Sosyal Tesisler TOKİ’nin mi Oluyor?

Son Güncelleme: 5 Mart 2013 - 11:30 0 Yorum Yazar:

0 Paylaşımlar

toki sosyal tesislerTBMM’ye sunulan tasarıya göre kamuya ait sosyal tesisler satılacak, kat-arsa karşılığı TOKİ’ye verilecek.

Kamuya ait sosyal tesislerin satılması, kat-Arsa karşılığı İnşaat yaptırılmasının önü açılıyor. Bu amaçla Toplu Konut İdaresi’ne de (TOKİ) yetki veriliyor. 27 Mayıs darbesinin ardından yargılamaların yapıldığı Yassıada kültürel ve Turizm amaçlı yatırımlara açılıyor.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Mustafa Çakır’ın haberine göre, Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM’ye sunuldu. Tasarıya göre vakıflar tarafından kurulan yükseköğretim kurumları kamulaştırma yoluyla Taşınmaz edinemeyecek.

27 Mayıs darbesinin ardından başta dönemin başbakanı Adnan Menderes olmak üzere Demokrat Parti üyelerinin de yargılandıkları Yassıada ile Sivriada, kültürel ve Turizm amaçlı yatırımlara açılacak. Bu kapsamda gerçekleştirilecek yatırımlar yap-işlet-devret modeliyle yaptırılacak. Projenin amaçlanan süre ve şekilde gerçekleştirilebilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yetki verilecek. Proje kapsamında Yassıada ve Sivriada’da yapılacak olan Planlama, İmar ve İnşaat uygulamaları ile diğer düzenlemeler Kıyı Yasası hükümlerine ve diğer mevzuatta yer alan kısıtlama ve prosedürlere tabi olmayacak.

Tasarıyla kamuya ait sosyal tesislerin satılması, kat/Arsa karşılığı inşaat yaptırılmasının da yolu açıldı. Buna göre, kamu kurumlarının mülkiyetinde ve tasarrufunda bulunan sosyal tesislerin, bu tesislerin maliki idarelerin kendilerince, Maliye Bakanlığı’nca, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca veya TOKİ tarafından satılması, kat/arsa karşılığı inşaat yaptırılması veya diğer yöntemlerle değerlendirilmesine, Maliye Bakanlığı’nın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu’nca karar verilecek. Kaynak:yapi com tr


---------------------------------------------------------------------------------

Sosyal Tesisler TOKİ’nin mi Oluyor? ile Benzer Yazılar:

5 Mart 2013 Saat : 11:30

Sosyal Tesisler TOKİ’nin mi Oluyor? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

------   İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ------ ------  SPONSOR BAĞLANTI ------

FACEBOOK SAYFASI

itk

–SPONSOR BAĞLANTI–