Kusunlar TOKİ’de sorunlar bitmiyor

Kategori: - - 15:31

kusunlar

TOKİ tarafından Mamak, Zirvekent Mahallesi’nde ihtiyaç sahipleri için yaptırılan Kusunlar TOKİ konutlarda yıllardır çözülemeyen ısınma, güvenlik, alt yapı ve ulaşım sorunları vatandaşları isyan ettirdi.

TOKİ MAĞDURLARI

Kurulduğu 2013’ten bu yana, doğalgaz bağlanmayan konutlarda, kömür yardımlarıyla ısınmaya çalışan vatandaşlar, ellerine geçen yakacağın yetersiz kaldığını dönemlerde evlerini ısıtmakta güçlük yaşadıklarını savundu. Sitenin doğalgazlı olarak planlandığını belirten konut sahipleri, yönetimden sorumlu Emlak Yönetim A.Ş.’nin merkezi ısıtma sistemini doğalgaza dönüştürmek için daire başı 3 bin 800 TL bedel istediğini iddia etti. Güvenlik eksikliği nedeniyle asayiş sorunlarının arttığına dikkat çeken vatandaşlar, emniyet birimlerinden tedbirlerin artırılmasını istedi. Zirvekent Mahallesi muhtarı Mustafa Köşkeroğlu yönetimden sorumlu olan firmaya çağrıda bulunarak şunları söyledi:

4 YILDIR BEKLİYORUZ

“Evlerin teslim aldıktan sonra 4 yıldır yaşadığımız sorunlarla ilgili hiç bir aşama kaydedemedik. Projenin başlangıcında merkezi ısınma sisteminin doğalgazlı olduğunu taahhüt ettiler, ancak 4 yıldır bağlanmadığı için yardım olarak gelen kömürle ısınmaya çalışıyoruz. Şimdi ise doğalgaza geçiş için daire başı 3 bin 800 TL gibi bir rakam talep ediyorlar. Bizim bu parayı verecek gücümüz yok.

PARA TOPLANIYOR ÇALIŞMA YAPILMIYOR

TOKİ Emlak Yönetim A.Ş. bizden her yıl gaz dönüşümü, asansör revizyon, peyzaj düzenlemesi adı altında para topluyor. Ancak binalardaki asansörlerin çoğu çalışmıyor, bahçe düzenlemeleri ise hiç bir zaman yapılmadı. Aydınlatmalarımız olmadığı için karanlıkta kalan yollardan evimize ulaşmakta büyük zorluk yaşıyoruz. Bölgedeki başı boşluk arttıkça asayiş sorunları da boy göstermeye başladı. Hırsızlar evlere ve arabalara dadandı, uyuşturucu bağımlıları bölgeyi mesken edindi. Çocuklarımızı okula gönderemeye çekinir olduk. Merkez noktalara ulaşım süremizi kısaltacak bir hat talep ettik, onu da gerek olmadığı gerekçesiyle başlatmadılar. 4 yıldır sesimizi duyan hiç bir kurum yok.

KONUT SAHİPLERİ YÖNETSİN

TOKİ, bizi Emlak Yönetim şirketine bağlı kalmaya zorluyor, ancak bu şirket hiç bir ihtiyacımıza cevap vermiyor. Burada zaten gelir seviyesi ve hayat standardı alt seviyede olan insanlar yaşıyor. Bize yardımcı olmak için yapılan bir sitede hayatımız daha da zorlaştı. TOKİ yetkililerinden talebimiz, yönetimi konut sahiplerine bıraksın, bizler burada elimizden geldiği kadar sorunlarla mücadele etmeye hazırız.”  Zirvekent Mahallesi

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın