplinlerinin yeniden tanımladıklarını belirterek, bundan sonra az katlı, yatay mimariye ve sosyal konutta kaliteye önem verdiklerini söyledi. Özel sektöre de örnek olan mahalle konseptiyle üretim hedefi koyduklarını anlatan Turan “TOKİ Yerel Mimari konseptiyle yeni üretim felsefesinde binlerce konutu uygulama sürecine geçtik, üretime sadece nicelik olarak bakmıyoruz. Sosyal ve kültürel açıdan da değer katmasını önemsiyoruz. Artık şehirlerin yerel mimarileri sosyal konut üretiminde öncü olacak” dedi.

4 BİN TALEP GELDİ

Bu kapsamda Alaçatı projesinin de konseptin ilk örneklerinden biri olduğunu söyleyen Turan “Bu projede Alaçatı taş işçiliğine yer verdik. Projenin temelinden çıkan taşları kullandık. Ege için model niteliğinde sosyal konutlar oldu. Bizim için gözbebeği bir çalışmadır” diye konuştu. Projeyi 4 kattan 3 kata indirdiklerini söyleyen Turan “Bu proje 4 kat olarak ihale edilmişti. Bölgeye gelip gördüğümüzde buraya değer katmayacağı kanaatine vardık. Ne kadar doğru bir karar verdiğimizi görmüş olduk” dedi. Proje hakkında bilgiler veren Turan “Kaymakamlığa başvuru yöntemiyle talep topladığımız 1075 konutluk proje, 2+1 ve 3+1’lerden oluşuyor. 3+1’lerin yer aldığı ikinci etabın bir kısmı deniz görüyor. 4 bine yakın talep geldi. Kur’alar ilkbaharda çekilecek” dedi.

TAKSİT 400-650 LİRA

Çeşme Sosyal Konutları’na başvuru şartlarını da açıklayan Turan, 3 bin 200 liranın altında hane geliri olan ve hiç konut sahibi olmayanların başvuru yapabileceğini kaydetti. Turan, başvuru yapabilmek için 5 yıl Çeşme’de ikamet etme şartı olduğunu belirtti. Konut taksitlerinin 400 ile 650 lira arasında değiştiğini söyleyen Turan, vadenin de 12-20 yıl arasında olduğunu kaydetti.

8 yılda 500 bin sosyal konut

Ergün Turan, TOKİ’nin 2023 hedefini 1 milyondan 1 milyon 200 bine çıkardıklarını belirterek, “Bu, 8 yılda 500 bin sosyal konut yapacağımız anlamına geliyor. 2023’te nüfusun 5.5 milyonu TOKİ konutlarında yaşayacak. TOKİ olmasaydı bizden ev alanların yüzde 85’i ev sahibi olamayacak vatandaşlardı. Bizim hedef kitlemiz Türkiye’nin tamamında bu kitledir” diye konuştu.

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın