“Toki, Türkiye’nin iyilik üreten kurumu”

Kategori: - - 11:37

TOKİ Başkanı Ergün Turan

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, son 13 yılda bin 50 okul, 600’e yakın cami yaptıklarını, 20 üniversitenin kampüsünün de inşasının sürdüğünü belirterek, “TOKİ Türkiye’nin iyilik üreten bir kurumu olarak çalışmalarını yürütüyor.” dedi.
Turan, yaptığı açıklamada, TOKİ’nin önemli çalışmalara imza attığını ifade ederek, başarılarla dolu bir 13 yıl geçirdiklerini söyledi.
Başarılarını her geçen yıl artırdıklarını vurgulayan Turan, 2016’yı rekor kırarak tamamlayacaklarını vurguladı.

Türkiye’de son dönemde yaşanan olaylara rağmen önemli işler gerçekleştirdiklerini dile getiren Turan, “Bu yıl rekor kırarak 64 bin konut bu yıl yapmış oluyoruz. Bu TOKİ tarihi için de önemli bir adım. 2019’a kadar 260 bin konut, 2023’e kadar da 500 bin sosyal konut inşa edeceğiz.” diye konuştu.

Kurumun diğer çalışmaları hakkında bilgi veren Turan, “Son 3 yılda 72 bin öğrenci kapasiteli yurt inşa ettik. Son 13 yılda bin 50 okul, 600’e yakın cami, şu anda da 20 üniversitenin kampüs inşaatını yapıyoruz. TOKİ, Türkiye’nin iyilik üreten bir kurumu olarak çalışmalarını yürütüyor.” açıklamasında bulundu.

– Yatırım ve kalkınma hamlesi
Turan, Başbakan Binali Yıldırım tarafından Diyarbakır’da açıklanan Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesine yönelik yatırım ile kalkınma hamlesiyle önemli düzenlemeler yapıldığını hatırlattı.
Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki 23 şehre ciddi yatırımlar yapılacağını dile getiren Turan, bunların en önemlisinin ise konut alanında olduğunu aktardı. Turan, şu değerlendirmede bulundu:
“Sayın Başkanımız paketi açıkladı. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya 60-70 bin konut inşa edeceğiz. Şu anda bölgede sadece Diyarbakır’da 5 bine yakın konut inşaatımız devam ediyor. Yine aynı şekilde Silopi’de, Cizre’de, İdil’de birçok şehrimizde, terörden etkilenen bölgelerde konut yatırımlarımız devam ediyor. Türkiye’nin 81 ilinde olduğu gibi bölgenin de ihtiyacı olan sosyal konutları yapıyoruz.”

– “İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin temeli atılıyor”
Turan, Başbakan Binali Yıldırım’ın katılacağı törenle İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin temelini atmayı planladıklarını aktararak, “İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin en önemli iki binası Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu ve Sermaye Piyasası Kurulu binası. Hem de kamu yatırımı olmadan özel yatırımcıların finansmanıyla yapılacak bu binalar. Yaklaşık 2 milyar liralık yatırım. 14 Ekim’de de temelini atacağız. Bu yatırım da Türk ekonomisine olan güveni gösteriyor.” diye konuştu.

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın