Kanal İstanbul’da gelir getirecek projeler

Kategori: - - 09:33

kanal istanbul 2

Kanal İstanbul Projesi’nin ihalesi bu sene yapılacak. Dev projenin 2.7 milyar metreküplük hafriyatıyla oluşturulacak yapay adaların üzerine gelir getirecek projeler yapılmasına karar verildi. Marmara ve Karadeniz’e çıkış noktalarına kurulacak şu anda üç adet olarak planlanan adaların sayısı, büyüklüğü ve konumu yapılacak fizibilite çalışması ile hafriyat miktarına göre netlik kazanacak.

Buna göre ada sayısı bir ya da ikiyle de sınırlanabilecek. Kanal İstanbul’la ilgili olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) çalışmaları devam ediyor. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan konuyla ilgili süreci yakından takip ediyor. Yapay adaların yapımı için öncelikli olarak taş ocaklarından büyük kayaların getirileceği belirtiliyor. Bu kayalarda yapılacak tahkimatın ardından ortasına da Kanal İstanbul toprağı dökülecek. Adaların üzerine de rekreasyon alanları başta olmak üzere gelir getirici projeler oluşturulacak. Projelerin pazarlanmasıyla oluşacak bu gelir, kanalın finansmanında kullanılacak.

İSİM DE VERİLECEK
Adalar üzerinde konut projesi de geliştirilebilecek. Projelere göre, adalara da ayrı isimler verilmesi de planlanıyor. Yetkililer, adaların üzerinde yapılacak projenin henüz netleşmediğine dikkat çekerek, “Adalarda hayat olacak. Restoranlar olabilir. Dünyada bunun örnekleri bulunuyor” dedi. Bu adalara yönelik deniz trafiği de oluşacak. Kanal çıkışlarında ve adalarda, liman ve yanaşma alanları olacak.

Kanal İstanbul kapsamında Boğaz’da olduğu gibi gemilerin giriş çıkış yapabilmesi için ‘haliç’ de yapılacak. Büyük park alanlarının olacağı haliç için Sazlıdere Barajı’nın çıkıntı yaptığı yer planlanıyor. 15 milyar dolarlık yatırımın yapılacağı projenin alt planları da çalışılıyor. Projede yapılacak yerlerdeki doğal yaşamın bozulmamasına da dikkat edilecek. Terkos Gölü civarında yapılaşma yoğunluğu olmayacak. Göle baskıya azaltmak adına ekolojik turizme ağırlık verilecek. Örneğin ‘bungalov’ tipi evlerin olduğu turizm alanları oluşturulacak.

GÜRÜLTÜYE ÇED İNCELEMESİ
Kanal İstanbul’un ÇED raporu sürecinin başlamasıyla, Türkiye’de ilk defa yapay bir kanal için inceleme yapılacak. ÇED kapsamında, kanalın hafriyatından oluşacak toza, yakındaki yerleşim yerlerine etkisinden gürültüye kadar pek çok alanda inceleme yapılacak. Deniz canlıları ve deniz bitkilerinin yer değiştirmesi, deniz suyu sıcaklıkları ve balıkçılığa etkisi gibi unsurlar da incelenecek.

.

Etiketler:, , , ,

Bir yanıt yazın