Sokaklardan sitelere göç sürüyor

Kategori: - - 16:17

TOKİ kuruluşu olan Emlak Konut GYO’nun Genel Müdürü Murat Kurum, halkın sokak ve caddelerdeki evlerden nitelikli konuta taşınma talebinin devam ettiğini belirterek, “Bu eğilim sürdükçe bizim işlerimiz de yıldan yıla artacak.” dedi.

Köyden şehire yaşanan göç gibi şimdilerde de insanlar şehir içindeki cadde ve sokak üzeri apartmanlardan, nitelikli konutlardan oluşan sitelere taşınıyor. Mal ve can emniyeti açısından siteler daha güvenli olduğu için tercih ediliyor.

Türkiye’de nitelikli konutlardan oluşan sitelerin ‘en büyük patronu’ ise arsalarını hasılattan pay karşılığı markalı konut üreticilerine veren TOKİ kuruluşu Emlak Konut GYO. Borsada hisseleri halka açık bir kamu şirketi olan Emlak Konut GYO’nun Genel Müdürü Murat Kurum, ekonomik istikrar ve halkın nitelikli konut sitelerinde yaşama eğilimi sürdükçe, kendi işlerinin yıldan yıla artacağını söyledi.

Emlak Konut GYO’nun hasılat payı ortağı olduğu Teknik Yapı Holding’in İstanbul Tuzla’da inşa edeceği 4.304 konutluk Evora projesi dün tanıtıldı. Tanıtım toplantısında konuşan Murat Kurum, 2010 yılının tamamında içinde bulundukları projelerden 7.784 konut satışı karşılığında 2 milyar 97 milyon lira gelir elde ederken, bu yılın ilk 9 ayında 8.384 konut satışından 2 milyar 78 milyon lira hasılat sağladıklarını açıkladı.

Murat Kurum, “Bu yıl 10 bin konut satış rakamını aşacağımızı sanıyorum. Ekonomik büyümedeki istikrar ve insanların sokak ve caddelerden nitelikli konuta taşınma talep ve trendi sürdükçe, bu satışlar artmaya devam edecek. Önümüzdeki 3 yılda 4 milyar liralık hasılat payı gelirimiz olacak. Bu asgari rakam, hasılata göre çok daha üzerine çıkabilir.” dedi.

Yeni konutların metrekaresi 1.550 lira

İstanbul Tuzla’da 300 dönümlük arazi üzerinde arsa sahibi Emlak Konut GYO’nun hasılat payı karşılığı Teknik Yapı’ya ihale ettiği 4.304 konutluk Evora projesi satışa çıktı. Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Evora’yı metrekaresi 1.550 liradan başlayan fiyatla satışa çıkardıklarını, ortalama fiyatın 1.800 lira olduğunu, sitedeki son konutlara gelindiğinde fiyatın 3 bin liraya çıkmasını beklediklerini söyledi.

Teknik Yapı Yönetim Kurulu üyesi Umut Durbakayım, “Bu nitelikte konutlar İstanbul’un içinde olsa metrekaresi 5.500 lira olur.” dedi. Şehir içindeki konut fiyatlarının makul olmaktan çıktığı durumlar olduğunu belirten Durbakayım, bu durumda insanların makul fiyatlı Evora gibi nitelikli konutlara yönelmesini beklediklerini kaydetti.

Etiketler:

Bir yanıt yazın