TOKİ’den Tapu Devir Uyarısı

Kategori: - - 09:42

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından satılan evlerin tapu devrine ilişkin idareden özel açıklama yapıldı. Açıklamada şunlara yer verildi.

İdaremiz tarafından üretilen ve kredilendirmek yoluyla karşılıklı imza altına alınan, “Gayrimenkul Satış Sözleşmesi” ile satışa sunulan gayrimenkullerden, İdaremizle borç ilişiği kalmayan (peşin bedelle satın alan veya borcunu bitiren) ve kat mülkiyeti tesis edilmiş (tapuları bankaya gönderilen) gayrimenkul alıcılarının tapularını adlarına tescil ettirmeleri gerekmektedir.

İdaremiz tarafından banka şubeleri aracılığı ile tebliğ edilecek “İhtarnamede” belirtilen süre içerisinde alıcısı adına tapu tescil işleminin yapılmaması halinde, bir başka ihtara gerek kalmaksızın akdedilen sözleşmenin ilgili maddeleri ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile İdaremiz arasında düzenlenen protokol gereğince, tapu tescili yaptırılacak, ihtarname bedeli, dava masrafı, tapu tescil masrafı ve diğer her türlü feri’leriyle birlikte tahsili için yasal yollara başvurulacaktır.

Bu çerçevede doğacak icra, dava, harç, sözleşmede yer alan tüm mali yükümlülükler, gecikme faizi ve diğer giderler gayrimenkul alıcılarına ait olacak, ihtaren, Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi’nde (MERNİS) kayıtlı adreslerine ya da bağlı bulundukları muhtarlığa tebliğ edilecektir.

Çeşitli mağduriyetlerin yaşanmaması için taşınmaz borç ilişiği biten gayrimenkul alıcılarının tapu tescil işlemleri için bir an önce ilgili banka şubesine başvurmalarını ve adlarına tapu tescil işlemlerini yaptırmalarını önemle bildiririz.

NOT: Tapu tescili için bankaya müracaatta:
Site yönetiminden borcu yoktur yazısı
Belediyeden rayiç bedel yazısı
2 adet vesikalık fotoğraf ve nüfus cüzdanı fotokopisi gerekmektedir.

Etiketler:,

Bir yanıt yazın