25 aileden TOKİ ve Kiptaş’a mektup

Kategori: - - 15:34

İmar artırımı yapılarak depremden zarar gören Heybeli apartmanın yeniden yapılmasını isteyenler 25 milyon dolarlık teklif yaptılar.

İstanbul Bahçelievler ilçesi Heybeli caddesindeki Heybeli Apartmanın 25 sakini, depremde kısmen zarar gören apartmanlarının kat karşılığında yeniden yapılmasını istedi.

Şehirsel Dönüşüm Projesi ile Fikirtepe’de depreme dayanıksız binaların yıkılarak yeniden inşa edilmesini sağlayan gayrimenkul sahiplerine imar artırımı yapılarak ve parsel büyüklüğüne göre de emsal hakkı 4’e kadar çıkarılan uygulamanın kendileri içinde tatbik edilmesini isteyen apartman sahiplerinden Vasfiye Goca şöyle dedi:

” Pek çok bina gibi 1999 depreminde, 30 senelik 25 daire 5 kattan oluşan apartmanınız hasar gördü. İmar artırımı verilerek binamız Toki ve Kiptaş tarafından 15 katlı 50 daire civarında yenilen yapılabilir. Arsamız bin m2.

Bu 2 kurum içinde çok karlı bir iş. Zira bölgede 3+1 dairenin fiatı 450 bin lira civarında. Toki yada Kiptaş bu itibarlı semtte hem iyi bir reklam alanı bulur. Hemde vatandaşın ve devletin cebinden para çıkmadan deprem için tedbir alınmış olur. Binamız muhtemel bir deprem sonrası yıkılmadan bu 2 kurumdan yardım bekliyoruz.

İmar artırımı yapılarak yeni bir projeyle, depreme dayanıklı, mimari estetiğe sahip, yeraltı otoparklı yeni bina yapılması için mimar Kadir Topbaş ‘ında desteğini istiyoruz. 100 m. ilerde İstanbul evlerinde 15 kat izni var. ”

TOKİ VE KİPTAŞ 25 MİLYON DOLAR KAZANACAK

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ( TOKİ ) başkanı A. Haluk Karabel, İstanbul Konut İmar Plan Sanayi ve Ticaret A.Ş KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, Büyükşehir Bel ediye Başkanı Mimar Kadir Topbaş’a mektup gönderen 15 aile, kendilerinin evlerine karşılık ev, 4 dükkana karşılıkda aynı m2 den dükkan talep ettiklerini, 10 kat imar artırımı ile yapılacak yeni binanın 15 kat ve 75 daireden oluşacağını, binayı yapacak kurumun ise bu işten yaklaşık 25 milyon dolar kazanabileceğini yazdılar.

Binalarının karşısında ki İstanbul evleri ve Ağaoğlunun yeni sitesinde 3 oda bir salon 170 m2 evin 500 bin dolar civarında satıldığını anlatan Goca, 25 sakinin kendi aralarında mutabık olduğunu, Toki ve Kiptaş’dan teklif beklediklerini anlatıyorlar.

BAKIRKÖY İDO’YA 6, ATATÜRK HAVA ALANINA 7 KM

Apartmanlarının çok prestijli ve merkezi yerde olduğunu anlatan, aileler Ataköy marina ile Bakırköy İDO’ya 6 km, Atatürk Hava Alanına ise 7 km, mesafede olduğunu açıkladılar.

Etiketler:

Bir yanıt yazın