Emlak Konut, 2016’da hangi projeleri ihaleye çıkaracak!

Kategori: - - 08:32

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Murat Kurum, İstanbul’da dar ve orta gelirliler için yeni projelerin İstanbul’un genişleme planı içerisinde bulunan yeni yerleşim alanlarında geliştirileceğini söyledi.

Kurum, bu gelir grupları için çeşitli bölgelerde arazilerinin olduğunu ifade ederek, “Örneğin, İstanbul’da Başakşehir ve Arnavutköy ilçeleri sınırları içerisinde ve Anadolu şehirlerinde bu tip projeler geliştirebileceğimiz arsalarımız mevcut. Böylesi yerlerde geliştirdiğimiz projelerimiz sadece bir barınma ihtiyacını da karşılamıyor. Aynı zamanda gelişmekte olan altyapı ve ulaşım yatırımlarıyla birlikte iyi de birer yatırıma dönüşmüş oluyorlar” dedi. 2016 yılına ilişkin hedeflerin kapsamlı bir çalışmayla aralık ayı sonunda açıklanacağını belirten Kurum, bu çalışmayla satılabilir arsa büyüklüğü, hedeflenen satışlar ve planlanan yeni ihalelerin de duyurulabileceğini dile getirdi.

‘NAKİT AKIŞIMIZ GÜÇLÜ’
Kurum, yapılan önemli arsa yatırımları bulunduğuna dikkat çekerek, bunların olumlu dönüşlerini yakın zamanda almaya başlayacaklarını kaydetti. Yine önemli yatırımları olacağını anlatan Kurum, şunları söyledi: “Emlak Konut olarak 2003 yılından günümüze kadar toplam değeri 11.6 milyar Türk Lirası’nı aşan 18.8 milyon metrekare arsa yatırımı yaptık. Yani yıl bazında 1 ile 1.5 milyar Türk Lirası arasında doğal bir yatırım eğilimimiz zaten var. Güçlü nakit akışımız sayesinde ilgimizi çeken ve gelecek gördüğümüz bir arsa yatırımı için bu rakamın da kolaylıkla üstüne çıkabilecek durumdayız. Bu yaklaşımla ne kadar doğru arsa yatırımları yaptığımızı geçmiş performansımıza bakanlar görebilirler.
Bu çerçevede, 2016 yılı içerisinde gelir paylaşımı yöntemiyle özellikle sektörün merak ettiği ve öne çıkan bazı arsalarımızı ihale ediyor olacağız.” Emlak Konut GYO, ekim ayı itibarıyla toplam 5 milyar 270 milyon lira değerinde, 8 bin 746 adet bağımsız bölümün satışı gerçekleştirdi. Ekim ayında da 505 milyon 283 bin lira değerinde 635 bağımsız bölüm satıldı.
2015 yılında, ekim ayı itibarı ile toplamda satışa esas brüt 1 milyon 207 bin metrekare büyüklüğe ulaşan bağımsız bölümlerin satışı gerçekleştirildi. 2014 yılında 12 aylık dönemde satışı yapılan bağımsız bölümlerin büyüklüğü ise brüt 1 milyon 255 bin metrekare olmuştu. Bu verilere göre şirket 2015 yılında ekim ayı itibarı ile satışa esas brüt alan olarak geçen senenin yaklaşık yüzde 96’sını yakaladı.

10 BİN BAĞIMSIZ BÖLÜM SATTI
Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, 2015 yıl sonu için koydukları 6.7 milyar liralık satış hedefini aşacaklarını, 12 bin adet bağımsız bölüm hedefine ise çok yaklaşacaklarını söyledi. Kurum, “Ekim sonu itibarıyla 8 bin 800 adet bağımsız bölüm sattık, 5.27 milyar lira gelir elde ettik. 2015 hedefimiz olan 12 bin konuta yaklaşık 3 bin konut kaldı. Yeni yapılacak lansmanlarla o açığın ciddi bir şekilde kapanacağını düşünüyoruz” dedi. Emlak Konut GYO, 2014 yılını 5.34 milyar liralık 10 bin 32 adet bağımsız bölüm satışı ile tamamlamıştı. Kurum, projelerinde yabancıya satış oranının hem bağımsız bölüm, hem de ciro bazında yüzde 15-20 oranlarına yükseldiğini vurguladı. Kurum, tüm Türkiye’de yabancılara satılan 15 bin bağımsız bölümün yüzde 10’unu Emlak Konut’un sattığını kaydetti.

2016’DA BEKLENEN İHALELER
Yıl içinde 17 milyar liralık ihale yapan Emlak Konut’un hazırlandığı ihaleler ise şöyle; EMLAK Konut GYO’nun 2015 yılı içinde ihalesini yaptığı arsalar arasında İstanbul’da İstinye, Kayabaşı (5 ve 6. etap), Seyrantepe, Ispartakule ve Üsküdar gibi önemli arsalar bulunuyor. Emlak Konut Anadolu’ya açılma planları kapsamında bu yıl önemli işlere de imza attı. Ankara’da Yenimahalle, Çankaya ihalelerini düzenleyen şirket, Konya, Denizli ve Kocaeli’de de arsalarını satışa çıkardı. Emlak Konut GYO’nun bu 16 ihalesinden arsa satışı karşılığı satış toplam geliri 17 milyar 380 milyon 332 bin lira oldu. Bu gelirden şirkete verilen arsa payı ise 6 milyar 735 milyon 445 bin lirayı buldu.
İhale edilmesi beklenen projeler;
1) İstanbul – Kağıthane
2) İstanbul – Bakırköy
3) Balıkesir – Merkez
4) İstanbul – Kayaşehir (Park+Rekreasyon)
5) İstanbul – Avcılar
6) İstanbul – Kayaşehir
7) Tekirdağ – Çorlu
8) İstanbul – Ayazma
9) Niğde – Merkez
10) Kocaeli – Gebze
11) İstanbul – Maltepe
Milliyet

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın