İkitelli-Ataköy metrosu 5 ilçeyi birbirine bağlayacak

Kategori: - - 09:44

İkitelli Ataköy metrosu

İBB tarafından gerçekleştirilecek projeyle Başakşehir, Bakırköy, Bağcılar, Bahçelievler ve Küçükçekmece ilçeleri birbirine bağlanacak.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan İkitelli-Ataköy metro projesinin detayları belli oldu.

2,6 MİLYON KİŞİYE ULAŞIMDA KOLAYLIK
Başakşehir, Küçükçekmece, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy ilçelerini birbirine bağlayacak olan proje ile 2.6 milyon kişi ulaşımda büyük bir rahatlığa ulaşmış olacak.

Metro, Ataköy A Plus AVM durağından yolculuğuna başlayacak ve İkitelli Sanayi Sitesi’nde bulunan mevcut Sanayi Güney İstasyonu’nda son durağa gelerek seferi tamamlayacak.

13,4 kilometre uzunluğa sahip olacak olan projenin, Marmaray ile Başakşehir-Kirazlı metrosunu birbirine bağlaması ve Bakırköy-Beylikdüzü ile Mahmutbey-Kirazlı hatlarıyla entegre olması planlanıyor.

İKİTELLİ’DEN YENİBOSNA’YA UZANIYOR
Saatte 25 bin yolcu taşıması beklenen hat üzerinde toplam 12 istasyon bulunacak. En kısa istasyon mesafesinin 705 m, en uzununun ise 1675 metre olacağı metro hattının büyük bir bölümü delme tünel olarak inşa edilecek. Sadece 212, Kuyumcukent, Çobançeşme ve Ataköy istasyonları aç-kapa sistemiyle yapılacak.

İstasyonların 1224 metrekare olacağı metro hattının yapımı esnasında 858 bin metrekare hafriyat çıkarılacak. Ortaya çıkan toprak hacmi ile birlikte toplam hafriyat 1 milyon 347 bin 208 tona ulaşacak. Ortaya çıkan toprağın geri kullanılması da gündemde olan bir diğer konu.

Etiketler:, , , , , ,

Bir yanıt yazın