Toki Konutlarında Oturanlar Faturayı Ödemedi, Doğalgaz Kesildi

Kategori: - - 14:51

BAŞBAKANLIK Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Sakarya’da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na kayıtlı yoksullar için ayda 100 lira taksit ödemeli yapılan konutlarda oturanların faturaları ödememesi üzerine doğalgaz kesildi.

Yaklaşık 8 bin liralık ortak faturayı konutlarda oturan bazı kişilerin ödememesi nedeniyle doğalgazsız kalan aileler, dondurucu soğukta evlerinde kendi imkanlarıyla ısınmaya çalışıyor.

TOKİ tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na kayıtlı yoksullar için yeni yerleşim bölgesi Korucuk Mahallesi’nde 31 blok halinde 496 daireli Vakıfkent Sitesi yapıldı. Bu konutların elektrik ve doğalgaz sistemi ortak kullanım olarak yapıldı. Elektrik ve doğalgazın merkezi sistemle dağıtıldığı binalarda oturanların birkaçının faturayı ödeyememesi ve anlaşmazlık çıkması üzerine tüm binaların doğalgazı kesildi.

TOKİ’nin yaptığı konutlara 7 ay önce taşınanlar, kış mevsiminin etkisini gösterdiği günlerde doğalgazlarının kesilmesiyle ne yapacaklarını bilemez duruma geldi. 16 daireli binalara ancak 8 daireye yetebilecek kazan koyulduğunu belirten site sakini Ayhan Solmaz, şöyle dedi:

“16 dairenin olduğu binalara 500 litrelik kazan koyulmuş. Devr-i daim yetersiz kalıyor. İnceleme yapmaya gelen mühendisler de kazanların yetersiz olduğunu ve ikinci el olduğunu söyledi. Bazı binalarda kaçak meydana geldiği için doğalgaz faturaları daha da yüksek geldi. Kısa süre önce 3 numaralı blokta kazan patladı.”

Site sakini Orhan Bayram, biriken faturaların ödenmesinin güç olduğunu belirtirken, “Bu binalar yoksullar için yapıldı. Ancak, binalarda doğalgaz ve elektriği merkezi sistem kurmuşlar. Bazı bloklarda 8 bin TL’ye kadar fatura geliyor. Zaten ekonomik durumu olmayanlar var. Binada 1-2 daire ödeme yapmayınca tüm binanın gazını kestiler. Hastamız, yaşlımız var ne yapacağımızı bilmiyoruz” diye konuştu. 8 aylık bebeği olan bedensel engelli Selma Deniz, doğalgaz kesik olduğu için elektrikli sobalarla ısınmaya çalıştıklarını belirterek, “Faturalar ödenmediği için yakında elektriğimiz de kesilecek. Bizi bu evlere yerleştiren Başbakanımızın yardımını istiyoruz” dedi.

16 dairelik binalara aylık 3- 8 bin TL’lik doğalgaz faturası gelirken, yoksul aileler aylık 100 TL geri ödemeyi yaparken bile zorlandıklarını belirterek ortak olan doğalgaz ve elektrik bağlantısının ayrılmasını istedi.

DHA

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın