Sosyal kiralık konut dönemi başlıyor! İslam Memiş tek tek anlattı

Kategori: - - 14:14

Sosyal kiralık konut

Sosyal kiralık konut nedir? İslam Memiş tek tek anlattı yerel seçim öncesi başlayacak. Türkiye’de para piyasaları uzmanı İslam Memiş tarafından ortaya flaş iddia atıldı.

Türkiye’de para piyasaları uzmanı İslam Memiş tarafından ortaya flaş iddia atıldı. Buna göre ise sosyal kiralık konut geliyor. Daha öncesinde de yeni dünya düzeninde artık ev sahipliği yerine sosyal kiralık konut sistemine doğru geçiş yapılacağı ifade edildi. İşte Türkiye gündemine sabah erken saatlerde düşen gelişmeler ve daha fazlası da antalyahakkinda.com adresinde yer alıyor.

SOSYAL KİRALIK KONUT NEDİR?

Yeni dünya düzenine göre artık ev sahibi olmak giderek zorlaşacak. Devlet tarafından yapılacak konutlarda “sosyal kiralık konut” sistemine geçilecek. Yapılacak konutların ilk etapta ülke genelinde 500.000 adet olacağı belirtilirken artık devlet vatandaşlara sabit ve uygun fiyatlardan konut kiralayacak. Bu sistem ile birlikte ülke geneli kiralık konut piyasalarında da düşüş yaşanması beklendiği ifade edildi.

İslam Memiş’in TV100 sitesinde kaleme aldığı son yazıda; Son birkaç yıldır ev sahibi olma ya da kirada oturma meselesi birçok kişi için can sıkıcı bir hal aldı. Kiracı ve ev sahibi arasındaki gerginlikler, artan fiyatlar ve enflasyon, birçok vatandaşı zor durumda bırakıyor.

Mevcut ekonomik durum nedeniyle sosyal konut projeleri de aksamaya uğradı. Daha önce yapılan sosyal konutların fiyatları 2 milyon TL’nin üzerindeydi. Bu artan maliyetlerle birlikte, her şeyin kiralık olacağı bir döneme doğru ilerliyoruz.

Türkiye’nin, global hareketlilikte önemli bir destinasyon olduğunu belirten İslam Memiş, son iki yılda birçok ülkeden göç aldığımızı, önümüzdeki yıllarda da bu eğilimin devam edeceğini ifade ediyor.

TOKİ, dar gelirli vatandaşlar için milyonlarca konut üretti. Ancak talep devam ediyor. Çözüm olarak “Sosyal Kiralık Konut” projesi geliştiriliyor. Bu proje ile özellikle büyük şehirlerde yaşanan konut sorununu hafifletmek, barınma maliyetlerini düşürmek ve sosyal huzuru sağlamak amaçlanıyor.

Sosyal kiralık konut

Kiralık sosyal konutlar, uzun vadeli kira sözleşmeleriyle sunulacak. Bu proje o kadar popüler olacak ki, büyük inşaat firmaları da benzer projeler geliştirecek.

İslam Memiş, 2024’ün başlarında bu projenin hayata geçirileceğini öngörüyor. Yerel seçimlerden önce projenin ilan edilmesi ve başlatılması bekleniyor.

Etiketler:,