Ataşehir İmar İskan Blokları Elde Kaldı

Kategori: - - 14:51

ataşehir

Ataşehir İmar İskan Blokları’nın kentsel dönüşüm kapsamında yıkılarak yeniden yapılması için “Şerifali Çiftliği Kentsel Yenileme Projesi” adı altında dört kurum; Ataşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve Emlak Konut GYO, 29 Ocak 2013’te mutabakata vardı.

Emlak Konut GYO tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamanın ekinde yer alan protokole göre; Ataşehir Belediyesi, hak sahiplerinden muvafakatname alacak, binaları boşaltacak ve Ataşehir İmar İskan Blokları’nı Emlak Konut GYO’ya teslim edecekti.

Ataşehir Battal İlgezdi, Şubat 2014’te blok sakinlerine hitaben kaleme aldığı mektupta 17 Ekim 2010’da dönemin TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İrfan Uzun, TOKİ Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Gürol Konyalıoğlu, GEDAŞ Genel Müdürü Mustafa Bayraktar’ın katılımıyla bilgilendirme toplantısı yapıldığını, toplantıda gelişmeleri ve yapılan değişiklikleri içeren ek protokol imzalanarak Muvafakat Senedi İmza Süreci resmen başlatıldığını söylemiş ve 03 Aralık 2010 tarihine kadar alınan imza sayısı 1030’u geçerek, yüzde 85’lik bir katılım oranına ulaşıldığını açıklamıştı.

Emlak Konut GYO: Ataşehir Belediyesi yükümlülüklerini yerine getirmedi!

Emlak Konut GYO’nun İmar İskan Blokları’nın dönüşümünde ilgili yetkililer şunları söyledi;

“Ataşehir Belediyesi yükümlülüklerini yerine getirmedi. Protokol gereği hak sahipleriyle anlaşma sağlayarak transferlerini sağlayamadı. Ataşehir Belediyesi muvafakatnameleri aldıktan 1-2 hafta sonra ihalesini yapar ve yıkımı başlatırız.”

Ataşehir Belediyesi: O protokol değişti, süreçte taraf değiliz. Hak sahipleri, Emlak Konut’la anlaşacak!

Ataşehir Belediyesi’nin konuyla ilgili yetkili isimleri ise 29 Ocak 2013 tarihinde Emlak Konut GYO tarafından KAP’a gönderilen açıklamadaki protokolün 2013 yılının sonlarına doğru değiştiğini öne sürerek Emlak Konut GYO’nun teknik şartname ve mahal listelerini hazırlayarak hak sahipleriyle muvafakatnameyi noter huzurunda imzalamaları gerektiğini söylüyor. Ataşehir Belediyesi yetkililerinin bu polemiğin tarafı olan açıklamaları ise şöyle;

“Bizim belediye olarak o bölgede hakkımız yok, edineceğimiz bir yerimiz yok. İhale düzenleme yetkimiz yok. Emlak Konut, orada ofis açacak, teknik şartname ve mahal listesini göstererek hak sahipleriyle noter huzurunda sözleşme imzalayarak yıkımı ve inşaatı başlatacak.”Emlakkulisi

Etiketler:, , , , , ,

Bir yanıt yazın