Nata Holding’den İstanbul’a Dev Yatırım

Kategori: - - 10:31

Köprülerin efendisi

Türkmenistan’da 500 günde 180 köprü inşa eden Nata Holding’in patronu Namık Tanık rotayı İstanbul’a kırdı. Tanık, 450 milyon dolarlık karma proje yapacak.
Türkmenistan’da 500 günde 180 köprü inşa eden Ankara merkezli Nata Holding, rotasını İstanbul’a çevirdi. Sultangazi’de konut, AVM ve işyerinden oluşan karma projenin inşaatına başlayan Nata Holding, 3 yıl içerisinde projeyi tamamlamayı hedefliyor. 74 bin metrekarelik arazi üzerinde inşa edilecek projenin 250 bin metrekarelik inşaat alanı bulunuyor. Dünyanın 116’ncı en büyük inşaat firması olan Nata Holding’in Başkanı Namık Tanık, “Türkiye’nin Başkenti Ankara olsa da, iş dünyasının da Başkenti’nin İstanbul olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden İstanbul’a yakışacak nitelikte bir proje yapmak için kolları sıvadık. Toplam yatırım değeri de 450 milyon dolar” diye konuştu.

5 YILDA 4 BİN KONUT HEDEFİistanbultokikonutlari.com
2020 yılına kadar 4 bin konut yapmayı hedeflediklerini söyleyen Tanık, “İstanbul, Ankara ve Adana’da yatırımlarımız olacak. Konut ve AVM yapmayı planlıyoruz. Bununla ilgili tüm fizibile çalışmalarını tamamladık” dedi. Bugüne kadar Ankara’da 1 milyon metrekare inşaat yaptıklarını söyleyen Namık Tanık, yatırımları hakkında şu bilgileri verdi: “Ankara’nın en büyük alışveriş merkezlerinden olan Antares ve Nata Vega AVM’yi yaptık. İncek’te 150 lüks konut projemiz devam ediyor. Nata Delta AVM ve Konut Kuleleri, Şaşmaz Bahçe Kapı 250 adet iş yeri inşaatı, Şerefhisar termal otel ve konut inşaatları, Çerkeş çimento fabrikamızın ÇED raporu alındı, tüm altyapı fizibilite çalışmaları hazırlandı. Mamak’ta, Ankara’nın en büyük kulelerini yaptık. Nata Vega Konut kulelerinde oturum başladı, satışlar ise bitmek üzere.”

TÜRKMENİSTAN’A 2 MİLYAR $ YATIRDI
Türkmenistan’da bugüne kadar 2 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını söyleyen Namık Tanık, 500 günde 180 köprü, başka bir deyişle 2.5 günde bir köprü yaptıklarını söyledi. 6 yıl önce Türkmenistan’da ihale almış bir şirketi satın alarak bu işe başladıklarını söyleyen Tanık, şöyle konuştu: “Net Yapı’nın elinde 287 milyon dolar değerinde, 90 adet köprü yapımı işi vardı. Taahhüt edilen süre 11. ayını doldurmuş, 13 ayları kalmıştı işleri teslim etmek için. Gelip bize teklif ettiler. Net Yapı’ya ortak olmaya karar verdik. Kalan 13 aylık sürede 1.650 kilometre karayolu içinde 90 köprüyü bitirdik. Artı 60 derece sıcak yapan, eksi 40 derece soğuk yapan bölgeler, çöller, araçla ulaşımın çok zor olduğu noktalarda çalıştık. Buna rağmen bu kadar kısa sürede bitirince herkesin dikkatini çektik. Ülkenin 5 eyaletini birbirine bağlayan yollar üzerinde 180 köprü inşa ettik. Türkmenistan’daki, Gökçe Köprüsü adında bir köprü yaptık. Altından nehir akıyor. Hani bizde gelin ve damat, parklarda resim çektirir, türbeleri ziyaret ederler ya, bizim köprümüz de öyle oldu.”sabah

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın