Ev Fiyatlarını Bu Şekilde Düşürecekler!

Kategori: - - 11:15

değerli konut vergisi

İstanbul’da bulunan boş ofislerin konuta dönüştürülerek 200 bin konut arzının gerçekleştirilmesi tartışılmaya başlandı. İstanbul’da ofisler ev mi yapılacak? Ev Fiyatlarını

İstanbul’da konut sayısının arttırılmasına ilişkin yeni tartışmalar gündeme bomba gibi düştü. Gayrimenkul sektörünün uzman isimleri İstanbul’da boş ofislerin dönüştürülmesi ile ek olarak 200 bin adet konut arzı sağlanabileceğini söylediler. Bu konuda yaşanan tartışmalara ilişkin detaylı bilgilendirmeyi Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz yaptı.

İSTANBUL’A 200 BİN YENİ KONUT PLANI!

İstanbul’daki boş ofis stokunun konut olarak dönüştürülebileceğini söyleyen Ali Güvenç Kiraz, “Şu anda yapımı devam edenlerin de tamamlandığını varsayarsak İstanbul’da 2,4 milyon metrekare boş ofis stoku var. Bu ofisleri 80 metrekarelik dairelere dönüşmesi halinde 300 bin konut ortaya çıkıyor. Bu alanların üçte biri ortak kullanım alanları için kullanıldı dersek o zaman da 200 bin adet konut elde etmiş olursunuz. Bu şekilde İstanbul’da yaşanan konut arzına çözüm bulunabilir.” dedi. Ev Fiyatlarını

İSTANBUL OFİS ÇÖPLÜĞÜ OLACAK!

Ofislerin konuta dönüştürülmesi ile alakalı olarak bazı düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyleyen Ali Güvenç Kiraz, “Ofisler konuta dönüştürülecekse bazı düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Bu işin hukuki, vergisel ve idari durumları var. Bu düzenlemelerle ofislerin dönüşümü gerçekleştirilebilir. Bu bahsettiğimiz ofisler inşa edilmiş ve atıl vaziyette kalmışlar. Kullanılmadıkları için de ticari bir faydaları yok. Bu şekilde devam edilirse ve müdahale edilmezse 5-10 yıl sonda İstanbul’da ofis çöplüğü göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

KONUT FİYATLARI DÜŞER!

Konuya dair görüş bildiren İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, “İstanbul’da hem satılık hem de kiralık konutların fiyatlarında ciddi yükselmeler oluyor. Talep çok arz az olunca fiyatlar artıyor. Ofislere ise ilgi her geçen gün çok daha fazla azalıyor. Ofislerin yoğun olduğu bölgelerde konut fiyatları da oldukça yüksek. Bu dönüşüm yapılırsa hem İstanbul’un konut arzı artar hem de konutta yüksek fiyatlamanın önüne geçilir.” şeklinde konuştu.

Etiketler:,