Sıfır enerji bina sistemleri faydaları neler olacak?

Kategori: - - 15:39

Sıfır enerji bina sistemleri

Enerji kaynaklı karbondioksit emisyonlarının yüzde 39’unun sebebi olan binalarda işletme emisyonlarının azaltılmasında Sıfır enerji bina sistemleri çözüm olacak.

“Sıfır enerji bina” kavramı, ısıtma, soğutma, aydınlatma ve diğer tüketimleri için çok düşük miktarda enerji ihtiyacı bulunan ve bunu da tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından temin eden yapı olarak tanımlanıyor.

Yenilenebilir enerjinin ekonomik ve potansiyelinin diğer kaynaklara oranla daha yüksek olması, iklim değişikliğiyle mücadelede kritik önem taşıması, son yıllarda önemi artan sıfır enerji sistemlerini ön plana çıkıyor.

Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre, enerji, ulaşım ve endüstriyel faaliyetlerin oluşturduğu 2021’deki karbondioksit emisyonlarına ilişkin son tahminler insanlık için bir uyarı niteliği taşırken, bu yıl emisyonların tarihteki en büyük ikinci artışı kaydetmesi bekleniyor.

Sıfır enerji bina sistemleri dünyada ivme kazanıyor

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler ve Avrupa Parlamentosunun yeni karbon emisyon hedeflerini 21 Nisan 2021’de güncellemesiyle, söz konusu ülkeler 2050 yılına kadar bunu nötr düzeyine çekme konusunda geçici bir anlaşmaya vardı.

Anlaşma, AB’nin sera gazı emisyonlarının 1990 düzeyine göre 2030 yılına kadar yüzde 55 azaltılmasını öngörüyor. Daha önceki hedef ise yüzde 30 düzeyindeydi.

Türkiye’nin de dünyaca kabul edilen standartlara ulaşmak üzere maliyet etkin inşaat tekniklerini ve malzemeleri hızla toplumun kullanımına sunması bekleniyor. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de enerjinin büyük kısmı binalar tarafından kullanılıyor.

Enerji, ulaşım ve endüstriyel kaynaklı emisyonların azaltılması için dünyanın dört bir yanında hükümetlerden düzenleme ve teşvikler geliştirmeleri istenirken, Türkiye 2012-2030’da 1 milyar 920 milyon ton sera gazı emisyonunun engellenmesini hedefliyor.

Enerji kaynaklı karbondioksit emisyonlarının yüzde 39’unun sebebi olan binalarda işletme emisyonlarının azaltılmasında sıfır enerji bina sistemleri etkili bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Etiketler:,