2B’de 4 milyarlık beklenti

Kategori: - - 10:01

2b arsa

Hazine taşınmazları, kurumlararası entegrasyonla yakın takibe alındı. Bu sayede tahakkuk ve tahsilat da arttı. 2B arazileri için sadece 2016 Ocak’ta 771 bin kişi satın alma başvurusu yaparken, bugüne kadar toplam 4 milyar lira değerinde tahsis yapıldı.

Hazine taşınmazlarının yönetiminde teknolojik altyapı güçlendiriliyor. Bu kapsamda Milli Emlak Otomasyon Projesi çalışması başlatan Maliye Bakanlığı, öncelikle tahakkuk ve tahsilata dayalı işlemleri kurumlar arası sağlanacak entegrasyonla tamamen çözecek. Hazine taşınmazlarının tespiti için bir yandan coğrafi bilgi sitemi kurulurken, diğer yandan da Harita Genel Komutanlığı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arasında da entegrasyon tamamlandı. Ayrıca mobil uygulamalar da devreye alınarak, anlık şekilde coğrafi değişiklikler tespit edilmeye başlandı. Coğrafi bilgi sistemi tamamlanmasıyla hazineye ait taşınmazların da kurumlar arasında paylaşımının önü açılmış oldu. Bu kapsamda da Orman Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, Türkiye İstatistik Kurumu, Hazine Müsteşarlığı, TOKİ ve Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ile paylaşım başladı.

GELİR GELMEYE BAŞLADI
Hazine arazileri kontrol edilince, gelir de elde edilmeye başlandı.Bu çerçevede 2016’nin ilk 2 ayında 357 adet 25 milyon metrekare, 1 milyar lira rayiç bedelli taşınmazı yatırımları teşvik kapsamında değerlendirilmesine ilişkin çalışma başlatıldı.
Böylece 2/B ve tarım arazileri için entegrasyon sağlayan bakanlık 2016 yılında ise satış, kira gibi işlemleri yapmaya başlayacak. 2/B arazilerinin değerlendirilmesi için 2016 yılı Ocak ayında 771 bin kişi satın alma başvurusu yaptı. Satışa uygun olan arazilerden 684 bin başvuru sahibinden 573 binine satış işlemleri gerçekleştirildi. Böylece 8 milyar lira tutarındaki 2/B taşınmaz satışından bugüne kadar 4 milyar lira tahsis sağlandı.

ÇEVRE BAKANLIĞI’NA 7,7 MİLYON METRE KARE
Hazine arazileri üzerinde kontrol sağlanınca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na 7 milyon 750 bin metrekare yapılaşma için yer tahsisi yapıldı. Aynı şekilde de Türkiye genelindeki riskli bölgeleri kontrol edebilmesi için de 78 bin metre kare riskli alan tahsisi gerçekleştirildi. Hazine arazilerinden TOKİ’ye ise konut sorununun çözümü ve çarpık kentleşmenin önüne geçebilmesi amacıyla sosyal donatı yapılabilmesi için 18 milyon 965 bin metrekare arsa ve arazi devri yapıldı.

1 MW ELEKTRİK ÜRETİMİ DE YAPILIYOR
Hazine arazilerinin boş olarak bekletilmesi yerine üretime tahsisi amacı da yerine getiriliyor. Bu kapsamda da elektrik yatırımlarını desteklemek amacıyla, EPDK’dan lisans alan şirketlerin yürüttüğü 175 proje için taşınmazların kamulaştırma ve bedelsiz irtifak hakkı tesis işlemleri yapıldı. Ayrıca, başta belediyeler olmak üzere kamu idarelerine 1 MW’a kadar lisanssız elektrik üretimi amaçlı hazine taşınmazları tahsisi de yapılıyor.

ÖZELLEŞTİRME İÇİN DEVİR YAPILDI
Hazine arazilerinden yaklaşık 21 milyon 260 bin metrekare 589 adet taşınmazın da özelleştirme kapsamında değerlendirilmesi için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na devri yapıldı.

ÇEVRE BAKANLIĞI’NA 7,7 MİLYON METRE KARE
Hazine arazileri üzerinde kontrol sağlanınca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na 7 milyon 750 bin metrekare yapılaşma için yer tahsisi yapıldı. Aynı şekilde de Türkiye genelindeki riskli bölgeleri kontrol edebilmesi için de 78 bin metre kare riskli alan tahsisi gerçekleştirildi. Hazine arazilerinden TOKİ’ye ise konut sorununun çözümü ve çarpık kentleşmenin önüne geçebilmesi amacıyla sosyal donatı yapılabilmesi için 18 milyon 965 bin metrekare arsa ve arazi devri yapıldı.yenişafak

Etiketler:, ,

Bir yanıt yazın