TOKİ taksitleri internet üzerinden Nasıl Görüntülenecek?

Kategori: - - 13:55

TOKİ Başkanı Turan; “TOKİ taksitleri internet üzerinden görülebilecek” Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan, TOKİ’den konut ya da işyeri alan ve taksitleri devam eden vatandaşların, taksit ödemeleri ile güncel borç bakiyelerini internet üzerinden takip edebileceklerini açıkladı.

Turan, “Vatandaşlarımız TOKİ’ye ve ilgili bankalara başvurmadan, ödemelerini İdaremizin web sayfasından güncel bir şekilde görebilecekler.” dedi.
TOKİ, konut ve işyeri alıcılarının borçlarını ve ödemelerini anlık ve güncel olarak takip edebilmeleri amacıyla “Online Taksit Sorgulama” sistemini uygulamaya koydu. Sisteme TOKİ’nin www.toki.gov.tr adresinin sağ üst köşesinde bulunan linkten ulaşılabiliyor.

Kimlik numarası ve SMS şifresi ile erişim
“TOKİ Faaliyetleri Yönetim Sistemi” çalışmaları çerçevesinde oluşturulan “TOKİ Online Taksit Sorgulama” sistemine Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ile erişim sağlanıyor. TC Kimlik No’nun sisteme girilmesinin ardından taksit ödemelerinin gerçekleştiği ilgili bankalarda kayıtlı cep telefonuna gelen şifre ile sisteme giriş yapılabiliyor. Bu çerçevede taksit sorgulama SMS şifresi ile yapılacağından vatandaşların ilgili bankalarda sisteme kayıtlı cep telefonları yoksa eklenmesi ya da güncellenmesi gerekiyor. Sistemde, Türkiye Halk Bankası ve Ziraat Bankası aracılığı ile satışı gerçekleştirilen konutlar için sorgulama yapılabiliyor.

Ödenen ve ödenmeyen taksitler görülebiliyor
Sorgulama ekranında; “Proje adı, vatandaşın borçlu bulunduğu banka, sözleşme tarihi, sözleşme tutarı, ödenen taksitlerin toplamı, ödenen taksit sayısı ve ödenmemiş taksit sayısı” gibi verilere ulaşımın sağlandığına dikkat çeken TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, böylelikle vatandaşların TOKİ’ye olan borçlarına anlık ulaşma imkânına sahip olacaklarını ifade etti.
TOKİ Başkanı Turan, “Bu sistem ile İdare olarak e-Devlet hizmetleri içerisinde hizmet sunmayı ve vatandaşlarımızın İdaremize veya bankalara başvurmadan internet üzerinden TOKİ’ye ödemeleri konusunda bilgi sahibi olabilecekleri bir ortam oluşturmayı hedeflemekteyiz.” diye konuştu.

Sıkça sorulan sorulara yanıtlar
Online Taksit Sorgulama ekranında, konut ve işyeri alıcılarının sıkça karşılaştığı soruların yanıtları da veriliyor. “Konutumun geri ödemelerini geciktirirsem sıkıntı yaşar mıyım?, Borcumu tamamen kapatabilir miyim?, İndirim kampanyası yapılacak mı?, Taksit ödemelerini dondurabilir miyim?” gibi vatandaşların TOKİ’ye sıkça yönelttiği sorular ve cevapları da sorgulama ekranında yer alıyor.
Online Taksit Sorgulama ekranına web sayfamızın sağ üst köşesinde bulunan linkten ve http://taksit.toki.gov.tr/ adresinden ulaşılabilir.

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın