Emeklilere ucuz ev! 150 Bin Emekli Ev Sahibi Oluyor

Kategori: - - 12:27

Emeklilere ucuz ev

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Emeklilere ucuz ev sahibi olabilmeleri için ‘İkinci Bahar’ projesini başlattı. TOKİ Başkanı Turan, ayda 250 TL’lik taksitlerle, 240 ay vadeli ödeme imkanı verdiklerini açıkladı.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, “Emeklilerimize müsait ödeme koşullarında; 250 TL’den başlayan taksitler ve 240 aya varan vadelerle ev sahibi olma imkanı sunuyoruz” dedi. emeklilerin ucuz ev

HER YERDE YÜZDE 25 EMEKLİLERİN

TOKİ Başkanı Turan, konutların hangi şartlarla alınacağına yönelik açıklamalarda bulundu. Turan, “Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı olarak, insanlarımızın en esas gereksinimi olan barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla ülkemizin dört bir yanında yeni yerleşim alanları kuruyor; onlarca ev projesini yaşama geçiriyoruz.

Üretim felsefemizin temelini oluşturan dar ve orta gelirli vatandaşlarımıza dönük ev üretimlerimizde emeklilerimize yüzde 25 kontenjan ayırıyoruz, kendilerinden gelen talep doğrultusunda, “emeklilere özel” ev projeleri geliştiriyoruz. Hedefimiz, gelecek 8 sene içinde 150 bine yakın emeklimizi hane sahibi yaparak yüzlerini güldürmek, İkinci Bahar’ı müjdelemektir” açıklamasında bulundu.

İŞTE ‘İKİNCİ BAHAR’ PROJESİ

Konut ve inşaat sektörünün öncü kuruluşu Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 81 vilayette 3 bini aşkın şantiye ile yaşama geçirdiği 700 bine yakın ev ve sosyal hayat projesi içinde, emeklilere hususi uygulama başlattı. Doğrudan emeklilerin talepleri ile yepyeni ev projeleri yaşama geçirilecek. TOKİ, emeklilerin beklentilerine cevap veren, 240 aya varan müsait ödeme koşulları ile ekonomik ölçekte bütçelerini gözeten projeler geliştiriyor. Bugün “Doğrudan İdare Uygulaması” ve “Emeklilerin Talebi” ile ev projeleri yapılıyor.

Emekliler için başlatılan projede merak edilenler

TOKİ’nin internet sitesi sayfasında ‘Emeklilere Özel’ bölümünden, bütün illerdeki ev satışları hakkında detaylı bilgi edinmek olası oluyor. TOKİ tarafından satışa sunulan alt gelir grubu projelerinde, ikamet ya da nüfusa kayıtlı olma şartı aranmıyor.

Başvuru için Emekli Derneklerine üyelik mecburiyeti bulunmuyor. Hane halkı ismine sadece bir müracaat yapılabiliyor. Emekli eşlerden sadece biri başvuruda bulunabiliyor. Emekli kategorisinde başvuruda bulunan müracaat sahibinin, kendisine, eşine ve velayeti altındaki çocuklarına ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli herhangi bir müstakil bölümün veya bağımsız bir konutunun olmaması gerekiyor.

Eşlerden biri üzerine dahi müstakil bölüm/ ev (hissesiz) bulunması halinde, eşlerden ikisi de müracaat yapamıyor.

Konutun eş ve velayet altındaki çocuklar dışında kalan 3. kişilerle hisseli olması halinde, eşlerden yalnızca biri müracaat yapabiliyor.

Emekli kategorisinde başvuruda bulunan müracaat sahibinin, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocuklarının aylık net gelirinin 3.200,-TL’yi geçmemesi şartı aranıyor.

Kişilerin nakit veya benzeri taşınabilir varlıklarının olması başvuruya mani teşkil etmiyor. Emeklilerin bizzat başvurmalı. Vefat eden emeklilerin yakınları, vefat eden emekli ismine bu kategori için başvuramıyor.

Kura sonucu adalet sahibi olamayan müracaat sahipleri, başka alıcılar yine kuraya tabi tutulma hakkına sahip oluyor. Başvurular Halk Bankası veya Ziraat Bankası şubelerine, satış duyurularında duyuru edilen süreler içerisinde yapılabiliyor. Başvuruda emeklilerin Sosyal Güvenlik Kurumundan alınmış emekli kimlik belgesini veya emekli olduğunu gösteren “belgeyi” ibraz etmesi yeterli oluyor.

Etiketler:, , , , ,

Bir yanıt yazın