Ankara Sincan’da yeni bir şehir kuruluyor

Kategori: - - 07:13

Sincan Belediyesinin Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile başlattığı “Saraycık Kentsel Yenileme Projesi”nde çalışmalar başladı.
TOKİ 20 Eylül’de gerçekleştirdiği ilk ihalenin ardından Sincan Belediyesi de mülk sahipleriyle anlaşma sağlanan gecekondulara ilk kepçeyi vurdu. Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Yıllardır sosyal açıdan yoksun olan Saraycık Mahallesi, modern binaları, yolları, sosyal donatı alanları ve yeşil alanlarıyla hak ettiği değere kavuşacak” dedi.

TOKİ Türkiye’de yürüttüğü en büyük projelerden biri olan, Saraycık Kentsel Yenileme Projesi ile yepyeni bir şehir kuruluyor. Başlangıç aşamasından bitimine kadar bölge halkının çıkarlarının korunacağı Saraycık Kentsel Yenileme Projesi ile Ankara’nın batısında örnek bir yaşam alanı doğacak. 20 bin konutta 100 bin kişiye yaşam alanı sunulacak projeyle yıllardır kötü görünümüyle anılan Saraycık’ta 7 camii, 6 sosyal tesis, 2 kapalı pazar yeri, 10 eğitim alanı, sağlık tesisleri ve alışveriş merkezleri yükselecek.

İkinci etabın ihalesi 28 Eylül’de
500 hektarlık alan üzerinde gerçekleştirilecek olan, Saraycık Kentsel Yenileme Projesi’nin ilk etabının ihalesi, 20 Eylül’de TOKİ tarafından gerçekleştirildi. 966 konut, 2 ticaret merkezi ve bir camiyi kapsayan ihaleye 13 firma başvurdu. 979 konut, 3 ticaret merkezi, 32 derslikli ilköğretim okulu ve bir de camiden oluşan ikinci etabın ihalesi ise 28 Eylül’de yine TOKİ tarafından gerçekleştirilecek.

Saraycık’ta yıkım başladı
Ankara’nın heyecanla beklediği proje için Sincan Belediyesi de çalışmalara başladı. Tapu ve kamulaştırma işlemleri tamamlanan Saraycık Mahallesi’nde gecekondulara ilk kepçe vuruldu. Saraycık Kentsel Dönüşüm Projesi’nin Türkiye’de örnek projeler arasında gösterildiğini ifade eden Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, projenin her aşamasında bölge halkının çıkarlarının korunacağını vurguladı.
Sincan’da gerçekleştirilen pek çok projede olduğu gibi Saraycık Kentsel Yenileme Projesi’nin de vatandaşların fikir ve taleplerine göre şekillendirildiğini kaydeden Başkan Tuna, “Saraycık Mahallesi’nde masaya oturan vatandaşlarımızın yüzde 80’i memnuniyetini ifade ederek projemize onay verdi. Projenin başlangıç aşamasından bu yana her şey açık, şeffaf ve adil bir şekilde masaya konuldu” diye konuştu.

Saraycık hak ettiği değere kavuşacak
Başkan Tuna, projeden ne Sincan Belediyesinin ne de TOKİ’nin herhangi bir kar beklentisinin olmadığını belirterek, “Yıllardır sosyal açıdan yoksun olan bölge, modern binaları, yolları, sosyal donatı alanları ve yeşil alanlarıyla hak ettiği değere kavuşacak. Vatandaşımızın daha iyi koşullarda hayat sürmesi için çalışıyoruz. TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ve ekibine ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Etiketler:, , ,

Bir yanıt yazın