Kayaşehir’de Türk Evi Mimari Anlayışıyla Yeni Bir Mahalle Planlanıyor

Kategori: - - 08:57

ahmet haluk karabel

TOKİ başkanı Ahmet Haluk Karabel verdiği röportajda bir çok konu hakkında ipuçları verdi. Bunlardan biri de Kayaşehir ile ilgili Türk Evi Mimari ile yeni bir mahallenin planlandığı haberiydi.

Ahmet Haluk Karabel, TOKİ’nin yaptığı ve güvenlikli yapısı ile ‘Kalekol‘ adı verilen sınır karakollarında gelinen son durum hakkında bilgi verdi. 308 karakoldan 91′inin ihale edildiğini ve 51′inin de tamamlanarak teslim edildiğini belirten Karabel, bu karakolların yapımındaki zorluklara da değinerek, ‘İnsan eli değmeyen yerlerde kurmak zorundayız.  Telekom altyapısından mevziine, gözetleme kulesine kadar yüksek güvenlikli karakollar kuruyoruz’ dedi.

FİNANS MERKEZİ

682 bin metrekare alana sahip olan İSTANBUL Finans Merkezi‘ne Selçuklu Motifleri. İstanbul Finans Merkezinin  karşısındaki bölgede de modern bir şehir adacığı oluşturduk. Şimdi de kamu bankaları, BDDK, SPK gibi üst kurullar için finans merkezi oluşturulacak. Orada her bir kurumun  binasının kendine özgü mimari özelliği olmayacak. İyi bir mimarla anlaşma aşamasındayız. Türkiye, New York, Honkong gibi modern bir finans merkezine kavuşacak. Ancak burada Selçuklu gibi Türk motifleri de geliştirilecek. Projesini 1,5 yıldan önce bitirmeye çalışacağız. Finans merkezinin yanı sıra, eğitim , spor tesisleri ile finans çalışanlarına hitap edecek kalitede konutlar olacak.

55 DEVLET BAŞVURDU

TOKİ’nin yurtiçindeki organizasyonu, yurtdışında da dikkat çekiyor. 55 devlet başvurdu. Ortadoğu, Asya, Kuzey Afrika, Orta Afrika ve Güney Amerika ülkeleri var. Venezüella’da da 2012 seçimlerinden önce 150 bin konut talepleri oldu. Bunun karşılığını petrol ürünleri ile ödeyeceklerdi. Bu konu ile Dışişleri ve Enerji Bakanlığı ilgileniyor.

YENİ BİR İNDİRİM OLACAK

‘TOKİ, yaptığı konutların ödemeleri için 2003′ten beri 11 kere indirim kampanyası düzenledi. Bu yıl da yılsonuna doğru yeni bir kampanya düzenleyeceğiz. TOKİ binalarının arazi seçiminde deprem ve diğer afet risklerine dikkat ediyoruz.  Deprem yönetmeliğine göre zemin etütleri yapılıyor. Simav’da depremzedeler için yapılacak konutlar fay hattının üzerinde yer almıyor, Naşa fay zonu içerisinde yer almaktadır. Türkiye genelinde ağırlıklı olarak 1. 2. derece deprem kuşağında olduğumuz unutulmasın. Önemli olan gerekli önlemleri alarak inşaat yapmak. Simav’da deprem öncesi yapılan konutlar, depreme rağmen hiçbir hasar görmedi. TOKİ’nin 81 ilde yaptığı hiçbir bina hiçbir afetten zarar görmedi.’

ALİ SAMİ YEN’E YEŞİL ALAN

ALİ Sami Yen Stadı’nın tüm arazisinin yeşil alan olması talepleri var.  Ali Sami Yen stadı şehrin göbeğindeydi ve tribünleri yola taşıyordu. Şimdi Mecidiyeköy’deki bu alanda 10 dönümlük bir yeşil alan bırakıyoruz. Buraya İstanbul’a uygun bir proje yapacağız.  Burayı, Seyrantepe’ye harcanan parayı almak için ihale ettik. Şu an orada bir yürütmeyi durdurma kararı var. İstenen plan değişikliğini yaparak çalışmalara devam ediyoruz.

MEVZİİNE KADAR BİZ KURDUK

SINIRLARA 308 karakol yapılması planlandı. 191′inin yapım ihaleleri yapıldı ve toplamda 51′i teslim edildi. Yapılan takviyeli karakollara da ‘Kalekol’ adını verdik. Karakolların arasında hem fiziki yol hem de Telekom altyapısı manasında tüm irtibat sağlanıyor.  Bu kapsamda toplamda yaklaşık 800 km uzunluğunda yol yapılıyor ve sınır güzergahı üzerinde yaklaşık 150 adet harici gözetleme kulesi inşa ediliyor. Bu konuda yeni görevler verilirse yapacağız.

Yeni konutlara yöresel mimari

‘Artık, ülkenin yöresel, kültürel motiflerine uygun inşaatlar yapacağız. Bu amaçla yeni bir birim oluşturuyoruz. Yine Kayaşehir‘de Türk evi mimari anlayışıyla bir mahalle planlanıyor . Fatih-Sulukule projesinde kentin dokusuna uygun şekilde mimari projeler inşa ediliyor.

Etiketler:

Bir yanıt yazın