Beykoz Tokatköy Kentsel Dönüşüm Yıkımı Başlandı

Kategori: - - 12:44

Beykoz Tokatköy Kentsel Dönüşüm

İstanbul’un gözde ilçelerinden Beykoz Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi’nin inşası için ilk kepçe vuruldu. Dönüşüm alanında binaların yıkımına başlandı.

Türkiye’de kentsel dönüşüm alanında son yıllarda büyük bir ilgi gösteriliyor. İnsanların daha sağlıklı ve güvenli binalarda yaşayabilmelerine olanak sağlayan bu sistemle beraber eski yapılar yıkılarak yerine modern yapılar inşa ediliyor. Ülke çapında çok sayı da kentsel dönüşüm projesi yürütülürken belediyeler bu konuda aktif rol üstleniyorlar.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile beraber koordinasyon halinde yürütülen bu projeler kentlerin modern yaşam alanlarına sahip olmalarına da aracılık ediyor.

TOKATKÖY KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ İÇİN İLK YIKIM BAŞLADI

İstanbul’da yeni bir kentsel dönüşüm projesine daha start verildi. Beykoz Belediyesi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinasyonunda planlanan Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında ilk binanın yıkımına başlandı.

Hak sahipleri ile yapılan anlaşmalar ile başlayan kentsel dönüşüm projesinde önce tüm binaların yıkımı sağlanacak.

776 KONUT İNŞA EDİLECEK

Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi, Beykoz’da Tokatköy Mahallesi’nde 487 ada 3 parselde bulunan alanda yapılacak. Mahalle sakinlerinin daha güvenli yapılarda yaşamaları için 82 bin metrekarelik alanda 776 konut inşa edilecek.

Ayrıca bu yapılar içerisinde 47 adet de işyeri yapılacak. Bu projenin yapılabilmesi için ise 238 binanın yıkımı gerçekleştirilecek. Bu binalarda 605 konut ve 57 işyeri bulunuyor.

Projenin yapılacağı alanda arsa sahibi olarak görülen Beykoz Belediyesi daha önce açıkladığı gibi ciddi fedakarlıklar yaptı. Arsa sahibi olan Beykoz Belediyesi bu alanda bulunan binaların dönüşümü için yaklaşık 50 Milyon TL’lik arsa gelirinden vazgeçti.

Bunun yanında hazırlanan ilk projede 1.200 konut yer alıyordu ve konutların 400 tanesi de Beykoz Belediyesinin olacaktı. Daha güzel bir proje ortaya çıkabilmesi için Beykoz Belediyesi bu 400 konuttan da vazgeçti.

Etiketler:, , ,