Hedef şimdi de konut sektörü

Kategori: - - 13:32

emlakkonut denizli

Gayrimenkul sektörü temsilcileri, konut fiyatlarının gerilediğine dair haberlere tepki göstererek, “Rakamlar ortada. Çıkan bu tür haberler asılsız. Türkiye ekonomisine konut sektörü üzerinden operasyon yapılmaya çalışılıyor” diyorlar.

Gayrimenkul sektörü son günlerde konut fiyatlarının gerilediğine ilişkin haberlerle gündeme taşınıyor. Sektöre ilişkin bütün raporlar, araştırmalar ve konut satış istatistikleri aksini söylerken, bu iddianın dile getirilmesi ve manşetlere taşınması ise sektör temsilcilerini şaşırtmış durumda.

VERİLER ORTADA!

Bu tavrın ‘maksatlı’ olduğunu düşünen gayrimenkul sektörü oyuncuları, Türkiye ekonomisine konut sektörü üzerinden operasyon çekilmeye çalışıldığını dile getiriyorlar. İnşaat sektörünün ülkenin lokomotif sektörleri arasında başı çektiğini ifade eden sektörür önde gelen temsilcileri, “Ekonomiyi lokomotif sektöre zarar vererek vurmaya çalışıyorlar. Ortada bu kadar net veri varken, bu iddiaların siyasi maksatlı olmadığını düşünmek mümkün değil” görüşünü paylaşıyorlar.

İnsanların güvenini kırmaya calışıyorlar

Sur Yapı Yönetim Kurulu Altan Elmas, “Son REIDIN raporuna göre konut fiyatları geçen yıla göre yüzde 9.74, kasımda ise yüzde 0.87 arttı. Ben bu haberlerin insanların geleceğe dair güvenini kırmak, ‘siyasi bir netice’ almak maksadıyla yapıldığını düşünüyorum. İndirim yapan konut firmalarının finansman sorunu olduğu iddia ediliyor. Oysa indirim otomotivden tekstile tüm sektörlerde var. Kimse onlar için ‘finansman sorunu var’ demiyor” diye konuştu.

10 yılda 6-7 kat artış

Son 10 yılda değişen fiyatlara da değinen Altan Elmas, “2005’te Ümraniye’de metrekare fiyatı 1.250 TL iken şimdi 8-9 binlere çıktı. Sancaktepe’de rakamlar 700-800 TL’lerden 5.500 TL’ye kadar yükseldi. Kartal’da ise 8 bin’ler konuşuluyor. Doların 10 yıllık seyrine baktığımızda ise 3.5’lara ulaştığını görüyoruz. Bu tablo dolara yatırım yapmanın anlamsızlığını da ortaya koyuyor” diye konuştu.

AMAÇ ZARAR VERMEK

Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz da konut fiyatlarının düştüğüne dair söylemlere anlam veremediğine dikkat çekerek, “Son 10 yılda dolarda yüzde 100 artış var. Konut fiyatları ise en az 5 katına çıktı. Ben bu tarz söylemlerin ülkenin lokomotifi olan gayrimenkul sektörüne zarar vermek amacıyla dile getirildiğini düşünüyorum. Maliyetlerimiz dolarla bu kadar yükselmişken, fiyatların düşmesi mümkün mü… Aksine birkaç ay içinde yüzde 10 -15’lik zamlar olacak” dedi.

Arazi artarken konut düşer mi?

Fer Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ramadan Kumova da, şunları söyledi: “Arazi fiyatları ucuzlamazken, konut fiyatlarının düşmesi mümkün mü? Aksine düzenli olarak artıyor. Fiyatların düştüğünü söyleyen araştırmanın, iyi bir araştırma olmadığını düşünüyorum.”

Sektör raporları da bu itibarsızlaştırma operasyonunu yalanlıyor. 68 il, 242 ilçe ve 1202 mahalleyi kapsayan REIDIN Emlak Endeks kasım ayı sonuçlarına göre, satılık konut fiyatlarında bir önceki aya göre yüzde 0.87, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 9.74 artış gerçekleşti. Kiralık konut fiyatlarında ise, kasımda bir önceki aya göre yüzde 0.32 azalış, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 9.12 oranında artış yaşandı. Akşam

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın