Kiptaş Kartal Kaper Sitesi Kura Çekimi Yapıldı

Kategori: - - 13:47

Kiptaş Kartal Kaper Sitesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki KİPTAŞ, İstanbul Yenileniyor sistemi kapsamında 14 Nisan 2023’te temeli atılan kentsel dönüşüm projesi Kiptaş Kartal Kaper Sitesi hak sahipleri için daire eşleştirmelerini kura ile belirliyor.

Kartal ilçesinin Hürriyet Mahallesi’nde 1988 yılı öncesinde yapılmış ve iki parselden oluşan Kaper Sitesi, 2017 yılında riskli yapı ilan edilmişti. Söz konusu sahadaki dayanıksız yapılar, 2019 yılında yıkılmıştı. Ancak aradan geçen iki yıl boyunca herhangi bir çözüm bulunamadı.

Evlerinin yeniden deprem dirençli olarak inşa edilmesi için KİPTAŞ’a güvenen hak sahipleri, 2021 yılının Temmuz ve Ağustos ayları itibarıyla istanbulyenileniyor.com’a başvurdu. Tüm süreçlerin tamamlanmasının ardından yeni projenin temeli 14 Nisan 2023’te atıldı.

Sürecin sonunda; depreme karşı güvenli evlerine kavuşacak olan Kiptaş Kartal Kaper Sitesi sakinleri canlı yayında ve noter huzurunda oturacakları daireleri belirleme heyecanını yaşayacak. Daire eşleştirme kurası; 23 Aralık Cumartesi günü saat 13.00’te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt ve hak sahiplerinin katılımıyla gerçekleşecek.

16 blok 292 konut bağımsız birimden oluşan Kaper Sitesi’nin hak sahipleri riskli yapılarını güvenli konutlara dönüştürebilmek için yıllarca çözüm aradı. Yaklaşık 1.200 vatandaşımız 2017’de riskli ilan edilen sağlıksız yapılarda yaşıyordu. Dönüşüm için müteahhitle anlaşılmış ve 2019 yılında riskli yapıları yıkılmıştı. Ancak yıkımdan sonra mevzuat değişiklikleri ile süreç adeta kördüğüme dönüşmüştü. Evleri yıkılan hak sahipleri mağdur olmuştu. 2021 yılında çözüm için KİPTAŞ’a güvenen vatandaşlar İstanbul Yenileniyor’a başvurdu.

Kiptaş Kartal Kaper Sitesi

İBB ve KİPTAŞ ortak çalıştı, sahadaki tüm sorunları çözdü. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da yoğun çabasıyla kördüğüm olan sürecin önü açıldı. İstanbul Yenileniyor kapsamında taslak proje hazırlandı, KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt’un katılımıyla hak sahipleriyle bilgilendirme toplantısı yapıldı. Ekim 2022’de hak sahipleriyle sözleşmeler imzalanmaya başladı. Her iki parselde de Kasım 2022’de 3’te 2 çoğunluğa ulaşıldı.24 Şubat 2023 tarihi itibarıyla %98,19 uzlaşı oranını sağlayan Kaper Sitesi’nin yerine yapılacak olan 7 blok, 590 konut, 6 ticari birim olmak üzere 596 bağımsız birimden oluşan projenin temeli 14 Nisan 2023’te toplu temel atma töreni kapsamında atıldı.

KİPTAŞ KARTAL KAPER SİTESİ HAK SAHİBİ DAİRE EŞLEŞTİRME KURA ÇEKİLİŞİ

Yer: Haliç Kongre Merkezi Sadabad Salonu-Sütlüce Mah. Karaağaç Cad. No.19- Beyoğlu

Tarih: 23 Aralık 2023

Saat: 13.00

Etiketler:,