TOKİ 50 bin ‘sosyal konut’ inşa edecek

Kategori: - - 09:46

toki konutları

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, TOKİ olarak hedeflerinin bundan sonra sosyal konut üretimini artırmak olduğunu söyledi.

Karmod Prefabrik’in sponsorluğunda MÜSİAD İnşaat ve Çevre Sektör Kurulu tarafından düzenlenen “2023’e Doğru TOKİ ve Geleceğin Şehirleri” konulu panelde konuşan Turan, TOKİ’nin önemli bir yapılanma süreci içerisine girdiğini ifade etti.

TOKİ tarafından 2003-2014 yılları arasında 637 bin 295 konut üretildiğini bildiren Turan, söz konusu dönemde 5 bin 474 sosyal donatı alanının hayata geçirildiğini söyledi.

En çok orta ve alt gelir grubuna ağırlık verecek

Turan, TOKİ olarak hedeflerinin, bundan sonra sosyal konut üretimini artırmak olduğunu belirterek, yeni vizyonlarının şehirleri 2023’e hazırlamak şeklinde belirlendiğini anlattı. Türkiye’de sağlıklı konut açığı olduğuna işaret eden Turan, TOKİ‘nin en çok orta ve alt gelir grubuna ağırlık vereceğini aktardı.istanbultokikonutlari.com

Turan, TOKİ olarak bu yıl sonunda 40 bin konut, 2015 yılında da 50 bin sosyal konut inşa etmeyi hedeflediklerini bildirdi.

İnsanların sosyalleşebileceği alanların olmasının önemli olduğunu vurglayan Turan, “Mahalle konseptine yönelik ciddi çalışmalarımız var. Kapalı bir site mantığında işler yapmayacağız. Şu anda bütün projeleri mahalle konseptini gözeterek inşa ediyoruz” dedi.

Konut inşa ederken yöresel mimariye katkı sunacak projeler ihale ettiklerini de belirten Turan, Mardin, Şanlıurfa ve Kars’ta bununla ilgili projelerin olduğunu söyledi.

“TOKİ 51 ilde kentsel dönüşüm projesi yürütüyor”

Turan, 51 ilde kentsel dönüşüm projesi yürüttüklerini vurgulayarak, “Kentsel dönüşüm kapsamında inşası devam eden 25 bin konut var. TOKİ’nin şu anda ürettiği konutların yüzde 85’i sosyal konut niteliğinde, yüzde 15’i üst segmentli konutlardır. 5 yıl içerisinde yapılan konutların yüzde 40’ı kentsel dönüşüm odaklı olacak. Kentsel dönüşüm, büyük şehirlerde rant haline geldi acilen bütün paydaşların bu bakış açısından sıyrılması gerekir” dedi.

TOKİ’nin yurt dışı uygulama ve çalışmalarının da olduğunu anlatan Turan, şu anda 90 ülkeyle iş birliği içerisinde olduklarını bildirdi.istanbultokikonutlari.com
MÜSİAD Başkan Yardımcısı Arslan:
Konut meselesine sadece ticari bir meta olarak bakmıyoruz

MÜSİAD Başkan Yardımcısı Ali Rıza Arslan ise insanların en temel ihtiyaçlarından birinin barınma olduğunu ifade etti. Türkiye’de nüfus artışıyla birlikte konut ihtiyacı arttığını ve buna paralel olarak problemlerin de çoğaldığını vurgulayan Arslan, konut meselesine sadece ticari bir meta olarak bakmadıklarını söyledi.

TOKİ’nin Türkiye’de çok önemli işlere imza attığını dile getiren Arslan, inşaat sektörünün Türkiye’de katma değer yaratan lokomotif bir sektör olduğunu anlattı.

MÜSİAD İnşaat ve Çevre Sektör Kurulu Başkanı Burhan Özdemir de inşaat sektörünün son 12 yıllık süreç içerisinde çok ciddi bir şekilde büyüme kaydettiğini söyledi.

Etiketler:, , , , ,

Bir yanıt yazın