Başakşehir Kent Meydanına Yeni Proje

Kategori: - - 14:19

Kent Meydanına Yeni Proje

Emlak konut güvencesiyle İntaya, İntes ve EYG ortaklığında Kayabaşı’nda inşa edilen 678 konutluk Evvel İstanbul projesi için 10 binin üzerinde ön talep alan ortaklık, 606 satış için rezervasyon yaptı.

Talebini karşılayamadıkları müşterilerine özür anlamında projenin yanındaki parselde 700 konutluk bir proje geliştireceklerini belirten EYG Gayrimenkul Geliştirme İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Ocak ayında çalışmalara hemen başlayacağız” dedi.

Orta gelirliye konutkayasehiristanbul.net
EYG olarak orta gelirliye iyi konut yapmak ve şirketi bu konumda tutmak için bir yol çizdiklediklerini belirten Çelik, “Kayabaşı’nda 310 bin kişi yaşıyor. 70 bin konut var. Bölgede ortalama aylık gelir 3 – 4 bin lira. Nitelikli konut arayışındaki orta gelir grubu, tüm pazarın yüzde 30 – 40’ını oluşturuyor. Bu kitlenin ulaşılabilir konforlu konut arayışı var” dedi. Kent Meydanına Yeni Proje
Projede 1+1’den 5+1’e kadar, büyüklüğü 62 metrekare ile 223 metrekare arasında değişen farklı tipte daireler yer alıyor. Fiyatları 209 bin liradan başlayan dairelerin tavan yükseklikleri bölge projelerinden daha yüksek tutuldu, balkonlar ve kış bahçeleri de projenin konseptinde belirleyici oldu.

‘İhale yasalarında sıkıntı var’
Orta gelir ve alt segment için konut üretmenin arsa maliyetleri nedeniyle zorlaştığını belirten Çelik, şunları söyledi:
“3 bin 200 liralık taksit miktarı, orta gelirliler için son nokta. Gelecekte 2 bin 500 lira seviyesinde üretim yapmak lazım ama Devlet İhale Kanunu, TOKİ İhale Kanunu, emlak Konut İhale Kanunu’nda sıkıntı var. Buradaki mantık ‘en yüksek rakamı verene ver’ diyor ama böyle olursa arsa için çok yüksek bir oran ödemiş olacağız, bu da maliyetlere yansıyor, oysa ki mesela ‘metrekaresi 3 bin liraya satılacak şekilde en uygun teklifi verebilecek olanlar’ gibi bir madde eklenirse buna en uygun teklifler verilir ve arsa maliyetleri belli bir oranda tutulur.”

Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum, 11 yılda 100 bin konut ürettiklerini belirterek, şunları söyledi:
“Kayabaşı’nda fiyatlar metrekare başına geçen yıl 1800 liraydı bugün ise 3 bin 500 – 4 bin lira. Daha da yukarı çıkacak.”
Kurum, “10 bin adetlik konut satış hedefi koyduğumuz 2014 yılının üçüncü çeyreğini 7 bin 500 bağımsız bölüm ve 3.7 milyar liralık ciroyla kapattık. Yeni lansmanlarla yıl sonu hedefimiz olan 10 bin konut hedefine ulaşmayı ve 4.5 milyar liralık ciro elde etmeyi planlıyoruz.”
EYG Gayrimenkul Geliştirme’nin Evvel İstanbul projesiyle Emlak Konut GYO’ya 726 milyon liralık hasılat, 188 milyon lira arsa payı taahhüdünde bulunduğunu açıklayan Kurum, “Tahahhütteki tutarların aşılacağı belli oldu” dedi. Kent Meydanına Yeni Proje

Etiketler:, , , , , , ,

Bir yanıt yazın